Diskusia 1/1: Zlatá pena

Filmová história scifi

Diskusia

Aleš Horváth
Začnem záverom - snivanim stromu. Pripomína mi jeden článok na Enigme od Adhary.
Poviedka ako celok mi príde ako komédia či paródia na fantasy príbehy. Len na to, aby to pracovalo komicky je tam pramálo vtipnych opisov/reakcii.
Oceňujem, že je to uzatvorený príbeh na rozdiel od niektorých ďalších poviedok tohoto kola FP.
Ten "exces'' so Stromovcom na konci je už navyše. Sympatie máš tvoriť s hlavnými hrdinami(viď Jurinkovu Jolanu) aj vrátane vtipnej atmosféry, ktorá v tvojom pripade znie rozpačito, akoby sa nevedela rozhodnúť či pôsobiť vtipne alebo ironicky.
Čo sa týka prevedenia, knihy A. Pavelkovej(napríklad Miešanci) ti skôr ukážu ako by mal vyzerať umelecký text. Technicky je správne, ale strohosť opisov a ich minimum spôsobujú, že je to poviedka na polceste k finišu.
04.11.2019

Alexander
Osobne si myslím,že vtip može byť ironický a irónia vtipná.! Celkom fungoval ten zábavný -paródia začiatok. Preto ma trošku zmiatol ten prechod na vážnejšiu filozofiu toho stromu.Ten environmentálny zaver,podla mňa moc nevyšiel-ja by som sa držal tej zábavnej línie...ale ,ale to je len moj názor a asi nie dosť objektívny kedže sme v tejto súťaži súperi-so good luck
04.11.2019

Milan "Miňo" Tichý
Ako už bolo spomenuté, najväčšou chybou príbehu je to, že sa na udalosti pozeráme dvoma diametrálne odlišnými spôsobmi. Nie je problém, že sa na to pozeráme očami stroma a očami "hrdinov". Problém je v štýle rozprávania. Zo začiatku sa to javí ako fajn veselá fantasy a potom sa to prepne do eko, enviro poučného fňukania a moralizovania. Štylistika je ale celkom slušná.
17.11.2019

Kei
Nápad sa mi páči, ale poviedka pôsobí rozpoltene, akoby záver vôbec nepatril k úvodu. Čiastočne je to štýlom rozprávania, ako to už spomínali.
Ale v tomto prípade, aj keď ide o jednu fyzickú udalosť, máme tu príbehy dva.
Ten prvý je vlastne o hrdinoch, prezentovaný Brublim a o pochybnom týpkovi. Svojím spôsobom končí vetou "Aj keď neporazil protivníka, možno sa mu podarí niekoho zachrániť."
Samozrejme, takto podaný príbeh nevysvetluje rolu Kraga, ako by autor chcel, tak na to využije strom (predpokladám) a podá jeho príbeh,ktorý prezradí, ako sa tam netvor dostal. Lenže ent je vážny, má smutné dôvody a tak autorovi nedovolí pokračovať v úsmevnom štýle, pretože čo prežíva on, nie je vôbec úsmevné. Spojiť takéto odlišné prvky chce kumšt a nie len štylistický. ...>>
17.11.2019

Kei
>> Ak si pozriem finálnu pointu príbehu, ktorá sa dala predvídať už v tej prvej polovici (aj z náznakov), tak mi nepasuje k úvodu, nie v podobe ako je podaná, akoby to chcelo ešte čosi naviac. lebo takto sa vlastne zloduchovi prepečie jeho konanie, akoby sa nič nestalo. Možno keby to bolo inak podané... alebo ak aspoň Brubli ho podozrieval, alebo niečo plus, lebo takto to vyznie ako nedoriešený prípad.
17.11.2019

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami