Diskusia 1/1: Učiteľ

Podpor scifi.sk 2% dane

Diskusia

B.T. Niromwell
Na tejto poviedke je v prvom rade super, že sa netreba veľmi venovať jazykovej stránke, ale diskusia sa môže reálne rozvinúť okolo poviedky. Som veľmi zvedavá, čo na ňu povedia ostatní, ale skôr, ako poviem, čo si o nej myslím ja, predsa len pár poznámok k slovenčine: sem tam ti chýbajú čiarky, daj pozor na opakovanie slova „to“ a pozri si, ako sa píše priama reč ()uvádzacie vety vždy začínajú malým písmenom). Na začiatku tiež používaš spojovník namiesto pomlčky. Párkrát, ako aj všetky slová s -krát, sa píšu spolu.
Polopatistické výroky typu “Jeho hosť bol veľmi záhadný, ale aj mocný“ či „vyzerala zlovestne“ sú zlo. Atmosféru neopisuj prídavnými menami, čitateľ nechce mať nakázané, aký má mať z čoho dojem. Je mocný? Dokáž to! A aj si to dokázal. Je záhadný? Ó, to si dokázal veľakrát. Takže celé "hosť bol veľmi záhadný, ale aj mocný" je úplne zbytočné povedať.
23.03.2019

B.T. Niromwell
Občas mám pocit, že sa v texte obajvia slová, ktoré majp situáciu akosi zhustiť, ale veľmi tam nepasujú. Výsledkom sú napríklad neprirodzené rozhovory, ktoré ale vychádzajú zo zvláštne poňatého vzťahu hlavných hrdinov. Najprv sa Zeon a Izmir rozprávajú normálne, potom zrazu začne Izmir po každej vete oslovovať Zeona učiteľ, z čoho predpokladám, že majú dôverný vzťah, ale o chvíľku už Zeona nazývaš cudzincom a Izmir sa do neho začne navážať otázkami o skrytých úmysloch, akoby mu zrazu po neviemakom dlhom čase trklo, že aha, mám tu tajomného, neznámeho, neuveriteľne mocného chlapa, čo mi hovorí, čo a ako mám robiť. Najlepšie je, že si potom Zeon pomyslí, aký je to bystrý chlapec.
23.03.2019

B.T. Niromwell
. Ale možno len v rámci rozsahu poviedky nie je veľa miesta na budovanie ich vzťahu, a tak vidíme len tie najdôležitejšie momenty. To je trochu škoda, bolo by zaujímavé sledovať, ako sa stretli, prečo mu vlastne Izmir dôveruje a čo je to vlastne za civilizáciu, niečo ako stredovek, tipujem, ale neviem.
Inak, hlavný konflikt (jeden z dvoch) prečo mu nepovedal o tom, čo je Laar, ale neokúňal mu povedať, že vie oživovať telá. Ak už tisícročia učí iné národnosti, tak by mal vedieť, že to nie je dobrý nápad. Poviedka hneď zo začiatku vyvoláva strašne veľa otázok. Ja neviem, či je to tým, že je víkend, ale príde mi to celé veľmi zložito napísané, skoro všetko je v inotajoch, ktoré si človek počas čítania musí všetky odkladať do nejakej komôrky vzadu v mozgu a čakať, kedy nejaký z nich odkryješ, a pomedzi to polovicu z nich zabudne.
23.03.2019

B.T. Niromwell
Príklad: „Viem, že u nás to bolo veľmi ťažké a takmer to prinieslo koniec civilizácie.“ Kto? Čo? Čej civilizácie? Rozpráva sa s Laarom či s Izmirom? Podľa mňa sa v tej vete skrýva celý iný príbeh o páde civilizácie, ktorý vieš len ty, lenže ja ako čitateľ neviem, či je tá informácie podstatná, ukladám do chlievika k ďalším a snažím sa zatvoriť dvere a potom ich rýchlo znovu otvoriť, aby som k tejto informácii natisla ďalšiu, znovu nedopovedanú: „Nie je problém, že tu je? Ak ju uvidí príliš veľa obyvateľov, mohlo by ich to ovplyvniť“ o tom, že Mia by tam s nimi asi nemala byť, aj keď netuším, že prečo, zase je to nedovysvetlené a ja som v polke poviedky a čakám na rozuzlenie asi x ďalších tajomstiev.
23.03.2019

B.T. Niromwell
A to ani nehovorím, že popritom ťaháš paralelne dve dejové linky, aby toho nebolo málo na sústredenie. Alebo že človek je spočiatku úplne mimo z toho, kto-čo je Laar a prečo je v Zeonovej osobnej lodi. Pravda, toto sa potom vysvetlí a musím priznať, že je to neuveriteľne cool. Celá trojica Zeon-bioloď-duch Laar je absolútne skvelý námet, určite by som to rada videla v ďalšej poviedke. Za to určite body hore. Aby som zhrnula slabšie miesta – zmätočnosť, moralizovanie a zmes štýlov, občas tam hodíš nejaké slová, čo by mali byť veľmi dramatické alebo archaické a nie veľmi to sedí. Anyway, prešli dva roky, rada by som si prečítala od teba aj niečo novšie.
23.03.2019

Matej Grula
Dakujem za rady :-)
02.04.2019

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami