Diskusia 1/1: Na obraz človeka

Fantastická poviedka 3.
kolo

Diskusia

Magda Medvecká
Atmosféra postapo sveta vcelku v pohode, aj keď dosť zdĺhavé. Náznaky katastrofy, náznaky predchádzajúcich technológií, to mi v poviedke takto stačí. Nakoniec aj tá hlavná postava sa mi celkom páčila, resp. to, ako bola urobená, lebo sympatická mi nebola vôbec. Ten paradox bol zaujímavý (aj trochu komický) – účtovník/zabijak, veriaci/preživší apokalypsy. Páčilo sa mi najmä to, ako si stál za svojím, aj keď prišiel o ruku a nechcel sa nechať poškvrniť robotikou. Ako sa mu v takých nečakaných chvíľach pripomínala tá viera, aké to malo preňho dôsledky, ako sa nevzdával. To oceňujem, hoci ja som za kyborgov, vždy za kyborgov :D Ale možno práve preto sa mi páči, že nepodľahol.
15.02.2019

Magda Medvecká
Ale na druhej strane, odhliadnuc od toho, že máš strašne zložitý štýl vyjadrovania, ktorý mne fakt nesedí, mal si tam veľa nelogickostí – napr. s časom, najskôr mal hodinu, v tuneli bol 2,5 hodiny, ale vlastne prešla len hodina (od piatej do šiestej)? Hodinky mu išli presne o 12 minút pozadu, tak prečo si ich neupravil? Bol to síce dôležitý bod príbehu, ale to, že si nevšimne, koľko času prejde, môže vyplynúť aj z nepozornosti – rozprával sa s dievčaťom, ukrýval sa, prezeral miestnosť, čas ide v takých chvíľach všelijako.
Vzťah s Willom – neznáša ho, potom hovorí, že by mu nemal prečo klamať, potom ho nazýva zradcom. Dievča je najskôr fagan, potom dievčatko, ktorí nemôže predhodiť netvorovi, lebo šak je to dieťa, potom je to zase krpatý potkan. Neviem, na základe čoho sa takto menili jeho postoje.
15.02.2019

Magda Medvecká
Zbraň a luk – prečo stále používal neohrabaný, neúčinný luk, keď získal strelnú zbraň? A ten boj v tuneli mi pripadal strašne pomalý, a zrazu povie, že to prebehlo strašne rýchlo. Dobre, toto beriem ako perspektívu pozorovateľa, stalo sa tam príliš veľa vecí naraz. Ale nemohol ich strieľať lukom, ak boli tak blízko, aby ho mohli zraniť pazúrmi. Nemohol byť schopný natiahnuť tetivu, ak by mal jedného zahryznutého do ramena – nemal na to jednoducho miesto. A rozhodne nemohol naťahovať šíp a zároveň strieľať zo zbrane. Jedine, že by mal aspoň tri ruky.
A tiež by sa zišlo nejaké oddelenie častí – časť v meste, časť v tuneloch, časť rozprávania. Takto som bola fakt chvíľu zmätená, čo sa kde odohráva a že nastal nejaký skok v deji/mieste.
15.02.2019

Magda Medvecká
A tiež by sa zišlo nejaké oddelenie častí – časť v meste, časť v tuneloch, časť rozprávania. Takto som bola fakt chvíľu zmätená, čo sa kde odohráva a že nastal nejaký skok v deji/mieste.
Neviem, ako pracuješ s textom, ale vždy sa oplatí nechať poviedku „odležať“ a prečítať si ju neskôr. Človek medzitým zabudne niektoré veci okolo, ktoré vie, keď píše príbeh, ale reálne sa do textu nedostanú. Môžeš si tak všimnúť aj nelogickosti, ktoré tam nesedia (ja som raz v poviedke mala 2 soboty za sebou, lebo som to písala po častiach). Lebo teda príbeh v podstate nie je zlý, aj tá hlavná postava je zaujímavo načrtnutá, takže je škoda, že to v podstate padá na takých drobnostiach, ktoré sa dajú pri troche pozornosti vychytať.
15.02.2019

draculin
Vacsinu nedostatkov ti uz vytkla Magda vyssie, tak sa budem miestami trosku opakovat. To prostredie á la Mad Max / Fallout je strasne zlo. Klise nad klide, ktore by mohlo davat zmysel, ale je to take osuchane, ze kazdy autor je automaticky porovnavany so stovkami takych prostredi a zapletiek - a potom su nedostatky o to viditelnejsie.... Logika "sveta" pokryvkava. Nie je nutne dat na vsetko odpoved a mat 15 stran opis, ale uplne nezmysli by snad nemuseli byt. Napriklad - 10 rokov po katastrofe hladat zvysky zeleniny v kontajneri za restauraciou, ktora je uz 10 rokov nefunkcna a zaroven to je v meste/osade, kde ziju ini ludia, takze by uz pred 10 rokmi cokolvek nasli? Roboticky implant cool, ale bez nejakej technologickej a vyrobnej zakladne nevyrobis nic. Fakt nie. Hrdina sa tvari, ze tento svet je super a utopia - a hned nato caka, ze ho niekto vezme spat a pinda, ze je svet na prd
18.02.2019

draculin
Celkovo su postavy (a ich komunikacia ) na dost nevieryhodnej urovni...Vela viet je krkolomnych (nad ramec tej priamej reci) - nasadil som si plynovu masku, to "svoju" je zbytocne navyse (jeden priklad za vsetky, nie jediny). Viac nez funkcnu poviedku to pripomina kratky uryvok z nejakej RPG. Ak mas ambiciu napisat poviedku, ktora zapadne medzi stovkami podobnych, OK. Ak sa chces niecim odlisit, chce to prekopat poviedku od zakladov. Sice to stale bude akcne klise, ale aspon zapametatelne.
18.02.2019

Miloš kalužnik
Väčšinou na komentáre neodpovedám, pretože si väčšinou len prečítam kritiku a snažím sa vziať si ju k srdcu. Ale tu si jednoducho nedokážem pomôcť.
Ja proste zbožňujem, keď niekto používa slovo cliché bez rozmyslu. Áno, môj post apokalyptický príbeh obsahuje púšť. Preto je rovnaký ako Mad Max či Fallout? Mad max je akčný blockbuster, fallout satira na predstavu nukleárnej vojny ako si ju Amerika predstavovala počas 50. Rokov. Ale je tam púšť, takže je to určite ten istý príbeh a nič nové neprináša, autor by ho mal zahodiť a rovno aj najleosi prestať písať. Nabudúce zistíme, že Chronicles of Shannarah sú cliché vykrádajúce Tolkiena, pretože sú v nej elfovia žijúci v lesoch? Zobrať len povrchovú pôsobnosť a hodiť na ňu slovo cliché možno funguje ako skvelý spôsob zvyšovania si svojho ega pri kritike, no konštruktívnou kritikou by som túto praktiku rozhodne neoznačil.
18.02.2019

dakinee
Zabavil som sa, len tak dalej.
Par veci si treba ustriehnut, ako spominala Magda, ale inak som sa bavil :)
03.03.2019

Elethien
Bola fajn. Taký Fallout ;) Boli tam nejaké nelogickosti, ale to sa časom upraví. Necíť sa preto hlúpo. Píš ďalej a nech ti to robí radosť :)
06.04.2019

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami