Diskusia 1/1: NA ZEMI

Filmová história scifi

Diskusia

Marek Páperíčko Brenišin
Na prvotinu to vôbec nebolo zlé. :-) Páčil sa mi nápad, rovnako aj pointa bola milá a zlatá. Lenže, pripadá mi to, ako keby autor po sebe poviedku neprečítal. Štylistické chyby, v niektorých rozhovoroch navyše nebolo jasné, kto kedy a čo hovorí. Plus, všetci chcú zatajiť, že sú z Marsu a zrazu to každý vie a, kupodivu, s tým dokáže žiť. Pekná metafora na utečeneckú problematiku. Chcelo by to preškrtať, doplniť logické medzery (Mars mi z toho vyšiel celkom fajn, iste by som sa nedžgal na preľudnenú Zem), a môže z toho byť niečo super. :-) Za šesť.
11.02.2017

YaYa
Námet môže byť, na pozadí politickej situácie by sa z neho dalo riadne vytĺcť. Predstavivosť bohatá, aj čiarky sú tam, kde majú, aspoň čo som si všimla. Ale pokrivkáva spracovanie.
1. V úvode sa dej odohráva po minútach, záver sa neúmerne zrýchli a dej odsýpa po mesiacoch rokoch. Netreba ku koncu pri písaní lenivieť ani strácať trpezlivosť. Napríklad: "A raz mu Neuman vrátil požičané – rozbil mu hubu. " Z tejto vety by som si vedela predstaviť takú silnú scénu, úplnú katarziu hrdinu po všetkých nešťastiach. Čo k tomu viedlo, ako sa pri tom cítil... Ale tu je len informácia. Možno by pomohlo pracovať so staromódnou osnovou napríklad – čo i len pomyslenou. Keď autor vie, kam sa uberá, ľahšie sa vyhne takýmto skratkovitým záverom.
12.02.2017

YaYa
2. Poviedka skôr opisuje ako ukazuje. Nevedela som sa preniesť do deja. Vo všeobecnosti lepšie, keď faktografické pozadie vyplynie zo scén. Tu to bolo naopak. Väčší dôraz je na porovnávaní Zeme a Marsu a dej je len taký obsah. Možno by stačilo menej informácií, ale údernejšou formou. Až by ťa mohli podozrievať z moralizovania a to nikto nemá rád. Také veci treba ľuďom obaliť, nastaviť tak, aby na to prišli sami od seba. 3. Aj postavy sú skôr nástroje deja ako jeho nositelia. A to sú tam veci s potenciálom, že by čitateľské oko nemuselo ostať suché, keby sa dalo poriadne vžiť do tej či onej postavy. Mne sa to nepodarilo.
Takže ja by som odporučila spraviť si z tohto osnovu, úvod do sveta a dať si druhý pokus.
12.02.2017

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.