Diskusia 10/10: Píš o tom, čo poznáš

Filmová história scifi

Diskusia

Aleš Horváth
poviedkaa super napisana, cital som ju na inom mieste, spolu s inou poviedkou ako pisať(víla pomocníčka). Dôvod prečo reagujem, je to "prostredie" . Spomenul som si totiž na jednu knihu z detstva (Jezef Repko - Záhady starej pevnosti) ktorá je scifi/fantasy a odohráva sa na Slovensku. Takže určite sa dá niečo vymyslieť aj o Slovensku. Celkove vnímam používanie amerických mien že je to "in". Osobne tiež síce dám dej/mená do USA, ale snažím sa to striedať a dať príbeh aj do slovenského prostrdia, či použiť aj iné zahraničné prostedie, taliansko austrália, rusko, atd. Samozrejme s podporou štúdia danej krajiny. Tiež sa mi niekedy príbeh hodí viac do činy, niekedy do ruska. Väčšinou vychádzam z aktuálneho nápadu. Moje mená vznikajú prekladom mien do danej reči, či prostredie vyberiem podľa prezývky hlavneho hrdinu.
16.05.2016
Aleš Horváth
Myslím si, že americké prostredie je dosť ukazované aj s kultúrou v telke/knihách/rádiach/hudbe. .. a mňa osobne zaujíma história a mám viac naštudovanú zahraničnú historiu ako tú slovenskú. Imho, slovenské prostredie je rovnocenné tomu zahraničnému a je na autorovi, ktoré prstredie si zvolí. Skôr zadrhel by mohol byť v tom, že staršie osoby nevedia po anglicky a vyslovovanie mien/názvov je pre nich ťažké(osobná skusenosť) a tým pádom aj zapamätateľné. A ako sa hovorí, iný kraj, iný mrav, takže človek nemusí pochopiť reálie a človek musí dávať opis navzše, čo môžr zdržovať neprimerane dej, či odvádzať pozornosť. Ale súhlasím s názorom, že dej poviedky mohol byť rovnako na Slovensku(mal som profesorku na výške, ktorú si viem predstaviť kludne ako masovú vrahynu). Tu je len otázka pokračovania, či nejakých iných špecifík nezhodným so slovenským prostredím.
16.05.2016
Adhara
Vďaka za komentár. Ach, tá večná debata, či zahraničné či nezahraničné... Naargumentovala som sa dosť, ešte však predsa len čosi pridám: mám silné zábrany umiestniť do slovenského prostredia niečo, s čím nemám osobnú skúsenosť a nie je to z môjho života, tu napr. sebapoškodzovanie, žiarlivosť, vražda. Hoci mi je jasné, že spomenuté veci sa stávajú aj na Slovensku, nestávajú sa MNE, a preto im neverím. A ako môže byť dobrý autor ten, čo svojmu textu neverí? Tých pár príbehov inšpirovaných mnou sa ale v slovenskom prostredí odohráva, napríklad aj spomínaná Dievčatko a dobrá víla (čo možno poznať nepriamo zo spomenutia slovenskej knižky), alebo mysteriózny Cintorín živých (kto má záujem, tu: www.adhara.sk/?page_id=1104 ).
16.05.2016
Alexander
celkom slusne u mna za II.len taka malickost z diskusie:na sk sa nic nedej,nepacia sa mi sk mena.!?trosku mi to pripomina pani Barringtonovu....p.s. tiez som bol v us-par rokov....
06.07.2016
Adhara
Ak je za 2 pre teba celkom slušné, ako by si potom nazval za 10? :-D Btw, pri takomto nízkom hodnotení fakt treba dať konkrétnu kritiku. A k tomu dianiu - neostáva vám nič iné len ma presvedčiť podobnou metódou ako pani Barringtonovú. :-)
08.07.2016

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.