Diskusia 3/11: Prometheus - recenzia

Fantastická poviedka 1. kolo 1.01.2021-28.02.2021

Diskusia

Culter
A je to, priatelia. Zhliadol som ho. Promethea. Nemám ešte utrasené myšlienky a preto budem skákať, ako splašený kôň. V nasledujúcich riadkoch bude SPOILEROV na kašu. TAKŽE, KTO FILM NEVIDEL, NECH ĎALEJ NEČÍTA.
Ďalej prehlasujem, že nasledujúce riadky sú len mojim názorom a teda môžu byť mylné. V prvom rade aj vďaka recenziám som sa odosobnil od očakávania, že ma čaká film o votrelcoch. Urobil som dobre. Celý film som mal pocit, že na plátne prebieha súboj režiséra, ktorý votrelcov nechce ani spomenúť a scénaristov, ktorí ich tam chceli za každých okolností mať.
10.06.2012

Culter
Takže Šaňo najskôr k nelogickostiam. Ak už teda chceli mať autori spojitosť medzi Alienom a Prometheom, je ním určite Space Jockey sediaci v kresle s dierou v hrudi. Ktorý to ale bol, keď toho posledného živého rozpárala prvá votrelčia kráľovná (lebo nik iný to nebol) derúca sa mu zhrude? Inak táto spojka na Alien filmy sa mi páčila. Prvá kráľovná povstala z mega facehuggera, ktorý sa vyliahol zo Shawowej a tú poslednú vzkiesili priamo z Ripleyovej...
Cisársky rez zacelený spinkovačkou na papier? Pacientka po pár sekundách dokonale funkčná... Ok. hoďme to na technológiu a utlmovacie prostriedky.
10.06.2012

Culter
No a najväčšou prekážkou pre mňa bol celý bioskafander inžinierov. Keby to bol naozaj oblek, prečo mal oči posunuté nabok a neboli spredu, kde mal inžinier oči? Mne z toho vyplýva, že pôvodný space jockey bola bytosť a to, čo sme videli v kresle bolo jeho reálne telo. Inžinier bol doňho nasúkaný úplne nezmyselne.
Ďalšie nelogizmy celkom chápem. Ľudia vo vypätých situáciách zlyhávajú. Navyše ľahko podliehajú sebaklamu. Veď kto by uveril, že človek, s ktorým pre pár hodinami rozprávali by mohol byť mutant? Čo na tom, že má nohy prekrútené na plecia?  Z tohto pohľadu celá výprava na neznámu planétu k neznámym bytostiam vyzerá ako výbeh školákov prvého stupňa na školský dvor.
10.06.2012

Culter
Naozaj mi tam chýbal nejaký vojenský element, alebo záchranár schopný rýchlo a efektívne uvažovať v krízových situáciách a rovnako podrobne rozpracovaný plán, ako v takýchto situáciách postupovať. Na druhej strane ani na Titaniku nič podobné nemali. Stačilo tvrdiť, že sa nič nemôže stať. Dokonca ani kozmonauti na mesiaci nemali zo sebou ozbrojené komando. Asi. 
David chcel Showovú previesť v kryospánku na zem pretože to bol hlavný zámer Weiland Yutani ťahajúci sa celou Alien sériou. Preniesť agresívny organizmus ku nám a z nej vyrobiť dokonalú biologickú zbraň.
10.06.2012

Culter
Čo sa týka toho patriotizmu. Je to celkom klišé, ale ktorý rodič by také niečo neurobil pre svoje deti? Navyše o podobných aktoch by sa dali písať romány. Nepáčilo sa mi však prevedenie. Ďaleko uveriteľnejšie to bolo v druhej časti – Aliens, keď zranená Vasquezová a vyplašený Gorman spoločne vo vetracej šachte aktivujú granát...
To, prečo Dávid nakazil doktora vysvetlil (a) drobceeek.
Úvod som si domyslel takto. Dve frakcie mimozemských inžinierov sa dohadujú o to, čo je viac božské. Tvoriť, alebo ničiť? Jedna sa vydá ku vzdialeným planétam (ich odchod je v úvode) a okrem iných, stvorí aj nás.
10.06.2012

Culter
Tá druhá vytvorí parazitický vírus, ktorý aby prežil, zničí všetko, čo mu stojí v ceste. Na úvod sledujeme, ako jeden z vedcov vírus požije a ten sa rozšíri do celého ekosystému a ničí planétu. Nový božský organizmus sa zrodil z jeho tela. Je to šialenec? Samovrah? Kto vie. V stávke je hra na bohov. V nej žiadna obeť nie je veľká.
Vírus je dokonalý, namnožený a pripravený na rozvoz. Treba predsa rozšíriť jeho božské teritórium. Na Zemi sú predsa stvorené akési bytosti, ktoré musia byť zničené...stávka je stávka.
Lenže táto dokonalá zbraň zabije aj obsluhu lode (kopa inžinierskych tiel v tunely, mimochodom sú staré 2000 rokov, je to náhoda, že do toho obdobia je datovaný vznik kresťanstva?) a táto neodletí. Doba v kryospánku kam sa uchýlili pred vírusom a jeho mutáciami je príliš dlhá a prežíva ju len jeden.
10.06.2012

Culter
Mutácie, ktorých je vírus schopný sú stále dokonalejšie. Jedným z posledných štádií je gigantický facehugger (v tomto prípade bodyhugger) ktorý sa zrodí v tele Shawovej. Ten do inžiniera nakladie vajce, z ktorého sa rodí prvá kráľovná. Tá nakladie vajcia, ktoré objavia astronómovia z Nostroma.
Túto kráľovnú vyhodí potom Ripleyová v dvojke do vesmíru.
Na konci filmu ostáva základná otázka nezodpovedaná. Kto je skutočný boh? Ten, kto dokáže život vytvoriť, alebo ten, kto z tohto života čerpá energiu a prežije ho?
10.06.2012

Culter
Film bol po technickej stránke výborný. Cudzia planéta, chrám, blížiaca sa búrka, holoprojektory, ale i samotný Prometheus boli spracované perfektne. Čo sa týka príbehu, ani ja nepotrebujem filmy, ktoré mi všetko vysvetlia. Rád si veci domýšľam budem rád, ak sa niekto k mojim názorom vyjadrí. Podľa mňa by filmu väčšia odťažitosť od votrelcov pomohla a asi to tak režisér aj zamýšľal, ale štúdiá sú pánmi nad osudmi postáv a príbehu.
10.06.2012

Lemon (Anonym)
Velmi pekne si to rozpisal, ja len doplnim ze na misiach apolla neboli preto vojaci s astronautami lebo samotny astronauti boli vojensky piloti armady spojenych statov. Vesmirna lod prometheus pri pristati mala tvar ako by ju ukradli s Tronu. Inak , dejova linia doslova pytala vela velmi vela vysvetleni ktore vysvetit mohli a urcite by aj divakovi zostalo este vela moznosti si dovysvetlovat po svojom.
11.06.2012

sony (Anonym)
očividne už podla uvah a analyz čo tu čitam je pochopenie deja husarsky kúsok nakazenie posadky? no domyslim si jednu z x teorii ale odkial vedeli že chceli zautočiť na zem? rovnako ju mohli isť ochraniť pred dalšim druhom? teda ked už sa hrame na teorie a potom k samotnemu začiatku vzniku života,no my sme sa miliony rokov vyvijali do dnešneho štadia a oni nejak tych par rôčkov sa neposunuli ani o krok! či zase mam zapojiť fantaziu? a hrať sa s pravdepodobnou teoriou presunu v čase MILE:) ale nech je ako chce ospravedlniť si vie každy všetko ale nabuduce ked budem chcieť vidieť serial tak si pozriem panelak a nepôjdem na FILM! touto cestou cely tento priemysel akurat podporuje torent-HRAJTE TUTO HRU S FIN.SKUPINAMI SAMI a kludne si chodte pozrieť dalšieho harryho pottera a vytešujte sa s pokračovani bez koncov cmuq
11.06.2012

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami