Diskusia 1/1: Muž v obleku

Podporte scifi.sk

Diskusia

Lenona
Napísané je to pekne, ale nie príliš strašidelne. Dal si tam snáď všetko, čoho sa môžu ľudia báť/kašľanie krvi, samota, noc, prenasledovanie, strach z niečoho podivného.../, ale je to namixované bez akejsi gradácie. Hrdina kašle krv - prečo? Zdá sa mi zvláštne, že s tým nejde k lekárovi. Vlastne z neho ani necítim vôľu žiť a bojovať. On nemá dôvod ľpieť na svojom osamotenom živote, len sa bojí niečoho neuchopiteľného. Ten tvor, čo ho prenasleduje, mu nič zlé nerobí, neškodí ani sa nevyhráža, nesľubuje ohne pekelné. Pokojne to môže byť výplod chorej mysle predávkovanej liekmi, ale pointa by potom mala byť trochu prekvapivejšia.
26.05.2012

Lenona
Čo konkrétne mal ten muž predstavovať? Akú hrozbu? Je pravda, že človek sa najviac bojí neznámeho, niečoho, čo nepozná, lebo už vopred si predstavuje to najhoršie, čo mu to urobí. Ale čitateĺ je tvor lenivý, chce sa dozvedieť, čo hrdinovi hrozí a predstaviť si, ako sa mu to deje, aby mu mohol držať palce. Vtedy vzniká napätie - dôjde ku katastrófe/alebo nie? A je na autorovi, aký záver mu dopraje - najlepšie nečakaný a prekvapujúci, ale nie pritiahnutý za vlasy či vôbec žiadny.
Z poviedky mám pocit, že si chcel zachytiť najmä atmosféru iracionálneho strachu, no každý strach má nejaký reálny základ. Niekde hlboko ukrytý, z nejakých príčin vyplývajúci.
26.05.2012

Culter
Lenona sa opýtala to, čo som chcel aj ja, takže už len pár poznámok a názorov.
Kedysi som si myslel, že poznanie je sila pohŕdal (pohŕdať) tými, ktorí žili (žijú) v blaženej nevedomosti, v temnote.
"pália ma od neho dokonca aj oči" a čo ešte by ho od potu malo ešte páliť?
bez výrazu a bez tváre – ako môže mať výraz, keď nemá zvár?
Bežím preč z kuchyne a no zastavia dvere - nerozumiem vete…
Škoda, že to skončilo len pri pokuse o vymodelovanie strašidelnej atmosféry, lebo potenciál na to je. Dávam 5
26.05.2012

Aldeberan
Lenona: nefunguje gradácia, moja najväčšia chyba. CO sa tyka ostatného: V prvom rade som chcel napísať niečo krátke, nie kvoli obmedzeniu v súťaži, ale pretože som ma chyť na short. Využil som ako inšpiráciu jedno relatívne známe "internetové" monštrum (Slender Man) a fakty, čo ti tam chýbali, sú časť mytologie. Ked som to písal, uvedomoval som si, že to asi nikto na tento stranke nebude poznat, ale vysvetlovať som to nechce:l a) kvoli dlzke, b) nadbytočné - rovnako ako vysvetlovať prečo sa upíri boja slnka, c) dodať textu intertextualitu. Čo sa týka realneho zakladu strachu, podľa mna je to uplne desivé. Chlapik, ktory sa teba iba pozerá. Nehovorí, nehýbe sa, ale vzdy je niekde nablízku. Asi máš nervy z ocele :)
Jano: jj, zlyhal editor (ja:)
26.05.2012

soyka
Chcela som povedať: "Hlúposť!", ale potom som si uvedomila, že je to vážne desivé. Vyjadruje to môj strach. Abstraktný a bez deja. Ale presne taký je strach na rozhraní sna a polobdenia. Asi sa mi to páči. Ale možno nie. Je blbé, že nehodnotím, necítim sa na to kompetentná. Ale tentokrát by som ani nevedela ako.
26.05.2012

Lenona
Aldeberan: nervy z ocele nemám, som len extrémne nevšímavá optimistka, čo v ostatných nepredpokladá zlé úmysli, kým ich nedajú niečím najavo. Inštinkt ma včas varuje pratať sa z cesty a nahodiť "nenápadnosť".
Svet, odkiaľ si prevzal svoje zlo naozaj nepoznám, hádam si ho mohol aspoň zhruba načrtnúť, keď si ho už v poviedke bližšie nevysvetlil alebo si na krátky text vybrať známejší svet.
Prenasledovanie je nepríjemné a v dnešnej spoločnosti až príliš časté, dokáže priviesť človeka na pokraj šialenstva a strachu, no asi by to chcelo viac strán, a hlavne, vnútorných úvah a pocitov, špekulácií a temných znamení.
Vtip či anekdota môžu byť krátke, smiech sa dá vyvolať aj jedinou vetou, ale strach?
26.05.2012

jurinko
Suhlasim s Lenonou. Hlavnym minusom bolo asi to, ze nepozname toho typka - Slender Mana, ci ako si ho to nazval (mal si to vysvetlit), ani jeho "mytologiu". Je to ako citat si, ze Samara vyliezla zo zapnutej telky, a niekoho zabila - kto je Samara? Preco lozi z telky? Preco zabija? Co sa deje? (Kruh ;-) ) To iste chyba v tvojej poviedke - kto to je? Je realny (tiez mi to prislo ako halucinacia)? Ak je realny, preco ma z neho chory taky strach (preco ho napr. nekonfrontuje)? A tak... Inak ako iracionalny strach to u mna aj malo tendenciu fungovat, obtrelo sa o mna kridlo povedla letiacej atmosfery, co je podla mna na takom kratkom useku viac, nez si mozes zelat. Nabuduce ser na chute a napis nieco poriadne, dlhe, a hutne, co ma priklincuje do stolicky. Nemam rad horory, ale tebe dam sancu ;-) ...
28.05.2012

jurinko
[pokr.] Len to prosim ta nabuduce dobre logicky premakaj, pretoze silna stranka tejto poviedky je zaroven jej slabinou: Ze o Slender Manovi nevieme vobec nic. Tak ked nabuduce odstranis slabiny, nech zaroven s tym neodstranis aj silne stranky diela ;-) Dal som 7
28.05.2012

jurinko
A uz len detail: Vykasliavanie krvi nespoznas podla bolesti, ale podla chuti v ustach. Niekedy ta moze aj rozdrapit, a kasles len hlieny, a inokedy si zas jemne odkasles, a na perach mas zrazu kvapky krvi. To mi tam celkom vadilo. A uz som ticho :-)
28.05.2012

Peter (Anonym)
Celkom dobrý štýl. Dobre sa to číta aj keď námet nie je moja šálka kávy. Súhlasím s námietkami nadomnou. Pre mňa to nemá pointu. Ale napadlo mi, či by sa z toho nedala urobiť komédia. Chlapíka najprv totálne desí tento slenderman. Zakrýva sa perinou, bojí sa zhasnúť. Slender man ho stále všade stalkuje, načo sa ho snaží chlapík konfrontovať ale nejde mu to. Až to skončí tak, že je z toho znechutený, že ani na záchod nemôže ísť aby ho slenderman nesledoval. Aspoň, že nemá oči.
04.06.2012

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.