Diskusia 1/3: Prieskum

Filmová história scifi

Diskusia

jurinko
andrej, ja ti napisem, co som si napisal k tejto poviedke, ked som si ju precital v ramci hodnotenia poviedok do zbornika (jednak sa mi ju nechce znova citat, a druhak, ak si ju nezmenil, tak je prve hodnotenie aj tak najautentickejsie): Zle. Zly "humor", zly rozpravacsky styl, neuveritelne a neautenticky posobiace dialogy, amaterske dielo, navyse nepodarene. Autor by mal k pisaniu pristupovat zodpovednejsie, humor mu nejde. Mal by sa snazit pisat dobre, nie za kazdu cenu haluzne. Dal som 1 (fuha, to som bol az taky prisny? zeby som si to znova precital? hm, mozno ked kolegovia tomu daju vysoke hodnotenie, lebo fakt si to uz nejako nepamatam... :-) )
07.04.2012

Lenona
Zhodnotím asi tak tretinu, ktorú som prečítala. Priveľa výkričníkov, pomlčiek, medzier a zbytočných odsekov pôsobí dosť rušivo. Hodnosti sa nepíšu s veľkým písmenom. Ty možno Majorovi a Kapitánovi prikladáš dôležitosť svetového významu, ale ich spôsob komunikácie s posádkou, na ktorej závisí aj ich život, taký nie je. Major pôsobí ako amatérsky diletant, ktorý nemá ani len vybojovanú autoritu, nie to ešte prirodzenú. Všetci mu kašlú na hlavu a niet sa čo diviť, keď len nezmyselne vykrikuje. Akoby vôbec nevedel, čo povedať a prečo. Vo vesmíre sú všetci závislí na tom, že každý presne vie, čo sa od neho očakáva. Sú to predsa profesionáli. Celkovo sú dialógy o ničom - nemajú zmysel.
07.04.2012

andrej android praznovsky
Lenona: Dakujem za kritiku,
Major /s velkym M/ ani nema mat autoritu, len sa o to snazi, je to komicka figurka, ako vacsina postav v poviedke. Kedze svet v poviedke je uplne naruby, a zda sa ze nic uz nefunguje, predsa len sa postavam podari nemozne.
Majorich dostava do problemov a straca tak svoju autoritu, tak je to aj v zivote.
Ide hlavne o prerod postavy kapitana, ale to by si pochopila keby si to docitala cele...
Co sa tyka, autentiskosti postav, ako somuz pisal Arceymu, drviva vacsina z postav su moji priatelia, presne takto hovoria a takto reaguju, tekze som chcel do sveta chaosu priniest nieco autenticke...
07.04.2012

Lenona
Chybný mi príde už ten úvodný predpoklad, že po akomsi celosvetovom skrate - apokalypse či niečom podobnom, sa krajiny vrhnú na dobíjanie vesmíru a vysielanie drahej techniky, hľadajúc nové planéty, ktoré by mohli obsadiť, miesto na záchranu tej, na ktorej suž edia. Cesty vesmírom nikomu nedajú istotu, že niečo obývateľné nájdu, zato je to najlepšia cesta k zruinovaniu toho, čo ešte majú.
Bolo toho viac, čo ma zarazilo. Možno nápad nie je zlý/k tomu som sa neprepracovala/, ale spracovanie je zdĺhavé a ťažkopádne. Skús písať krátke poviedky. Tie ti dajú možnosť naučiť sa vystihnúť podstatu príbehu a až potom prejsť k niečomu väčšiemu. Dlhší príbeh musí zaujať už od začiatku, inak ho prečítaš len ty.
07.04.2012

Lenona
Andrej: ak si chcel postavám vdýchnuť autentickosť a zároveň si ako predobraz vzal svojich kamarátov, tak aký zmysel má posielať ich do vesmíru? Aby bol čitateľný, musí byť uveriteĺný a to sa týka aj postáv. Akási Hanka z Horných Lužian môže cestovať vesmírom, keď to veľmi chcem, ale urobím z nej upratovačku, či vedúcu kuchyne a nie veliteľa. Vykresliť jej očami a slovami majora-diletanta, ako temer hrdinu, potom nebude žiaden problém. Ale tvoj Major sa už od začiatku chová ako arogantný blbec a takýto typ sa prerodí len po lobotómii.
07.04.2012

andrej android praznovsky
Ja ti rozumiem, cele je to satira, na to ako sa na tomto svete uplne opacne riesia problemy.Vid priklad china express. Je to aj kritika ako nas stupidita vodcov moze priviest o niekolko storoci nazad a namorne bitky sa presunu do vesmiru. Ano svet v ktorom sa nachadzaju ludia v mojej pociedke je naozaj tak zufaly a zdevastovany, ze je jediny sposob kam sa vydat HORE.
07.04.2012

andrej android praznovsky
Prerodom prejde kapitan, nie major, ten zostava rovnaky, to si splietla. Apostava Majora vychadza z mojho byvaleho sefa, ktory mal autoritu , takze ziadna nekompetentna betka z dedinky...
07.04.2012

Lenona
Ach, ospravedlňujem sa, prerod mal byť u Kapitána a nie Majora, tak fajn.
07.04.2012

Lenona
Andrej: bohužiaľ si nemyslím, že "tam hore", sa vydáme, keď "tu dole", to už bude na prd a nič nebude fungovať. V takom prípade nebude fungovať ani stavba vesmírnach lodí a výcvik posádky a peniaze na to určené, skončia niekde úplne inde. Ten, kto dokáže veĺké veci, musí mať situáciu pevne vo svojich rukách a ani ten Kalitán ju nemá, keď mu technik fajčí priamo pod nosom, čím ničí filtrovaný vzduch, keď by stačilo zhabať všetky zásoby tabaku a poslať ich ku hviezdam. K ďalším by sa už nedostal. Ľudské nedostatky môžu byť milé, ale prečo z Kapitána robiť alkoholika?
07.04.2012

andrej android praznovsky
Kapitan nieje alkoholik. Ked myslis tu debatu "Ja ked sa nenapijem, tak umriem" jedna sa o pitie vody , nie alkoholu. Neskusis to docitat?
07.04.2012

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami