amarilla
Nemám nič proti tajomnu a nedopovedaným veciam, nepotrebujem, aby bol záver v štýle a zloduchom bol XY a chcel to a to. Lenže čím viac čítam túto poviedku, tým viac medzier tam vidím. Autor/ka sám/sama naznačuje, že ide o niečo dosť konkrétne. Chýbajúce časti ľudí nie sú náhodné, berie si z nich to najlepšie. V texte kurzívou, ktorý je písaný z pohľadu entity, je tiež povedané, že si skladá svoj model, hovorí to aj veliteľka - hľadá vhodnú kombináciu. Takže to je jasný plán, entita chce fungovať v ľudskom svete tak, že si vyrobí vlastnú bytosť. Potom z toho ale vyplývajú iste otázniky, ktoré formuluje napr aj detektívka Lívia- prečo jej entita vzala len jednu nohu (to sa nikdy nedozvieme). V texte sa opakovane objavujú tyrkysovo modré oči, ktoré patrili obeti č. 1(z telocvične ) zároveň ich novým majiteľom je kolega Franz, ktorý sa objavil pár dní dozadu. Chápem to tak, že on je jednou z poskladaných bytostí, aj keď časovo to veľmi nesedí (koľko tam bola mŕtvola, kým ju našli?). Veliteľka je podľa toho, že ma katalógy ľudí, zrejme tiež stelesnením entity, vlastne je samotným strojcom - hovorí, že hľadá vhodnú kombináciu, Lívia pri nej počuje šum, ktorý napr ale nepočuje pri Franzovi - je to teda tá istá entita, alebo je tam nejaká hierarchia? Ten obvinený týpek znie, že je plne zžitý s entitou, šťastný, že s ňou môže byť, hneď na to sa zabije - pýtam sa prečo? Pochybujem, že mu hrozí odhalenie, keď entita obsadila políciu. Lívia pred 10r do nejakej miery odolala (prišla len o 1 nohu a mohlo to byť vďaka jej sile odolať), sama veliteľka obdivuje jej silu, no v zápätí sa Lívia podvolí - netušíme prečo.
Alebo tiež poznámka o tom, že obetí bolo dokopy 8, Lívia mala pravdu... no a ďalej čo? Prečo 8 ?
Ďalšia vec - prežívší pán Wolf umrie od hrôzy, keď vidí Franza. Prečo z neho nemá hrôzu aj Lívia?
Takže sú tam miesta, ktoré sú nedomyslené, dostaneme nejaké indície, tie ale nikam nevedú, a nemyslím si, že je to zámer, skôr únava autora/ky. Ale stále platí, že sa to dobre číta:))
09.05.2026