Diskusia 1/1: Detský hlas

Filmová história scifi

Diskusia

yerry
Nádherne a citlivo napísané. Z textu dýcha obrovská neha a empatia. Dovolím si len jednu úprimnú poznámku z pohľadu mužského čitateľa – priznám sa, že ma trochu vyrušil ten pomerne tradičný a často opakovaný naratív zlého chlapa a utrápenej ženy. Príbeh tak vnímam trochu čiernobielo a možno by mu svedčalo, ak by aj tá mužská strana mala o niečo viac odtieňov. Napriek tomu však vo mne text zanechal krásny a silný zážitok, ďakujem zaň.
07.05.2026
Krizak
Tak už neplač Kamilo.... jak zpívá Karel Kryl v písni srdce a kříž. I když je zde námět týrané ženy a muže, nepůsobí to zde okoukaný dojmem a nabízí to novou zápletku i perspektivu. Akorát mám pocit že fantasy to asi úplně není, to je však vzhledem ke kvalitě díla zanedbatelné. Srší z toho empatie a působí to i lehce terapeutický, akorát je pro mě těžší se ztotožnit s tímto tématem jako nežádaného může bez dětí. Každopádně nejsilnější stránkou je, že tato povídka má duši a to může bez pochyby v tomto kole soutěže zamíchat kartami.
07.05.2026
Filip Puski
Zaujímavá vec v tomto kole súťaže: veľa poviedok začína veľmi dobre, takmer profesionálne, a potom sa lámu. Táto nie je výnimka, aspoň z môjho subjektívneho pohľadu.
Príbeh sám o sebe je pekný, no obohratý. Práca s textom je na vyššej úrovni, oceňujem prácu so synonymami, deti sú vždy označené veľmi pekne a originálne. Čitalo sa to veľmi ľahko, svižne.
Avšak ten, až komický zlý manžel, je ako päsť na oko a ťažko uveriteľný a keď skončil na vozíku, nevyvolalo to žiadnu emóciu (alebo som len možno emočne vyprahnuty človek). Chýbala mi tam psychologická vrstva hororu a poníženia. Manžel príde, udrbe ženu, vynadá jej a ide za milenkou, ale no tak :-)
07.05.2026
yerry
P. S. :)
Tie uvrešťané decká a jej večný, ukrivdený výraz mučenice – to bolo viac, než chlap dokáže zniesť. Kamila si možno myslela, že stredom vesmíru je jej dokonalá materinská obetavosť, no pre mňa bola od samého začiatku len nutným zlom a vstupenkou k matkinej firme. Keby nebola taká neschopná a otravná, nemusela ma neustále vytáčať. Ani len hlúpy postrek na stromy nevedela nájsť, len tam tupo stála nad tým svojím cestom, zatiaľ čo mi po dome vrieskali tí malí fagani! A potom ma ešte dorazí tou správou o ďalšom usmrkancovi, ktorého som v tomto dome naozaj nepotreboval. Namiesto toho, aby po sebe aspoň upratala tie rozbité uhorky – za ktoré si svojou večnou neústupčivosťou aj tak mohla sama – nechala to tam ležať na dlážke. A výsledok? Kvôli jej lajdáckosti teraz trčím na tomto prekliatom vozíku, odkázaný na matkine múdre reči, a musím sa pozerať na hnijúce marhule. Všetci teraz ľutujú len ju, tú „chuderku“, čo so mnou vraj trpela, no nikto už nevidí, že to ona mi zničila život, zatiaľ čo sama zbabelo utiekla.
07.05.2026
ama_rilla
Úvod je skvelý, veľmi sa mi páčil. Cca potiaľ, ako sa objavil na scéne Roman. Dobre fungovali aj odstavce o reakciách rodiny, keď sa Kamila snažila nájsť pomoc. Opisy a interakcie detí sú veľmi citlivo, láskyplne napísané. Zamrzeli príliš vysvetľujúce časti o tom, čo Roman vlastne chcel. Násilie je pomerne uveriteľné, ja by som pridala ešte psychologickú stránku veci, takisto aj dialógy niektoré (napr Romanov telefonát milenke) sú také umelé trochu (v kontraste napr s rozhovorom s nenarodeným bábätkom). Záver je úplne fantasy, kiežby sa dali veci rozriešiť tak ľahko. Šla by som možno viac do smútenia za dieťaťom (ale to by bol asi iný žáner a ťažké čítanie), alebo do nejakého extrému, kde by jej ostala sila a sama by sa vysporiadala s Romanom :D ale možno by to k tvojej poviedke moc nesedelo.
P.S.: Možno by tento "naratív" nebol obohraný, keby toľko mužov netýralo svoje partnerky. A baví ma ponosa na málo rozmerov mužskej postavy, keď vo väčšine textov písaných mužmi končí hĺbka ženskej psyché pri tom, že je pekná :))
07.05.2026
Vivid
Náročná téma. Poviedka vo mne vyvolala silné emócie. Podľa mňa to malo dostatočný fantastický prvok - hlas a duša nenarodeného dieťaťa. Navyše to bolo aj desivé, lebo tyranskí partneri naozaj existujú (na rozdiel od zombíkov a mimozemšťanov o ktorých dôkazy nemáme 😉 ).
Záver ma potešil. Hlavne to, že sa jej podarilo ujsť a on dostal čo si zaslúžil, ešte aj milenka mu ušla. Super.
08.05.2026
Poviedku musíš najprv ohodnotiť aby si ju mohol komentovať.