Letný scifi.skon už tento víkend!

Chcete vedieť, kedy poletia Česi na Mesiac? Ako vyhrať literárnu súťaž? Ako vyniknúť v cosplay scénke na cone? Alebo si chcete len vychutnať pôžitok z naživo hraných rolových hier s redakciou scifi.sk? To všetko nájdete tento víkend na online Letnom scifi.skone 2023!
Podporte scifi.sk
Opäť po polroku tu máme ďalšie vydanie scifi.skonu, ktorý prinesie zaujímavú priehršť prednášok, prezentácií, rozhovorov, ba dokonca aj literárny kvíz a workshopy. Program je plný toho najlepšieho nielen zo slovenskej fantastiky, ale aj vedy!
Živé vysielanie Letného scifi.skonu začne už o 10:00 hod v sobotu, kedy sa dočkáme otvorenia a krátkeho predstavenia všetkého, čo nás počas celého víkendu čaká. Filmový scifi žáner predstaví Lucas „Elessander“ Koscelník z prešovského PegasConu, ktorý sa zameria na Nolanovo Inception a objasnenie niektorých záhadných momentov v ňom. Televíznej (aj ten streamovacej) produkcii sa zasa bude venovať vo svojej prednáške Zuzana „Namuras“ Jakúbková, ktorá zhodnotí a zároveň predstaví seriálovú tvorbu s queer postavami a témami.
Ivana Molnárová Dubcová a jej knižný debut Cesty hrdinov
Ivana Molnárová Dubcová a jej knižný debut Cesty hrdinov Disclaimer
Literatúru neobídeme – naopak, venujeme jej hneď niekoľko bodov programu! Rozhovor s debutujúcou spisovateľkou Ivanou Molnárovou Dubcovou pri nesieme hneď ako prvý. Jej knižná prvotina Cesty hrdinov sa pýši skoro Pratchetovským humorom. Vyspovedáme ju nielen o písaní jej debutového románu, ale aj o plánoch do budúcna. Zároveň sa môžete zúčastniť Literárneho scifi kvízu, ktorý si pre vás pripravil František „Cyberstorm“ Gago od nás z redakcie. A nielen to, má pre vás aj prehľad klasík, ktoré aktuálne na Slovensku vychádzajú. Prevetrajte teda svoje mozgové závity alebo si doplňte znalosti (a následne aj knižnicu) o tie najdôležitejšie diela science fiction. Pre tých, ktorí píšu (a publikujú, napr. u nás na scifi.sk), si naša poviedková sekcia redakcie pripravila panelovú diskusiu, v ktorej bude hľadať odpoveď na otázku Literárne súťaž: ako na ne?
Je Duna: Imperium najlepšou sólo stolovkou? Dozviete sa na prednáške!
Je Duna: Imperium najlepšou sólo stolovkou? Dozviete sa na prednáške! / Zdroj Disclaimer
Následne ponúkneme aj niečo pre herný fandom. Šaňo "Babcom" Schneider od nás z redakcie predstaví svoje vlastné (ale aj všeobecne internetovo) najobľúbenejšie sólové stolovky, čiže hry, ktoré si vie zahrať aj jedna osoba. Sama. Napríklad namiesto čítania knižky. (Nie, že by sme to odporúčali.) Ak obľubujete rolové hry, potešíte sa z prezentácie noviniek od vydavateľstva Casa de Locos, ktoré nedávno prinieslo známu hororovú hru Príšera týždňa (Monster of the Week) a plánuje ďalšie! Ktoré – to vám povie zakladateľ vydavateľstva, Daniel Vázquez. A rolovými hrami vás počastujeme aj v nedeľu – nie jednou, ale hneď dvoma! Vyskúšame si, aké je to byť kostlivcami v hrobke a čakať roky na vykrádačov hrobiek či Indiana Jonesov v rolovej kontemplatívnej hre The Skeletons (doslova – Kostlivci). A v nedeľu večer nás všetkých čaká posledný diel našej už dvojročnej kampane Krutovláda drakov! (A možno príde aj kúz- ehm… chcel som povedať, drak. Ale nesľubujeme to.) Už tradične predtým sa Eddie a Šaňo budú venovať v rámci ich podcastu Majstri svetov vytváraniu Dobrodružstva na počkanie za jednu hodinu, pričom im do toho môžete kecať priamo počas ich úsilia v čete.
Feldivek - pripravovaná slovenská JRPG hra od Jozefa Pavelku
Feldivek - pripravovaná slovenská JRPG hra od Jozefa Pavelku / Zdroj Disclaimer
Hrám sa budeme venovať ale aj vo workshope ohľadom tvorby adventúr s pomocou vlastného engine na ich výrobu. Následne by vám už ozaj nemalo nič stáť v ceste k svetlej budúcnosti tvorkyne alebo tvorcu hier – akým je napr. aj Jozef Pavelka. Ten práve finišuje na fantasy RPG hre nazvanej Feldivek, ktorá mixuje japonský štýl RPG hier a dejiny Slovenska v 15. storočí. Workshop o tvorbe hier nebude jediný – v nedeľu ráno sa prenesieme live do predajne Nekonečna v Bratislave, z ktorej budeme streamovať prednášku od Kasame a Celeby o tvorbe úspešných scén na cosplay súťaže.
LVICE² - Český projekt vesmírnej sondy
LVICE² - Český projekt vesmírnej sondy / Zdroj Disclaimer
A keďže sme vám sľúbili aj český výlet do kozmu: Lukáš Krincvaj, vedúci českého vedeckého tímu za projektom LVICE² – českej sondy smerom k našej zemskej družici Mesiac, bude hovoriť o tom, v akej fáze sa ich projekt nachádza, čo ho očakáva a aké ciele finálne sleduje. Nesrandovali sme. A nesrandujú ani oni! Ale nielen astronómiou je človek živý – aj (a najmä) imunitou! A preto si pre nás Marek "Páperíčko" Brenišin pripravil prednášku práve o nej, našej ochrane proti ochoreniam, pričom nebudú chýbať ani príklady a inšpirácie zo sci-fi diel.
Zatiaľ, čo vonku bude pršať (minimálne na východe), budete si vy pekne v suchu užívať dávku kvalitnej fantastiky. A to zadarmo! Z domu! V papučkách! No nie je to úžasné?
Letný scifi.skon sa uskutoční 29. až 30. júla 2023. Nenechajte si ho ujsť naživo na Twitchi scifisk. Program celého festivalu nájdete na našom webe.

Alexander Schneider

Alexander Schneider
Knižný a filmový recenzent, bývalý porotca súťaže Martinus Cena Fantázie, propagátor a predseda Združenia fanúšikov Babylonu 5 na Slovensku. Scifi, fantasy, horor: Herbert, Holdstock a Lumley.

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

MartinB
Teším sa! a na tu Dunu som zvedavy, hladam teraz nieco dobre na solo hranie po Mars Teraformace, ktora ma extremne bavila
28.07.2023

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB