BATMAN v grungeovom rúchu (recenzia)

Nanananananananana... BATMAN!
B.T. Niromwell
Podporte scifi.sk
Povedať, že posledné desaťročie patrí superhrdinským filmom, nie je žiadnym zveličovaním. Spomedzi ne však Batman vždy akosi vytŕčal. V prvom rade snáď preto, že v skutočnosti žiadnu superschopnosť nemá (okrem neprimere veľkého dedičstva, ehm, ehm), a v druhom, že je tak nejako oveľa menej... farebný. V deväťdesiatych rokov sme ešte mohli vidieť filmové verzie, ktoré sa vyžívali vo veľkolepom komiksovom štýle, no čím ďalej, tým viac sa tvorcovia od tohto trendu odvracali a snažili sa dať samozvanému ochrancovi Gothamu stále ľudskejšiu tvár. Bruce Wayne je predsa obyčajný človek, ktorého trauma z minulosti núti nasadiť si každú noc masku, aby mohol byť na chvíľku sám sebou. A tak sa i v jeho najnovšom filmovom spracovaní zaobídeme bez prapodivných mutácií, ktoré by nútili záporákov behať po zábradlí, mňukať či terorizovať celé mesto. Vystačíme so starou dobrou psychopatiou a honbou po peniazoch.
The Batman - Batman Postava
The Batman - Batman Disclaimer
Film The Batman (2022) vsádza na realistickú atmosféru, najlepšie by sa snáď dal opísať slovami noirová detektívka (ak si odmyslíte, že detektív má na hlave netopierie uši). Ponurá atmosféra mesta upadajúceho v rukách skorumpovaných oligarchov, pľúšť, dážď, chudoba, dokonca silný pocit sklamania z ľudskej zloby a slabosti tancujú trojhodinové tango v sprievode popevku Ave Maria, ktorý je vo filme hlavným hudobným motívom. Nečakajte silácke hlášky ani karate kopy bojových sekvencií. Batman v podaní Roberta Pattinsona je skôr melancholickým hrdinom, blúdiaci mestom ako duch, ktorý sem-tam, na žiadosť spravodlivosti, niekoho umláti pästou, no jeho hlavnou zbraňou je chladnokrvnosťou, trpezlivosť, intelekt a absolútnu ľahostajnosť k vlastnému životu. Neuvidíte ani Brucea Waynea žiarieceho v gothamskej smotánke, v tejto verzii sa Bruce celou bytosťou sústredí na boj so zločinom a žije utiahnutým, samotárskym životom. Batman je Batman, Bruce Wayne, ako ho poznáme, je mŕtvy. Uvidíme len veľmi málo scén z jeho civilného života, takmer žiadne v interakcii s inými postavami, ak nerátame úžasného Alfreda v podaní Andyho Serkisa. Pattinsonova úloha teda do značnej miery spočíva v tom dramaticky ticho stáť a budiť rešpekt a popravde, mne osobne takéto prevedenie Batmana veľmi sedí. Nový masívny kostým pôsobí skoro ako opancierované vozidlo, robí z tajomnej hrozby ukrývajúcej sa v tieni hrozbu veľmi reálnu a hmatateľnú, tieseň, ktorá premkne policajný zbor, keď sa objaví na mieste činu, sa prenesia aj na divákov. Batmana v Gothame považujú za čudnú kreatúru, koniec-koncov, ako by to v každom súdnom svete malo byť. Aj to prispieva k uverteľnosti príbehu. Čo teda robí Bruce, keď nenavštevuje večierky a charitatívne akcie? Hľadá si cestu k Alfredovi, ktorého neustále porovnáva so svojim otcom, a k vlastnej minulosti. V skorumpovanom Gothame totiž nemožno nikomu veriť a nič nie je, ako sa zdá.
Pri pohľade na minutáž filmu si málokto nepovzdychne, i keď trojhodinové snímky v ostatnom čase nie sú ničím novým. Jedinou otázkou je, či príbeh dorástol do takých veľkých topánok. Vzhľadom na Batmanovo univerzum, bolo z čoho čerpať postavy a zápletky. Je síce pravda, že keby sme si odmysleli Batmana, ostal by nám nervydrásajúci triler, kde dvaja detektívy riešia vraždy šialeného Riddlera, no so starými známymi postavami je to akési zaujímavejšie a lepšie. A že ich tam veru je! Človek sedí a čaká, ako tvorcovia stvárnia jeho obľúbencov, a tu je verdikt. Príbeh Mačaciej ženy Zoe Kravitz à la šikovnej zlodejky je síce tak trochu klasický, ale dostane nový twist a pekne sa uzavrie. Penguin, v podaní nespoznateľného Colina Farrella, je síce absolútne dokonalý, no ostane vo vás pocit, že by potreboval viac priestoru.
The Batman - Penguin
The Batman - Penguin Disclaimer
Ako to už pri takých dlhých filmoch býva, niekde v tretej tretine sa príbeh prelomí a keď už máte pocit, že sa všetko vyriešilo, čosi sa poserie a ideme ďalej, riešime čosi iné. Koncept detektívky sa trochu naruší a my sa ocitáme v akčnom filme. Osobne to hodnotím kladne, to, že jeden hrdina nemôže zachrániť všetky problémy sveta, je veľmi osviežujúce. Je čas, Hollywood po mnohých iných veciach prestal taboizovať zlyhanie. Motív melanchólie, akási sychravosť prostredia aj charakterov a tomu len pasuje. Už od začiatku filmu sa mi tislo na jazyk slovo grungeový, tento dojem umožňuje atmosféra, hudba i vizuál. Zároveň však, hoci sa film zaoberá veľmi vážnymi vecami a záporák ide na vec veľmi gore metódami, kamera sa v ten pravý moment vždy milosrdne, snáď aby sa mohol príbeh zamerať aj na mladšie obecenstvo.
I keď ide o pomerne originálne zobrazenie Batmana, na svoje si prídu aj klasici. Uvidíme jaskyňu plnú úchvatných prístrojov, kamery v oku, nášho obľúbeného vigilanta vystupujúceho z tieňov, romantické stretnutia pri batlampe s detektívom, ktorý síce nevie, koho má pred sebou, ale je pevne rozhodnutí mu veriť. Reč je, samozrejme, o klasickej postave poručíka Gordona Jeffrey Wright, ktorý je po Batmanovi druhou hlavnou postavou a tvoria skvelé detektívne duo.
Dobre, dobre, ale prečo nespomínam hlavného záporáka? Nuž, hľadanie Riddlera je v tomto filme hlavoun dejovou linkou a mňa osobne držala v napätí po celý čas. Práve vďaka nemu sa mi ani raz pohľad nezatúlal na hodinky. Ja som sa pred premiérou držala čo najďalej od spoilerov a vám odporúčam to isté. Ale ak potrebujete navnadiť, tak budeme vyvražďovať skorumpovaných strážcov mesta a prezliekať sa pritom za prostitútky v pokútnych baroch. Dobré, nie?

Verdikt: 90%

Originálny názov: The Batman
Krajina pôvodu: USA
Rok výroby: 2022
Žáner: akčná krimi mystery dráma
Dĺžka: 2 hod 55 min
Produkcia: Tina Anderson, Dylan Clark
Réžia: Matt Reeves
Scenár: Matt Reeves, Peter Craig, Bill Finger, Bob Kane
Hudba: Michael Giacchino
Hrajú: Robert Pattinson, Zoë Kravitz, Jeffrey Wright, Colin Farrell, Paul Dano

Za poskytnutie lístkov ďakujeme spoločnosti Continental Film.

B.T. Niromwell

B.T. Niromwell
Má rada: dobrú literatúru, dobré béčka, knihy, filmy, rýpanie do začínajúcich autorov. Nemá rada: zlú literatúru, ľudí, čo používajú slovo "moc" ako príslovku

Súvisiace objekty SFDB

(2022)

The Batman

Diskusia

WriterInTheDark
Pekne zhrnuté. Mne sa síce viac páčia Marvelovky, ktoré sú vtipné, farebné, o dosť lepšie spracované a oslovia väčšinu ľudí, musím však uznať, že Robert a Zoë sú skvelí herci, bez ktorých by táto temná detektívka prepadla do zabudnutia.
14.03.2022

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB

(2022)

The Batman