scifi.sk pozerá: The Silent Sea

Streamovacia služba Netflix pokračuje vo svojom trende kvalitných kórejských seriálov. Novým prírastkom do tejto skupiny je The Silent Sea, seriál o skupinke astronautov, čeliacich nástrahám vesmíru.
8HitBoy
Filmová história scifi
Skupinka astronautov bojujúcich proti nástrahám temného a nekonečného vesmíru je už tradičným a pomerne obohratým námetom sci-fi filmov a seriálov. Zo známejších kúskov stoja za spomenutie napr. Armageddon, Passengers, The Martian alebo Interstellar. Všetiy tieto filmy sa dočkali pomerne veľkého komerčného aj diváckeho úspechu. Ako dopadol kórejský pokus o prerozprávanie podobného príbehu?

V tomto príbehu sledujeme cestu niekoľkých astronautov na Mesiac. Ten, hoci je Zemi veľmi blízky, naďalej ostáva pomerne nepreskúmanou a tajomnou lokalitou. Dôvodom našej vesmírnej misie je fakt, že v nie tak vzdialenej budúcnosti, v ktorej sa tento seriál odohráva, stojí ľudstvo na okraji zániku. Veľká časť Zeme je pokrytá púšťami, ľudstvo je delené do kást, na základe ktorých je im prideľovaný prístup k jedlu a vode. Raketovým tempom porástla úmrtnosť u detí a osud ľudstva sa tak stáva neistou a pesimistickou záležitosťou.
A Silent Sea A Silent Sea
A Silent Sea Disclaimer
V tomto prostredí stretávame hlavnú hrdinku príbehu – Song Ji-an (Bae Doo-na). Táto žena pracuje ako astrobiologička a už nejaký čas sa snaží neúspešne vysporiadať so stratou sestry. Jej sestra bola šéfkou oddelenia výskumu Mesiaca, avšak stratila život pri strašnej nehode, spojenej s únikom radiácie. Päť rokov po nehode ju oslovuje spoločnosť Space Aviation Administration s ponukou, že sa môže stať členkou desaťčlenného tímu pod vedením skúseného kapitána Han Yoon-jaeho (Gong Yoo, známy napr. z obrovského hitu Squid Game). Hoci Ji-an najprv o misii, ktorej cieľom má byť získať na Mesiaci bližšie nešpecifikovanú tajomnú vzorku pochybuje, rozhodne sa túto ponuku prijať. Hoci táto vzorka by údajne mohla dopomôcť k riešeniu všetkých problémov ľudstva, jej motiváciou je najmä snaha zistiť, čo sa vlastne prihodilo pred piatimi rokmi jej sestre.
Po príchode na Mesiac sa pokazí azda všetko, čo sa pokaziť mohlo. Pristátie je drsné, naši hrdinovia objavujú na Mesiaci mŕtve telá a vzorky, ktoré boli hlavným cieľom ich výpravy, sa na základni nenachádzajú. Keď k tomu pridáme fakt, že výprava sa kvôli poškodeniu kozmickej lode nedokáže vrátiť na Zem a ich komunikačný kanál s SAA je poškodený, je jasné, že napätie a panika medzi našimi hrdinami stúpa. Postupne si prestávajú navzájom veriť a potom, čo sa jeden z nich dotkne mŕtveho tela, spúšťa sled udalostí, ktorý vyvrcholí v absolútnu katastrofu.
The Silent Sea - Plagát
The Silent Sea - Plagát / Zdroj Disclaimer
The Silent Sea umne kombinuje dva protichodné ľudské strachy – agorafóbiu, teda strach z rozľahlej ničoty, ktorú v tomto prípade reprezentujú hlbiny vesmíru, a klaustrofóbiu, teda strach z malých uzavretých priestorov, ktoré naopak reprezentuje vesmírna stanica a jej úzke chodby, z ktorých niet úniku. Samotná práca s atmosférou je jedným z najväčších plusov celého seriálu, keďže divák je vo väčšine kľúčových udalostí seriálu doslova prikovaný do kresla.
Tomuto faktu pomáhajú aj výborné herecké výkony, medzi ktorými kraľuje práve predstaviteľka hlavnej hrdinky Bae Doo-na. Tá Ji-an dáva kusisko ozajstnej človečiny, keď mení plocho pôsobiacu cynickú a hláškujúcu vedkyňu postupne na čosi oveľa viac, na hrdinku u ktorej poznáme jej minulosť, dôvody správania, ale aj motivácie a strachy.
Aj keď niektoré postavy nedostávajú toľko priestoru, koľko by mohli, posádka vesmírnej lode vytvára zaujímavý koktejl ľudských pováh, medzi ktorými si nájdete nielen obľúbencov, ale aj hrdinov, ktorí vás budú celý čas pekne štvať. Správanie sa každého jedného z nich ale pôsobí prirodzene a ich motivácie sú dobre vykreslené. Tak ako sme v Squid Game sledovali ľudskú psychiku čeliacu hraničnej životnej situácii v podobe účasti v hre, kde človek stávkuje vlastný život, v The Silent Sea je stávka oveľa vyššia. V hre sú osudy celého ľudstva. A najväčšou silou tohto seriálu je práve fakt, že ohľadom týchto záležitostí až príliš málo pripomína science fiction. Oveľa viac pripomína vďaka nespočtu rôznych alegórií nastavenie zrkadla súčasnej spoločnosti a zdvihnutý prst, varujúci nás pred chybami, ktoré môžu mať nezvratné následky.
Vďaka dobrým hereckým výkonom, skvelej produkcií, výborným vizuálom a hudbe je z The Silent Sea v tomto ohľade prakticky bezchybná záležitosť. Hoci premisa je už mnohokrát prevarená a neprináša v podstate nič nové, je dobre spracovaná. Výborne zobrazuje kolektívnu snahu ľudstva prežiť za každú cenu, ale i jednotlivé ľudské osudy a snahu hrdinov prekonať aj tie najstrašnejšie nástrahy.

고요의 바다 - Trailer - The Silent Sea trailer Disclaimer


Hodnotenie: 80%

Squid Game
Žáner: sci-fi triler
Streamovacia služba: Netflix
Jazyk: kórejský
Rok: 2021
Réžia: Choi Hang-yong
Hrajú: Bae Doo-na, Gong Yoo, Lee Joon, Kim Sun-young, Lee Moo-Saeng

8HitBoy

8HitBoy
私の最大の趣味はアジアのポップカルチャーとチェスです。

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

Juraj Kundrík
Ak ma nejaky film byt SF, nemal by porusovat aspon zakladne fyzikalne zakony. Napriklad taky zakon zachovania hmoty. Jedine, co (by) potesilo mna bola hlavna kladna hrdinka. Inak je cely serial zbytocny, prazdny a nezaujimavy. Znoska hluposti, nelogickosti a velmi slabych vedlajsich postav. Hodnotenie: 50%
26.01.2022
8HitBoy
Ak chce komentujúci byť braný vážne, nemal by si zamieňať prírodné vedy. Napr. fyziku a chémiu. Inak to vyznie, že nevie o čom hovorí a nemá reálny vedecký background.
27.01.2022
Martin Gašparovič
Je to kombinácia hlúpostí technických aj fyzikálnych, s postavami ktoré patria do psychiatrickej liečebne a nie do kozmu, a nikdy by nemali predstavovať profesionálov. Tento seriál ma ako scifistu vyslovene uráža. Armageddon je oproti tomu profesionálne dielo.
28.01.2022
Aleš Horváth
Martin, z pohľadu filmových tvorcov sú psychicky zreli ľudia, myslím kamenné tváre, nezaujimavi. keby vo filme pristali, vedecky vážne debatovali a podobne, tak by to ľudia ani nesledovali. filmári sú presvedčení, že film predávajú ťažké osudy a vášnivé emócie. takže je to len korejsky film na americký spôsob.
na druhej strane, neviem si predstaviť profesionálov, akokoľvek vycvičených, ktorí by skôr či neskôr nepodľahli emóciam. to by museli byť roboty a nie ľudia.
film som nevidel, ale na základe tejto recenzie nad tým rozmýšľam.
31.01.2022

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB