scifi.sk pozerá... Arcane (prvé dojmy)

Obľúbená počítačová hra League of Legends vám už neberie dych? Seriál Arcane zasadený do reálií sveta, v ktorých sa táto videohra odohráva, by mohol. Aktuálne totiž jeho prvé časti vypustil do sveta Netflix.
Podporte scifi.sk
Už nejaký ten piatok si hovorím, že môj „druhý život“ by potreboval novú a neprebádanú destináciu. Tou destináciou by možno mohol byť aj svet Runeterry, a to vďaka seriálu Arcane. Tento 9-dielny seriál podľa počítačovej hry League of Legends vydáva v troch dejstvách (stále s troma časťami každú sobotu) streamovacia platforma Netflix. Jeho cieľom je nám predstaviť hlavný konflikt medzi Vi a Jinx, dvoma postavami z hry. Okrem hlavnej premisy životného vývoja týchto dvoch hrdiniek máme možnosť vnímať aj príbehy vedľajších postáv.
Digitálna maľba na 3Dčku? Áno prosím. Animácia je pekná, zábery v pohode. Už na prvých traileroch sa mi páčilo, že som mal možnosť vidieť hlbšiu psychologizáciu Jinx. Okrem toho poteší aj čeština. Nie, že by som nevedel po anglicky, ale niekedy je človek z angličtiny unavený (a to najmä neskoro večer, keďže to je jediná časť dňa, kedy si viem nerušene niečo pozrieť).
Arcane - Scéna - Pohľad na Piltover
Arcane - Scéna - Pohľad na Piltover / Zdroj Disclaimer
Prvá časť seriálu nám predstaví dve zóny hlavného konfliktu a to mestá Piltover a Zaun. Vzťah týchto miest mi pripomenul vzťah Metrocity a povrchu Zeme v Astro Boyovi alebo zákaz vstupu do Neodominocity v YuGiOh 5D´s pre pracujúcu označkovanú triedu/kastu, teda ilegálny život a recyklovanie technického odpadu od vyššej vrstvy. Prvý diel sa zameriava primárne na mesto Zaun, keďže hlavné protagonistky z neho pochádzajú. Pekný underground – môcť tam tak robiť questy alebo chillovať! Mohlo by sa zdať, že ľudia zo Zaunu sú tá zlá strana, ale to je pohľad Piltoveru. Len preto, že niekto býva v Brooklyne, nemusí automaticky robiť zlé veci. Jynx (Powder) zaostáva za ostatnými, ale má ambície. Vi sa jej zastáva, chápe, že je mladšia a ani jej nevyčíta, keď v osudnej chvíli zahodí lup, aby sa zachránila. Zaujímavé je zistenie vzťahu Vandera ku Vi a jej partii. Cíti za nich zodpovednosť a Vi vyčíta, že ohrozila svoju partiu. Veľmi sa mi páčilo gesto fajky mieru, keď sa Vander zastane jedného obchodníka.
Druhá časť nám ukáže, ako sa udalosti prvej časti dotkli ďalších postáv. Príbehy sú tým pádom vzájomne prepojené. Veľmi závažnou bude asi v seriáli problematika objavu mladého študenta Jayca. Je veľmi blízko k revolučnému objavu magitechnologie, ktorej silu by sme mohli prirovnať k pozitívnemu i negatívnemu potenciálu jadrovej energie nášho sveta. Akademická rada sa bojí zneužitia, darmo by chcel konať dobro s týmto objavom, a hlavný antagonista sa začína pomaličky viac a viac prejavovať.
Tretia časť je prirodzene vyvrcholením prvého dejstva, a nie len tak hocijakým. Zápletka celého seriálu sa na tomto mieste začína dramaticky zauzľovať. Hlavné postavy sú postavené pred osudové rozhodnutia, ktoré ovplyvnia ich ďalší vývoj… ale to si vychutnajte už pri sledovaní.
Arcane - Scéna - Silco
Arcane - Scéna - Silco / Zdroj Disclaimer
„Lepšie neskoro než nikdy.“ Aj takto by sme mohli pomenovať snahu Riot Games rozšíriť povedomie o svete Runeterry aj mimo hráčskú základňu hry League of Legends. Hoci som v oblasti príbehov zo sveta Runeterry tabula rasa, z prvej trojice epizód mám pocit, že tento projekt bude úspešnejší než Warcraft film. Arcane ide postupne, nie som zahltený prebytkom informácií, ktoré by si pýtali dovysvetliť. Myslím si, že forma seriálu tomu dosť napomáha. Svet, i keď sa dej primárne zameriava na prežívanie postáv, je nasiaknutý atmosférou. Riotom sa celkom dobre darí budovať väčšie povedomie o universe ich fiktívneho sveta. Vytvorili kartovú hru Legends of Runeterra. Teraz máme seriál, medzičasom ako pracujú na MMO(RPG?)-čku. Keby tak Magic the Gathering dostal seriál, alebo Hearthstone, ktorý má alternatívnu dejovú linku! Keď už sme pri alternatívnych dejových linkách: jediná vec, ktorá by mohla odradiť fanúšikov, je otázka, ako veľmi sa seriál Arcane drží aspoň už dlhšie zabehnutých retconov. Veľkí nadšenci a znalci doterajšieho vývoja tohto fiktívneho sveta nemusia byť nadšení zo seriálu. (Môj osobný pohľad na retcony je, že ak retcon vylepšuje, posúva, nie je až moc na silu a je logický, mi bude vadiť menej (skoro až vôbec).)
Arcane - Scéna - Vi útočí
Arcane - Scéna - Vi útočí / Zdroj Disclaimer
Ak Vás moje prvé dojmy navnadili, tak v sobotu 13. novembra 2021 vychádza druhé dejstvo. Seriál má pekný vizuál, dobrú chémiu medzi postavami. Intro pesničku som si na youtube pridal do obľúbených. Odporúčam nedávať si pridlhú pauzu medzi epizódami.

Placka

Placka
I am forsaken.

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB

(2021)

Arcane