Mozgy na kašu! (recenzia)

Dissolving Classroom je zábavnou jednohubkou z mysle japonského kráľa hororovej mangy Junjiho Itoa. Poďme sa jej spoločne pozrieť na zúbok.
8HitBoy
Filmová história scifi
Meno hororového mangaku Junjiho Itoa vám snáď už netreba podrobnejšie predstavovať. Tento muž je absolútnou hororovou ikonou a počas svojej doterajšej mimoriadne plodnej kariéry nám priniesol také kultové príbehy ako Špirála, Ryby alebo Tomie. Dissolving Classroom, teda po slovensky rozpúšťajúca sa trieda je jedným z jeho novších a menej známych diel. Táto rozmermi neveľká zbierka obsahuje päť kratučkých, navzájom dejovo previazaných, poviedok. Ako sme si už u Ito-senseia zvykli, nápad je poriadne bláznivý a spracovanie na tradične vysokej úrovni.
Dissolving Classroom Dissolving Classroom
Dissolving Classroom Disclaimer
Hlavnými hrdinami a súčasne aj záporákmi príbehu sú mladí súrodenci Yuuma a Chizumi. Yuumu nám predstavuje jeho triedna učiteľka, ktorá dostala za úlohu nového študenta začleniť do ročníka. Yuuma si však so spolužiakmi od začiatku príliš nesadol. Hlavným dôvodom je jeho zvláštnosť. Mladík je totižto extrémne servilný, behá za svojimi novými kamarátmi a neustále sa im ospravedlňuje – aj v situáciách, kedy sa to vôbec nehodí a ospravedlnenia nie sú na mieste. Ostatných študentov z Yuumovho večného ospravedlňovania sa často bolí hlava a stáva sa preň terčom šikany. Tá vyvrcholí, keď ho spolužiaci prinútia napiť sa vody zo záchodovej misy. Ešte aj v tejto situácii sa však Yuuma nezmôže na nič iné, než spŕšku ospravedlnení sa.
Dissolving Classroom - Scéna - Dissolving Classroom Dissolving Classroom
Dissolving Classroom - Scéna - Dissolving Classroom Disclaimer
Vtedy na scénu nastupuje jeho mladšia sestrička Chizumi, ktorú samotný Ito počastoval prívlastkom the worst little sister in recorded history, teda najhoršia malá sestrička v zdokumentovanej histórií. Chizumi je nespútaný živel, ktorý sa neustále škerí, skacká a snaží sa obliznúť všetkých a všetko. Jedného dňa šokuje svojim správaním mladé dievča Keiko, ktoré bolo ako jediné slušné a nápomocné voči jej staršiemu bratovi Yuumovi. Keiko v ľaku uteká a padá pod kolesá auta. Kolíziu s automobilom našťastie prežije a dostáva sa s mnohými zraneniami do nemocnice. Yuuma prichádza za jej rodičmi a verklíkuje svoje obvyklé ospravedlnenia, tentokrát za správanie svojej sestričky, ktorá ohrozila život mladej dievčiny. Rodičia mu napokon odpúšťajú, pretože si uvedomujú, ako veľmi to chlapca mrzí. Navyše ich už začína obťažovať jeho večné žiadanie o odpustenie. Úbohá Keiko sa do školy dostáva až po nejakom čase a zrovna stíha grandiózne finále Yuumovho a Chizuminho plánu. Súrodenci totiž kedysi dávno uzavreli zmluvu s Diablom – Chizuminým otcom. Yuuma, ktorý je ľudského pôvodu, miernejší a nenápadnejší zo súrodencov dostal vďaka tomu schopnosť rozpustiť mozgy ľudí na vytekajúcu kašu, ktorú vždy s veľkou chuťou jeho mladšia sestrička zlíže. Jediné, čo k tomu potrebuje, je len dostatočne dlho sa dotyčnému ospravedlňovať. Keiko zisťuje ako funguje schopnosť jej spolužiaka a dáva sa na útek. Včas na to, aby ako jediná prežila hrôzu rozpúšťajúcej sa triedy.
Dissolving Classroom Dissolving Classroom
Dissolving Classroom Disclaimer
A tak spoznávame modus operandi pekelných súrodencov. V zvyšných poviedkach spoznávame iné prípady z ich dlhoročnej histórie. Po ďalšom zo svojich incidentov sa musia opäť dať na útek a začať nanovo. Po rozpustení celej triedy si museli nájsť nové útočisko, kde pokračujú vo svojej záškodníckej činnosti. A tak spoznávame príbeh o tom, ako sa zamiloval najprv Yuuma, potom aj malá Chizumi, čo sa stalo s ich rodičmi a napokon sa na scénu vrátia aj niektoré postavy z predchádzajúcich príbehov, aby súrodencov zahnali do kúta a pokúsili sa vytiahnuť z nich priznanie ku množstvu vrážd. Podarí sa im to?
Túto hororovú jednohubku prečítate doslova za jedno popoludnie. Je to klasický Junji Ito, teda bláznivý námet podaný prostredníctvom prekrásnej kresby. Obaja antagonisti príbehu sú dostatočne výrazní na to, aby vzbudzovali negatívne vášne, aby ste si priali ich dolapenie a aby ich všetko to, čo napáchali, poriadne dobehlo. Ostatní hrdinovia ako napr. Keiko sú naopak veľmi sympatickí a držíte im so zatajeným dychom palce. Kresba je klasicky na vysokej úrovni a niektoré obrazy sú doslova samy o sebe umeleckými dielami a ostanú vám v pamäti vryté ešte dlhú dobu. Dissolving Classroom síce nie je najmä kvôli svojej občasnej nevážnosti na úrovni Itoových najlepších diel ako Remina, Fragments of Horror alebo Špirála, avšak stále je to zaujímavý bizarný a pomerne mrazivý kúsok, ktorý poteší každého nadšenca zimomriavok.

Hodnotenie: 85%

Junji Ito - Dissolving Classroom
Vydavateľstvo: Kodansha USA Publishing
Jazyk: anglický
Rok vydania: 2015
Počet strán: 202
Väzba: mäkká
ISBN: 978-1942993858

8HitBoy

8HitBoy
私の最大の趣味はアジアのポップカルチャーとチェスです。

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB