Combatants Will Be Dispatched! (recenzia)

Uplynulá sezóna na poli anime nám priniesla aj nový kúsok z mysle Natsume Akatsukiho, autora kultovej série Konosuba. Stoja Combatants Will Be Dispatched za to?
Filmová história scifi
Meno Natsume Akatsukiho je fanúšikom japonskej popkultúry známe najmä vďaka kultovej sérií Konosuba. Výborný isekai s charakteristickým humorom začal ako light novela, neskôr sa dočkal mangy a aj anime spracovania, ktoré si získalo srdcia fanúšikov po celom svete. Tí akiste zbystrili pozornosť, keď zachytili informáciu, že Akatsuki prišiel s úplne novým príbehom. Combatants Will Be Dispatched! nasledovali rovnakú cestu ako ich slávnejšia sestra a od light novely sa cez mangu konečne prepracovali až k anime adaptácii. Ako dopadla?
Je nutné poznamenať, že s Konosubou majú Combatants naozaj veľa spoločného. Hlavným hrdinom je taktiež mladý muž, okolo ktorého sa vytvára hárem krásnych žien, s ktorými čelí nástrahám neznámeho isekai sveta. Agent Six, ako znie krycie meno nášho hrdinu, pracuje pre tajomnú spoločnosť Kisaragi. Kisaragi, diabolský korporát, ktorému sa podarilo získať kontrolu nad celou Zemou, plánuje rozšíriť svoj vplyv aj na ďalšie podobné planéty vesmíru. Práve preto je Six vyslaný teleportom na nepreskúmanú planétu, kde má získavať takzvané Evil Points a šíriť odkaz a vplyv svojho zamestnávateľa.
Combatants Will Be Dispatched! Combatants Will Be Dispatched!
Combatants Will Be Dispatched! Disclaimer
Spoločnosť mu od začiatku robí drobná androidka Alice, ktorá je najlepším výtvorom šialenej vynálezkyne Lilith. Drobné dievčatko s obrovskou brokovnicou a super silným autodeštrukčným systémom je azda "najnormálnejším" hrdinom seriálu. Jej seriózna povaha kontrastuje s nahlúplym, mimoriadne drzým a neslušným Agentom Six, ktorý až príliš často zabúda na svoju úlohu v novom svete a neustále len trúsi nemiestne, sexuálne ofenzívne poznámky.
Do ich životov čoskoro vstupujú ďalšie hrdinky, každá z nich samozrejme mimoriadne excentrická a so zvláštnymi zvykmi, z ktorých príbeh okamžite robí donekonečna opakujúce sa running jokes (ehm, ehm, Konosuba). Stretávame tak veliteľku kráľovskej gardy Snow, ktorá po stretnutí s našimi hrdinami prichádza o svoje postavenie a je prinútená vydať sa s nimi na dobrodružstvo. Zdrojom vtipov je najmä jej obsesia drahými mečmi, ktoré kupuje na tony a dáva im rôzne štýlové mená ako Flame Zapper, Flame Zapper II a Flame Zapper III.
Rose je chimérou, ktorá dokáže získať schopnosti ľubovoľnej bytosti. Má to ale drobný háčik, Rose musí túto bytosť predtým, samozrejme, zjesť. Všetko, čo jej kedysi dávno povedal jej stvoriteľ, považuje za sväté písmo a neustále to má potrebu opakovať. Nezastaví ju ani fakt, že si väčšinu z týchto myšlienok pamätá len veľmi zbežne a výsledkom bývajú zväčša poriadne skomoleniny.
Azda najbláznivejšou postavou je Grimm, ktorá z veľkej časti pripomína obľúbenú Megumin z Konosuby. Rovnako ako jej slávnejší náprotivok je čarodejníčkou, avšak namiesto explozívnej mágie sa venuje kliatbam. Six ju nemá príliš v obľube najmä vďaka jej skvelému zvyku sem-tam uprostred boja hlboko zaspať. Podľa jej vlastných slov fungujú jej kliatby možno tak v 80% prípadov a kvôli jednej zbabranej kliatbe z minulosti si nemôže obuť topánky. Jej riešenie tohto problému je mimoriadne originálne, keďže od tej doby používa na prepravu z miesta na miesto invalidný vozík. Veď ako inak, no nie?
Aj keď Six a Alice začínajú príbeh ako zlosyni, pracujúci pre diabolskú spoločnosť, anime rozhodne spoločnosť Kisaragi nezobrazuje ako záporákov. Ich členovia aj spôsob, akým získavajú oné Evil Points skôr pripomínajú paródiu na rôzne temné korporáty, ktoré poznáme najmä z cyberpunkových príbehov. Veď uznajte sami, Six, jeden z najlepších agentov Kisaragi, sa viackrát pokúša získať Evil Points nadvihnutím sukne vozičkárky Grimm. Hodné poriadneho preplesku, avšak rozhodne nie diabolské, no nie?
Ako by sme čakali od autora Konosuby, Combatants sa rozhodne neberú vážne. V tomto príbehu sa však dočkávame oveľa väčšieho množstva ecchi momentov a vtipov so sexuálnou pointou, ktoré síce môžu diváka chvíľu baviť, ale čoskoro ostávajú ošuchané, ba až otravné, či už ide o Sixovu perverznosť, namierenú najmä voči úbohej Grimm, alebo Snowin podivný fetiš na peniaze. Combatantom chýba čo-to z nenútenej ľahkosti legendárnej Konosuby, ktorá dokázala nájsť vhodný balans medzi lewd fanservicom a geniálnym humorom, ktorý nám priniesol nejeden výbuch smiechu. Combatants sa tento deficit snažia vynahradiť ešte väčším množstvom referencií na sex, ktoré však až príliš ľahko skĺzajú na úroveň dick jokes zo základnej školy, čo je veľká škoda.
Combatants Will Be Dispatched! - Scéna - Combatants Will Be Dispatched! Combatants Will Be Dispatched!
Combatants Will Be Dispatched! - Scéna - Combatants Will Be Dispatched! Disclaimer
Ak by sme Combatants označili za slabšiu Konosubu, asi by sme neboli ďaleko od pravdy. Autor príbehu zrecykloval prakticky všetko, čo v jeho výbornom výtvore fungovalo. Hrdinami sú opäť muž a dievčatá, ktorým zmenil len mená a vymyslel novú povahovú črtu, ktorá sa stala zdrojom vtipov. Po masochistke, milovníčke explózií a zbytočnej bohyni tu teda máme androidku s obrovkou búchačkou, fetišistku na meče a peniaze, citujúcu požieračku ľudí a neschopnú čarodejníčku na vozíčku. Akatsuki okrem toho zmenil setting príbehu a pridal viac erotických vtípkov. To je všetko. A bohužiaľ, je to málo.
Fajn, Combatants Will Be Dispatched! rozhodne nie sú zlý príbeh a jeho anime adaptácia sa naozaj podarila. Ak sa vám podarí vypnúť mozog a zvyšky dobrých mravov zahodíte do koša, rozhodne si ho užijete. Akiste sa aj dobre zasmejete, pretože používa už rokmi overené humorné schémy. Ak ste však milovníci skvelej Konosuby a čakali ste od druhej veľkej série Natsume Akatsukiho veľa, môžete ostať poriadne sklamaní. Combatanti totižto mohli a rozhodne mali byť oveľa originálnejší a lepší.

Combatants Will Be Dispatched! - Trailer Disclaimer

Hodnotenie: 65%

Názov: Combatants Will Be Dispatched!
Autor: Natsume Akatsuki
Štúdio: J.C. Staff
Žáner: akčná komédia / fantasy / isekai
Rok: 2021

8HitBoy

8HitBoy
私の最大の趣味はアジアのポップカルチャーとチェスです。

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB