Dr. Stone: Stone Wars (recenzia)

Spopod snehu pomaly vykúkajú steblá trávy. Príroda sa prebúdza. Dlhá zima končí a je čas privítať jar. Spolu s jarou prichádza ale aj vyvrcholenie konfliktu dvoch táborov ľudí. Hlavný hrdina Senku je odhodlaný za každú cenu stáť za svojimi ideálmi a vedou.
Filmová história scifi
Druhá séria Dr. Stone divákovi nedáva čas nadýchnuť sa a hneď vás hodí do akcie. Senku je odhodlaný vyriešiť katastrofu, ktorá pred 3000 rokmi premenila všetkých ľudí na sochu. Pomáhajú mu pri tom obyvatelia primitívnej dediny Išigami, zdanlivo jedinej skupiny ľudí, ktorý žili vo svete, zatiaľ čo všetci ostatní boli premenení na kameň. Senku chce využiť svoje vedecké znalosti na to, aby vrátil ľudstvo do pôvodného stavu a prebral skamenených ľudí k životu, ale Tsukasa má opačný názor. Podľa neho si nezaslúži druhú šancu na život každý.
Dr. Stone - Scéna - Stone Wars - 01
Dr. Stone - Scéna - Stone Wars - 01 Disclaimer
Dr. Stone - Scéna - Stone Wars - 07
Dr. Stone - Scéna - Stone Wars - 07 Disclaimer
Dr. Stone - Scéna - Stone Wars - 12
Dr. Stone - Scéna - Stone Wars - 12 Disclaimer
Konflikt medzi týmito dvoma postavami bol hlavnou hrozbou aj v prvej sérii seriálu, no až tu sa veci naozaj dajú do pohybu. Zatiaľ čo Senku pracoval na vynálezoch, Tsukasa rozširoval rady svojej novej ríše vyvolených. Teraz je čas rozhodnúť o tom, ktorá skupina prežije.
Napriek tomu že zápletka a záver prvej série nám evokujú kopu akcie, nie je to tak úplne pravda. Aj táto časť príbehu Dr. Stone sa nesie v rovnakom duchu, ako tie predošlé. V popredí je Senku my, diváci, sledujeme, ako dokáže využiť všetky svoje znalosti na to, aby vytvoril nové nástroje na prekonanie prekážok. Či už ide o jednoduché elektrické batérie, medicínu, zbrane alebo jednoduché predmety, stále sa snaží čo najlepšie pripraviť na to, čo ho čaká.
Oproti prvej sérii sa príbeh oveľa viac sústreďuje na vedľajšie postavy, ktoré si občas ukradnú takmer celú epizódu pre seba. Nejde iba o postavy ako Chrome, Gen alebo Kohaku, ktorých má Senku stále po boku. Konečne vidíme veci aj z pohľadu Tsukasu a jeho kumpánov, medzi ktorými sa objavia nové zaujímavé postavy.
Dr. Stone - Scéna - Stone Wars - 10
Dr. Stone - Scéna - Stone Wars - 10 Disclaimer
Vďaka tomu konečne pôsobí Tsukasa viac ako reálna postava, než obyčajný záporák, ktorý chce robiť zle hlavnému hrdinovi iba preto, lebo to je poslanie zlých postáv. Pôsobí ako vodca, ktorému záleží na ľuďoch, ktorých má okolo seba, čo nie je veľmi rozdielne od toho, ako vníma dedinčanov Senku. Vidíme aj náhľad na celkové fungovanie Tsukasovej ríše a dozvedáme sa, že veci nie sú také čiernobiele, ako sa nám v prvej sérii zdalo. Prekvapilo ma aj úloha mnohých postáv, ktoré som v prvých dieloch nepovažoval za dôležité, alebo sme ich už dlho nevideli. Každý má svoj cieľ a niečo, čo robí a tým ovplyvní záver celej Kamennej Vojny.
Seriál má 11 častí a všetko sadeje veľmi rýchlo. Zatiaľ čo predtým trvala výroba žiarovky 4 diely, tu sa stíha postaviť vozidlo na presun predmetov v rámci pár minút. Technologický pokrok tu je občas až šialený, no všetko je aspoň čiastočne zasadené v realite a tak mi to nevadilo. Senku vie, že je na slabšej strane a rovnováhu chce vyrovnať vedou. Pritom chce bojovať bez toho, aby museli preliať krv. To ho stavia do ťažkej pozície a je zábavné sledovať, ako musí upravovať svoj plán, aby dosiahol cieľ. K zábavé prispieva aj humor, na ktorý sme si už pri tomto seriáli zvykli a dopĺňa rôzne viac či menej vážne situácie.
To ale neznamená, že nedôjde k stretnutiam dvoch „armád“. Nastane to niekoľkokrát a vždy sú to napínavé scény, ktoré prekvapia. Hoci som sprvu držal palce táboru, ktorý vedie Senku, aj v Tsukasovej ríši sa nájde niekoľko sympatických postáv a ani osud samotného Tsukasu mi nebol ľahostajný.
Dr. Stone - Scéna - Stone Wars - 08
Dr. Stone - Scéna - Stone Wars - 08 Disclaimer
Dr. Stone - Scéna - Stone Wars - 04
Dr. Stone - Scéna - Stone Wars - 04 Disclaimer
Dr. Stone - Scéna - Stone Wars - 14
Dr. Stone - Scéna - Stone Wars - 14 Disclaimer
Vyvrcholenie ich stretnutia a boja o jaskyňu šikovne uzatvára túto časť príbehu a dáva našim obľúbeným postavám nový cieľ bez toho, aby nás nasilu naťahoval a držal v napätí.
Rýchle tempo je miestami na škodu. Som rád, že autori zbytočne nenaťahovali príbeh, no takých 20 minút navyše, čiže jedna epizóda, by príbehu prospelo. Akcia na obrazovke často prekvapila a nechýbali ani silné emotívne momenty, keď sa napríklad objavili postavy, ktoré sme už 20 dielov nevideli. No niektorí hrdinovia príbehu by si zaslúžili trochu viac času. Bolo ich tu veľa, boli zaujímavé a nie každá dostala dostatok priestoru.
Zároveň občas pôsobila rušivo aj obrovská sila postáv ako Tsukasa, ktorého prezývajú najsilnejší primát. I keď sa dozvedáme o jeho minulosti, občas to pôsobí v bojoch až príliš prehnane. So všetkým čo dokáže Senku to ale nie je nič výnimočné, prehnaných vecí tu máme požehnane.

Zhrnutie

Dr. Stone: Stone Wars je priamym pokračovaním prvej série a ak sa vám páčila, nesklame vás ani tento sequel. Šialená veda tu je miestami v pozadí na úkor rozvoja postáv, čo nie je na škodu. Dozvedáme sa viac nielen o hlavných hrdinoch, ale na scénu prichádzajú aj nové postavy. Každý má niečo, čo ho ženie vpred, nejaké zásady, ktorých sa chce držať a tak je zaujímavé sledovať stretnutia medzi ľuďmi jednotlivých táborov. Záver je plný akcie, napätia ale aj emócií a uzatvára veľkú ságu príbehu Dr. Stone a zároveň dáva našim hrdinom ďalší jasný cieľ. Šialené vynálezy, nadľudská sila Tsukasových bojovníkov, všetko čo nás bavilo a nadchlo v prvej sérii je aj tu, i keď občas až príliš prehnané. Táto séria je ale viac o postavách a príbehoch medzi nimi, čo podľa mňa posúva anime o trošku ďalej, než bola prvá séria a teším sa na ďalšie príbehy z tohto sveta.
ドクターストーン - Trailer - Dr. STONE Season 2 | OFFICIAL TRAILER 2 Disclaimer
Hodnotenie
Plusy
- rýchly a svižný príbeh
- rozvoj postáv
- humorné scény
Mínusy
- nerealistická sila a výdrž postáv
- miestami veľmi rýchle tempo
Štúdio: TMS Entertainment
Predloha: manga Dr. Stone
Žáner: sci-fi, dobrodružná komédia, šónen
Formát: seriál, 11 epizód po 24 min.
Dr. Stone - Scéna - Stone Wars - 02
Dr. Stone - Scéna - Stone Wars - 02 Disclaimer
Dr. Stone - Scéna - Stone Wars - 01
Dr. Stone - Scéna - Stone Wars - 01 Disclaimer
Dr. Stone - Scéna - Stone Wars - 03
Dr. Stone - Scéna - Stone Wars - 03 Disclaimer
Dr. Stone - Scéna - Stone Wars - 04
Dr. Stone - Scéna - Stone Wars - 04 Disclaimer
Dr. Stone - Scéna - Stone Wars - 05
Dr. Stone - Scéna - Stone Wars - 05 Disclaimer
Dr. Stone - Scéna - Stone Wars - 06
Dr. Stone - Scéna - Stone Wars - 06 Disclaimer
Dr. Stone - Scéna - Stone Wars - 07
Dr. Stone - Scéna - Stone Wars - 07 Disclaimer
Dr. Stone - Scéna - Stone Wars - 08
Dr. Stone - Scéna - Stone Wars - 08 Disclaimer
Dr. Stone - Scéna - Stone Wars - 09
Dr. Stone - Scéna - Stone Wars - 09 Disclaimer
Dr. Stone - Scéna - Stone Wars - 10
Dr. Stone - Scéna - Stone Wars - 10 Disclaimer
Dr. Stone - Scéna - Stone Wars - 11
Dr. Stone - Scéna - Stone Wars - 11 Disclaimer
Dr. Stone - Scéna - Stone Wars - 12
Dr. Stone - Scéna - Stone Wars - 12 Disclaimer
Dr. Stone - Scéna - Stone Wars - 13
Dr. Stone - Scéna - Stone Wars - 13 Disclaimer
Dr. Stone - Scéna - Stone Wars - 14
Dr. Stone - Scéna - Stone Wars - 14 Disclaimer

Peter 'BlackAssasin' Bagoňa

Peter 'BlackAssasin' Bagoňa
Fanúšik fantastiky v každej jej podobe. Na scifi.sk sa venuje anime a cosplayu ale občas sa pozrie aj na komiksy, mangu, videohry a stolové hry.

Diskusia

8HitBoy
Pekný rozbor zaujímavého seriálu. Musel s tým byť kusisko roboty, dík za tvoj čas :)
15.05.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB

(2019)

Dr. Stone