Posledný front sa volá Midgard (Válka říší - recenzia)

Vydavateľstvo Crew nám prináša finále Thorovej ságy. Dostojí komiks hype-u, ktorý sa okolo neho vytvoril?
Filmová história scifi
Zničenou kráľovskou sieňou sa rozlieha chlad, beznádej a ticho prerušované občasným krákaním havranov. Na rozpadnutom tróne sedí zlomený boh utápajúci sa v sebaľútosti a výčitkách. Bezútešnosť scenérie umocňujú postavy pohybujúce sa v tieňoch a takmer nečujný zvuk tasiacich čepelí.
Scéna ako z gréckej tragédie, prípadne rímskej histórie, je prvé čo uvidíme, keď otvoríme Válku Říší. Epické vyvrcholenie Thorovej ságy Jason Aarona, ktorú čitatelom prinášal už od roku 2012. Podarilo sa mu nakoniec naservírovať grand finále hodné sedemročnej prípravy, alebo sme dostali polotovar, na ktorom si vylámu zuby fanúšikovia a aj autor? To je otázka, ktorú sa pokúsim zodpovedať v tejto recenzii.
Vojna Ríší - Obálka - Válka Říší. Prvé české vydanie (CREW, 2021)
Vojna Ríší - Obálka - Válka Říší. Prvé české vydanie (CREW, 2021) Disclaimer
Jason Aaron je meno, ktoré je tuzemským komiksákom určite známe. V češtine mu už vyšla pekná kôpka titulov. Okrem tretieho aktu jeho Thor ságy stoja za spomenutie drsné krimi príbehy ako Skalpy, ktoré Crew vydala kompletne a miniséria Muži Hnevu. Marvel si uvedomuje, akým klenotom tento autor je, preto si ho vydavateľstvo náležite hýčka a tiež mu zverili niekoľko veľkých sérií. Konkrétne Star Wars, Conan, Doctor Strange, dospelejší Punisher Max alebo Avengers. Poteší tiež, že všetky zmienené tituly boli, prípadne stále sú, vydávané aj v češtine.
Príbeh sa otvára vo chvíli, kedy krvilačný Temný Elf Malekith, ktorého si fanúšikovia môžu pamätať ako hlavného záporáka z druhého filmového Thora, vo svojom vojnovom ťažení dobil deväť z desiatich svetov. Kosti objímajúceho chladu Jotunheimu, neuhasiteľným plameňom Múspellsheimu, krvi či plaču vdov a sirôt bola doteraz ušetrená len naša Zem, nazývaná Midgard. To je však minulosťou, pretože Malekith so svojou inváziou dorazil do New Yorku a nebude trvať dlho, než sa vojnové peklo rozpúta po celej planéte. Blonďatý boh hromu je navyše uväznený vo svete ľadových obrov! Zem má však našťastie dostatok ochrancov, ktorí sa neváhajú postaviť na odpor a bojovať do posledného dychu.
Vojna Ríší - Válka Říší - New York patrí milencom
Vojna Ríší - Válka Říší - New York patrí milencom Disclaimer
Prvou otázkou, ktorá pri letných blockbusteroch akým Válka Říší rozhodne je, prichádza na myseľ, je či event obstojí ako samostatný príbeh. Ako som spomínal vyššie, Thorova sága trvala dlhých sedem rokov a udalosti, ktorými vrcholí, boli budované doslova od jej prvého čísla. Môžete si však vydýchnuť úľavou. Na to, aby ste si komiks užili, nepotrebujete do detailov vedieť všetko, čo sa udialo predtým. Jason Aaron je špičkový spisovateľ, ktorému sa podarilo nájsť rovnováhu v tom, aby sa nový čitateľ necítil udalosťami zmätený a pri tom fanúšik, ktorý ma “načítané”, tiež dostane pridanú hodnotu za svoj čas investovaný do príbehu. Ak si však lámete hlavu nad otázkami, prečo majú Avengers základňu na severnom póle v tele Nebešťana, alebo ako to, že Thor vlastní už len posledný úlomok slávneho kladiva Mjolnir, môžete byť kľudní. Crew vydala Aaronove série Thor a Avengers, ktoré smäd Vašej zvedavosť uhasia. Čo sa týka Thora, v češtine vyšiel len tretí akt Aaronovej série. Teda to, ako sa stal Thor nehodným, prípadne dobrodružstvá Jane Fosterovej v úlohe boha hromu, ostávajú angličtinu neovladajúcim čitateľom nedostupné. Pripomínam však, že zážitku z Války Říší to naozaj nijak neublíži.
Obrie eventy so sebou v zámorí prinášajú aj obrovskú kopu tie-inov tiahnúcu sa drvivou väčšinou vydávaných sérii. Crew logicky vydáva súborné vydanie, koré obsahuje len hlavnú sériu eventu, čiže zošity War of the Realms 1-6. Kým prvé dve kapitoly prinášajú v podstate non stop nadupanú akciu, v kapitolách 3 a 4 miestami cítiť, že nejaké menšie udalosti nám unikli. A to sú práve veci, ktoré sa udiali v tie-in číslach. Našťastie to nie je nič, čo by čitateľovi mohlo narušiť pohodlné plynutie príbehu. Človek sa síce môže na chvíľu pozastaviť a pýtať sa napríklad to, ako sa Kapitán Amerika, Spider-Man a ich družina dostali ku koňom, kladivám a štítom, ale Aaron je, našťastie, dostatočne skúsený autor a pomocou dialógov skratkovito doplňuje medzery. Asponže takéto dialógové doplnenie nepôsobí silene, čo sa nie každému autorovi podarí.
Vojna Ríší - Scéna - Válka Říší. Logan a Frank
Vojna Ríší - Scéna - Válka Říší. Logan a Frank Disclaimer
Válka Říší je obrovský event, ktorého sa zúčastňuje množstvo hrdinov, kde každý má vlastný charakter a “hlas”. Jason Aaron svet Marvelu a jeho hrdinov pozná ako svoju dlaň a nemá problém s tým, aby každý pôsobil, hovoril a choval sa tak, ako by sa mal. Drsňáci idú tvrdo ako adamantium, stratégovia a vodcovia organizujú bojovníkov a od hlášok vtipkárov by sa komédii mohli priučiť aj humoristi z Inkognita. Práve humor je kapitola sama o sebe. Ako už názov stanovil, jedná sa o vojnový príbeh, v ktorom prežijeme aj nejeden silný, emóciami nabitý moment. Aaron nechce čitateľa emočne vyšťaviť a preto ich strieda s vtipnými scénami, ktoré sú nabité hláškami. Hláškami, nad ktorými som sa dokázal zasmiať dokonca nahlas! Musím však priznať, že by mi vôbec nevadilo, keby je v príbehu komediálnych momentov o “štipku” menej. Nevravím, že sú vyslovene na škodu, navyše, jedná sa o Marvel a toto je ich rukopis, ale Aaronova práca je vrcholová práve vtedy, keď môže pritvrdiť. Na druhú stranu vie, aký príbeh rozpráva a je pravda, že servíruje aj krvavé scény a pri niektorých som sa začudoval (a potešil), že mu to v Marvel Comics prešlo.
Vojna Ríší - Scéna - Válka Říší. Laufey má veľký apetít
Vojna Ríší - Scéna - Válka Říší. Laufey má veľký apetít Disclaimer
O kresbu sa postaral Russell Dauterman, ktorý sa v komiksovom biznise pohybuje od roku 2011. Začínal ako kreslič série Supurbia, ktorá vychádzala v Boom! Studios. Jeho štýl zaujal natoľko, že ho Marvel pridelil k Aaronovej Thor sérii. K nej sa pripojil v roku 2014, čiže na začiatku druhého aktu celej ságy a odvtedy kreslil drvivú väčšinu čísiel až po event, o ktorom Vám práve píšem. Stihol si odskočiť aj k DC Comics, kde nakreslil dve čísla série Nightwing. Pre Marvel Comics v súčasnosti kreslí X sériu Marauders písanú výborným Gerry Dugganom. Na to, že sa jedná o pomerne mladého umelca, sa Dauterman pohybuje vo veľmi dobrej spoločnosti.
Vojna Ríší - Scéna - Válka Říší. Thor sa hnevá
Vojna Ríší - Scéna - Válka Říší. Thor sa hnevá Disclaimer
A nie je sa čomu čudovať! Jeho práca hovorí totiž za všetko. Akčné scény dýchajú pohybom a keď príde na emócie, tie akciu dokonca prekonávajú. Strach, hnev, šialenstvo či bolesť. Toto všetko dokáže v tvárach svojich postáv zachytiť a my môžeme celú paletu pocitov s nimi doslova prežívať. Čo musím vyzdvihnúť, je práca s preostrovaním záberov. Dauterman sa snaží docieliť, aby čitateľ mal pocit, že sleduje skutočný vojnový veľkofilm, ktoré sú charakterisktické “rozbehanou” kamerou a neustálym preostrovaním z jednej postavy alebo situácie na druhú. Tým filmári na divákov prenášajú pocit naliehavosti, až nervozity. Doteraz som sa nestretol s tým, aby sa tento postup pokusil nejaký umelec preniesť na stránky komiksu a Dautermanovi za to tlieskam. Funguje to!
Vojna Ríší - Scéna - Válka Říší. Preostrovanie záberov
Vojna Ríší - Scéna - Válka Říší. Preostrovanie záberov Disclaimer
Nastal čas pozrieť sa na fyzické vydanie knihy a preklad. Crew sa rozhodlo Válku Říší vydať v brožovanej verzii a musím priznať, že tých ja nie som veľký fanúšik. Na druhú stranu, Crew určite vedia, čo sa ako u nás predáva a aký formát je teda najvhodnejší pre náš trh. Pochváliť musím, že kvalita strán je o niečo lepšia než býva zvykom pri amerických paperbackoch, takže aj samotná životnosť knihy sa zvyšuje. Rozmerovo je to rovnaký štandard, v akom vychádzajú brožované komiksy v USA, takže nie je čo vytknúť. Vydanie tak isto obsahuje skice postáv a bohatú galériu alternatívnych obálok, ako to už pri týchto kolekciách býva zvykom.
O preklad sa postarala Kateřina Tichá, ktorá do češtiny preložila už peknú hŕbu titulov. Či už sa jedná o Marvelovky ako Thor, Doctor Strange, Loki, mnoho titulov zo série Nejmocnejší Hrdinové Marvelu, alebo Wonder Woman a event Temné Noci: Metal z DC Comics. Jedná sa teda o skúsenú prekladateľku a na výsledku je to vidieť. Dialógy sa výborne čítajú a nikdy som nemal pocit, že by ostávalo niečo stratené v prekade, čo sa najčastejšie stáva pri všelijakých slovných hračkách a vtipoch. Tu som ani raz taký pocit nemal a tak človek spozná dobrého prekladateľa. Ak by som ale silu mocou mal nájsť chybičku, tak nie vždy mi úplne sedelo vyjadrovanie Asgardských, prípadne iných mytologických postáv. Ja viem, že sú originálne písané vo forme nejakej shakespearovskej angličtiny a preklad sa snaží čo najvernejšie túto formu zachovať a to určite cením. Ale tvar “jedno každé” mi nesedel do úst a myslím, že “každé jedno” by si formu zachovalo a hodilo by sa lepšie. Ale toto je naozaj maličkosť.

Záver
Válka Říší je teda veľkolepým, špičkovo nakresleným finále sedemročného Thorovho Eposu. Je to letný akčný blockbuster v tej najlepšej forme a o to viac poteší, že je to ten prípad, kedy výsledok dostojí hype-u okolo neho. Má to akciu, emócie, humor a dokonca aj pár nečakaných zvratov, čo tiež poteší. Ak máte načítanú, či už v angličtine, alebo čo bolo vydané u nás, Aaronovu prácu na Marvel sériách, tak tento event je pre Vás povinnosť. Ak ste ešte jeho sériami nepobozkaní a hľadáte veľkolepý akčný príbeh, tak aj Vy si Válku Říší určite užijete. Odhliadnuc od pár skratkovitých doplnení udalostí tie-inov a mierneho prevtipkovania, sa jedná o vynikajúci komiks v tradične kvalitnom českom vydaní. Chcete nadupaný akčný Marvel? Toto je on.

Hodnotenie: 85%
Scenár: Jason Aaron
Kresba: Russell Dauterman
Jazyk: Český
Preklad: Kateřina Tichá
Počet Strán: 192
Väzba: brožovaná
Rok vydania: 2021
ISBN: 9788074499364
Recenzný výtlačok poskytlo vydavateľstvo CREW, ktorému chcem týmto poďakovať.

10Geek

10Geek
My name is my name

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB