Enola Holmes (recenzia)

Nervózne podupujete na mieste, Witchera ste si pustili už dvakrát a ohlásenie natáčania 4. série Stranger Things vás len podráždilo – na nové série obľúbených seriálov si ešte poriadne počkáme. Netflix sa však zľutoval a venoval nám dvojhodinový crossover! Aký je film, kde si Eleven a Geralt zahrali súrodencov? Nudiť sa pravdepodobne nebudete, ale záleží aj na tom, nakoľko zapadáte do cieľového publika.
2% 2021
Enola Holmes - Scéna - Enola Holmes
Enola Holmes - Scéna - Enola Disclaimer
Trailer neklamal a film sa rozbieha svižne. Enola (Millie Bobby Brown) nedbanlivo búra štvrtú stenu a s pomocou série dobových diorám diváka uvedie do svojho nezvyčajného sveta. Mama, Eudoria Holmes (Helena Bonham Carter), ju na život pripravila všestranne. Šach, šerm, lukostreľba a tenis, slovné hry, literatúra, astronómia a chémia...! A to všetko popretkávané myšlienkou, že Enola môže byť, kýmkoľvek bude chcieť. Eudoria zlyhala vlastne len v jedinom: nenaučila ju vyšívať.
Enola Holmes - Trailer - Trailer Disclaimer
Závideniahodný život sa prudko zastaví až v ráno Enoliných šestnástich narodenín. Mama zmizne bez stopy, zostáva po nej len balík. Celé to pôsobí ako ďalšia cenná lekcia svojskej holmesovskej výchovy, čomu napomáha aj príchod starších bratov, Mycrofta (Sam Clafin) a Sherlocka (Henry Cavill). No napriek očakávaniam, Sherlock nemá žiadne odpovede a Mycroft má zasa veľmi odlišné predstavy o sestrinej budúcnosti. Enola sa tak, verná slovnej hračke vlastného mena, ocitá sama v zauzlenej záhade, kde možno ide o oveľa viac než jedno nevysvetliteľné zmiznutie. Musí si vybrať, či pôjde svojou vlastnou cestou alebo takou, ktorú jej vybrali iní.
Enola Holmes - Enola Holmes
Enola Holmes - Enola Disclaimer
Prostredie, kostýmy a vizuálny štýl vôbec zohráva nemalú úlohu v kvalite filmu. Každý moment, keď sa hlavná hrdinka pozrie do kamery a komunikuje priamo s divákom, som si užil. (Inšpirované oceňovaným Fleabag?) Z úvodnej montáže o Enolinom detstve a scén s mamou sála nadšenie a chémia medzi predstaviteľkami. Niekto sa naozaj snažil a je to vidno. Aj sídlo rodiny, Ferndell Hall, vyžaruje správne rebelský postoj dvojice voči realite okolo. Vyrazené okno, neupravená záhrada, busta bez nosa a tenisové rakety odložené v centre nóbl salónu. To všetko inšpiruje k nespútanej chuti spoznávať svet a nesledovať pritom vychodené koľaje tradícií. V priamočiarom kontraste potom vystupuje Londýn, ktorý je plný špiny a postáv ochotných sa priživiť na zjavne neistej Enole. Ak ale zvládne prežiť tu, nie je to ten najlepší záverečný test?
Enola Holmes - Enola Holmes
Enola Holmes - Enola Disclaimer
Dej samotný príjemne napreduje bez nebezpečne prázdnych chvíľ. Stratiť prehľad je neľahké a politické pozadie doby síce tvorí dôležitú časť zápletky, no nie je nám podané na tácke s čierno-bielym pátosom. Mladší divák to celé môže s prehľadom ignorovať a hltať slovné aj fyzické súboje hlavnej hrdinky.
Podobne nenásilná je aj nevyhnutná romantická línia. Nekoná sa žiadne nezmyselné zamilovanie po minúte a pol, ani kostrbaté vyznávanie citov či hlúpe nedorozumenie, ktoré sa neskôr napraví grandióznym gestom. Nie je to skrátka teen romcom, ale ani variácia na Sherlocka Holmesa v mladšom vydaní. Veď nakoniec aj Sherlock sám je na scéne len chvíľu a to nie je hlavný hrdina, ale neochotný mentor. Okolo jeho vyobrazenia sa síce strhla vlna nevôle a dokonca to vyzerá na žalobu od samotnej Arthur Conan Doyle Estate, ale videné optikou mladšej sestry, pre ktorú je vzorom, empatický Sherlock odrazu celkom dáva zmysel.
Enola Holmes - Enola Holmes
Enola Holmes - Enola Disclaimer
Spolu s hrdinkou sledujeme indície roztrúsené po Londýne a ako Enola vďaka rodinnému daru, dedukcii™, dopĺňa to, čo divákovi ujde. Postupne zisťujeme, ako dobre ju mama vlastne pripravila, a pred očami sa nám rodí ozajstný lady detektív! Ale záhada samotná nie je tak úplne jadrom snímky. Ak už, tak film má oveľa bližšie k Indianovi Jonesovi. No na rozdiel od neho, Enola je ešte len dievčaťom, ktoré sa ocitá po prvýkrát v ozajstnom, a poriadne nespravodlivom, svete. Jej presvedčenie o vlastnej šikovnosti a dôvtipe dostáva studenú sprchu, ktorá ju núti hľadať originálne riešenia. A akokoľvek neužitoční a neschopní sa jej ostatní javia, prežiť bez ich pomoci nie je vôbec jednoduché. Enola Holmes dospieva a trhá puto, ktoré ju až dovtedy spájalo s matkou. A o tom vlastne film je. O dievčati hľadajúcom samú seba a vrhaní vlastného tieňa. V jej prípade dopadá niekde medzi matku-rebelku a brata-detektíva.
Enola Holmes - Enola Holmes
Enola Holmes - Enola Disclaimer
Dospelého diváka nesklame, kvalita spracovania a skúsení herci to nedovolia, ale pocitu, že ste čakali niečo viac, niečo extra, sa asi nezbavíte. Veď! Hviezdne obsadenie a námet to sľubuje. Ale nie ste, skrátka, cieľovka. Filmov zameraných na deti (neanimovaných), ktoré neurazia a sú nenáročnou a ľahko nadpriemernou zábavou na blížiace sa dlhé večery zas tak veľa nie je. A ak máte menej ako 15? Pridajte si tak 20% k hodnoteniu, vyhoďte rodičov z obývačky (aby do toho nekecali) a venujte Enole Holmes celé dve hodiny. Som si celkom istý, že nadchne a nepustí.
Hodnotenie: 65%
Názov: Enola Holmes
Réžia: Harry Bradbeer
Scenár: Jack Thorne na motívy kníh Nancy Springer
Dĺžka: 123 minút
Hudba: Daniel Pemberton

xius

xius
Milovnik dun, bullet-time a ery videohier, ked este neboli graficke karty.

Diskusia

cyberstorm
dobra recka chlape :) Len tak dalej ;)
03.10.2020

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB