Star Trek: Picard - Recenzia

Po takmer dvadsiatich rokoch sme sa dočkali seriálu, ktorý pokračuje v chronológii filmového a televízneho Star Trek univerza a po nepodarených prequelových experimentov tak prichádza napraviť renomé Star Treku najcharizmatickejší kapitán lode Enterprise.
Podporte scifi.sk
Na úvod menšia rekapitulácia. Po strastiplnej ceste originálnej série z rokov 1966–1969, ktorá však vytvorila medzi svojimi fanúšikmi nezabudnuteľný kult, prišla Star Trek: Nová generácia (1987–1994), ktorá dokázala nemožné a originálnu sériu ešte prekonala. Po zosnulom Gene Roddenberrym prebral záštitu nad televíznym Star Trekom Rick Berman a pod jeho rukami vzniká Star Trek DS9 (1993–1999) prinášajúci do Star Treku nový prvok v podobe vesmírnej stanice, ktorá sa ocitá vo víre udalostí, ovplyvňujúcich budúcnosť Federácie a celého Alfa kvadrantu. Na pomery Star Treku priniesla DS9 ucelený dejový oblúk a hlavne od tretej série nadupané časti plné napätia a akcie, ktoré vyvrcholili zobrazením otvoreného vojnového konfliktu medzi Federáciou o Domíniom v posledných dvoch sériách. Súbežne s DS9 bol uvedený Star Trek: Voyager (1995–2001), zaujímavú dejovú linku s loďou stratenou v Delta kvadrante kazila fádna kapitánka a otravné postavy (Neelix, Kes, Torres), ale postupne si hlavne niektorými perfektnými časťami (Škorpion, Equinox, Year of Hell) vylepšil renomé. Bohužial to bola na istý čas labutia pieseň Star Treku. Dve nasledujúce prequelové série Star Trek: Enterprise (2001–2005) (s tragickým kapitánom, po katastrofálnom úvode našťastie zachránili nadupaná tretia a štvrtá séria) a doteraz vysielaný Star Trek: Discovery (2017–), ktorý si síce našiel svojich priaznivcov, ale stále sme cítili, že nejako to nie je ono. Všetko potom podčiarkli filmové prequely, aj keď kvalitné, ale opäť len prequely, ktoré nám navyše zamotali hlavy novou časovou líniou.
Star Trek: Picard. Borgská kocka.
Star Trek: Picard. Borgská kocka. / Zdroj Disclaimer
Na tú istým spôsobom nadväzuje aj Picard. Sú to práve udalosti okolo skazy Romulusu, od ktorých sa odvíja hlavná dejová línia Picarda. Ten si o zhruba desať rokov užíva zaslúžený dôchodok na svojej vinici, kde začína príbeh starnúceho kapitána vydávajúceho sa na svoju poslednú misiu. V hre je osud syntetikov, Federácie a možno aj celej Galaxie.
Star Trek: Picard - Scéna - Picard a number one
Star Trek: Picard - Scéna - Picard a number one / Zdroj Disclaimer
Počiatočný sense of wonder je naozaj obrovský a ako pravovernému trekkie sa mi niekedy chcelo až kričať nadšením. Picard žijúci so svojimi piateľmi a svojim psom na odľahlej vinici, zatrpknutý na Federáciu, ktorá zlyhala a podľa neho zradila svoje ideály. Paralelne s tým sa odohráva takmer až cyberpunkový príbeh androida bojujúceho o svoje prežitie. Do toho všetkého sú ešte zakomponovaný Borgovia, Rolmulani a intrigy vo velení Federácie. Proste na prvý pohľad dokonalý mix. Problém nastáva, keď počiatočný sense of wonder vyprchá a dostavý sa mierne spomalenie, začne sa viac rozprávať, filozofovať a rozoberať zdanlivé maličkosti. Našťastie nič z toho nertvá dlho a divák si na nové tempo rýchlo zvykne.
Star Trek: Picard. Jean-Luc Picard (Patrick Stewart).
Star Trek: Picard. Jean-Luc Picard (Patrick Stewart). / Zdroj Disclaimer
Prvé čo ma po pozretí nového Star Trek seriálu napadlo je, že tak ako Star Trek zmenil svet sci-fi, ten teraz zmenil Star Trek. Tá doba keď sa lietalo od planéty k planéte a riešili sa miestne problémy je nenávratne preč. Picard spočiatku pripomína viac taký Expanse ako klasický Star Trek, na ktorý sme boli zvyknutý. Aj keď dejové oblúky tiahnuce sa sériami tu boli už od dôb DS9 a ucelenú dejovú líniu s časťami nadväzujúcimi na seba môžeme vidieť v Discovery, Picard je predsa len niečím špecifický. Klasická Star Trekovská štruktúra tu de facto neexistuje a celá prvá séria pôsobí dojmom pilota k nejakému väčšiemu seriálu. No a keďže druhá séria je potvrdená, možno to tak nakoniec aj bude.
Star Trek: Picard. Siedma z deviatich/Annika Hansen (Jeri Ryan).
Star Trek: Picard. Siedma z deviatich/Annika Hansen (Jeri Ryan). / Zdroj Disclaimer
Mám neodbytný pocit akoby sa v Picardovi odrážali všetky tie sci-fi seriály ktorými sme žili posledných dvadsať rokov. Politické intrigy v štýle Expanse, kapitán z Firefly, ranger z Babylonu 5, cylon z Battlestar Galactica, cyberpunková akcia z Altered Carbon. Nie je to všetko len drzé plagiátorstvo? Myslím si, že nie. Ako sa hovorí u nás, je to skôr kompilát ako plagiát a keď je tu niekto, kto má nárok nechať sa inšpirovať legendami, je to práve legenda najväčšia, bez ktorej by nič z toho čo som menoval vyššie, pravdepodobne neexistovalo. Druhá vec je použitie recyklovaných postáv zo samotného Star Treku. Na návštevu prídu Data, Seven od Nine, Riker, Troi, Hugh, až sa niekedy zdá, že keď to začne dejovo škrípať, hodia tvorcovia do placu novú postavu zo starej gardy aby to seriál ozvláštnilo a my všetci si povedali vow. Sám neviem či je to dobre alebo zle, videl by som radšej super originálny Star Trek s úplne novými postavami? Discovery sa o to snažil a tiež mám z neho zmiešané pocity. No a potom je tu samozrejme Picard samotný, samozrejme kto ak nie on, musí byť ťahúňom celej novej ságy. Partick Steward, napriek pár rokom navyše nestratil nič zo svojej charizmy, herecky sa ešte vyvinul a cítiť, že vrásky mu ešte dodali na vážnosti. Idealizmus, tak vlastný celému Star Treku sa nikdy nezhmotnil viac, ako v Picardovi, v Picardovi.
Star Trek: Picard. Data alebo B4 (Brent Spiner).
Star Trek: Picard. Data alebo B4 (Brent Spiner). / Zdroj Disclaimer
Kľúčová otázka teda znie: quo vadis Star Trek? Predovšetkým tu máme dva seriály, ktoré budú určovať smer Star Treku. Zatiaľ čo Discovery je Star Trekom moderným, kde ako tak fungujú zabehané pravidlá, Picard je postmoderný, kde sa všetko okrem starých postáv, vymyká klasickej zažitej predstave. Akcia je takmer až v štýle Johna Wicka, za niektoré dialógy by sa nemusel hanbiť ani Tarantino, postavy majú svoju hĺbku a aj keď to občas škrípe a sú tam aj hluché momenty, ako celok to funguje. Možno by to chcelo tretí 'klasickejší' Star Trek á la TNG, ale ten tak skoro nepríde, resp. o ňom neviem. A možno ním bude nakoniec aj Picard samotný. Koniec prvej série otvára nevídané možnosti a nám neostáva nič iné, len dôverovať tvorcom, že nám pripravia minimálne podobný zážitok aký ponúkla prvá séria.

Roland Axenberg

Roland Axenberg
"Sci-fi je existenčná metafora, ktorá nám dovoľuje rozprávať príbehy o stave ľudí. Isaac Asimov raz povedal: Jednotlivé sci-fi príbehy môžu vyzerať neustále triviálne zaslepeným kritikom a filozofom dneška, ale jadro sci-fi, jeho podstata, sa stalo veľmi dôležitým pre našu spásu, ak máme byť vôbec spasení." — SG-1 (200) ++++++++++++++++++ Čo keď ľudia považujú stroj za svojho Boha, pretože ľudia majú schopnosť vytvárať veci, ktoré ich presahujú? Čo keď človek kedysi vytvoril večné stroje aby poprel svoju dočasnosť? Čo keď sa človek nakoniec začal tomuto stroju klaňať, pretože stroj je výsledkom racionálneho postupu, zatiaľčo on sám je len krehká hračka náhody? — Azimut

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB