Titan A.E. - recenzia

Vivat Fox! Pre mňa film roku 2000, pre iných iba ďalší z filmov... Určite ale jeden z high-end animovaných filmov všetkých čias.
Filmová história scifi
Prvýkrát som ukážky na Titan A.E. videl pred Toy Story 2. Neveril som vlastným očiam, nevedel som obsedieť, nevedel sa dočkať. Keď som neskôr načrel do internetu a vydoloval z neho informácie o producentovi, režisérovi, hudbe a animátoroch, bol som presvedčený, že tento film bude flop.
Prečo? Pretože mediálny otec tohto diela Fox chcel dosiahnuť - podľa mňa - nedosiahnuteľné: plynulé spojenie trojdimenzionálnych pozadí s dvojdimenzionálnymi postavami a predmetmi sa mi zdalo neuskutočniteľné. Už som pred sebou videl, ako to do seba nezapadá, ako sa bijú farby a ako animácia nesynchronizuje s pozadím. Hovorím - flop. (Ako napríklad Čarovný meč.) O deji som toho veľa nevedel... Okrem toho sa vo svojich výrokoch snažil Fox osloviť skupinu 14 - 19-ročných, ktorá je považovaná za jednu z najnevyspytateľnejších. Veď kto si už kedy dal rady s adolescentmi?
Titan A.E. - Akima a Cale sa stretli prvý raz Titan A.E. - Akima a Cale sa stretli prvý raz
Titan A.E. - Akima a Cale v zajatí Titan A.E. - Akima a Cale v zajatí
Titan A.E. - Akima strieľa Titan A.E. - Akima strieľa
Predsa som sa ale - ako správny maniak animovaných filmov, seriálov a podobne - išiel pozrieť do kina, ako hlboko sa tento film prepadne na mojej stupnici.
Nemal som to robiť. Akonáhle som zbadal úžasne renderované 3D pozadia, jemnú a plynulú animáciu, vynikajúce detaily, bol som v siedmom nebi. To by ale nestačilo tomu, aby som tento film považoval za sci-fi roku 2000. Áno, tak ďaleko som až zašiel. A zaslúžil sa o to scenár.
Tento film totiž v žiadnom prípade nie je pre deti. (Pre všetkých, ktorí to ešte nepochopili - toto nie je Disneyovka!) Je naozaj určený pre horeuvedené ročníky. Dej nie je rozkúskovaný, ale plynule prechádza z jednej udalosti do druhej, každá z nich so svojou vlastnou dôležitosťou. Na druhej strane, nepredkladá divákovi všetko rovno predhriate na tanieri, ako to robí prepadák menom X-Men (o tom ale inokedy), ale ponecháva mu priestor na vlastné hľadanie vysvetlení. A keď aj na nejaké vysvetlenie prídete, zďaleka nemusí byť pravdivé. Tomu sa hovorí rôznorodosť! Film je plný dramatických zvratov, romantiky, ľudských charakterov, ktoré v žiadnom prípade nie sú ploché. Kde tu sa mihne aj slabý erotický nádych.
Titan A.E. - Cale so zbraňou Titan A.E. - Cale so zbraňou
Titan A.E. - Cale v práci Titan A.E. - Cale v práci
Titan A.E. - Korsov tím v boji Titan A.E. - Korsov tím v boji
Obsah: ľudstvo stojí pred prahom svojej smrti. Zničenie Zeme civilizáciou Drejov, evakuácia prežitých a po nej nasledovné zotročenie. Posledná, aj to stratená nádej je loď Titan, ktorej technológia by mohla ľudstvu pomôcť nájsť nový domov (napríklad takú planétu Bob). Mapa je ale v rukách hrdinu, ktorý žiadnym hrdinom byť nechce...
Titan A.E. - Cale a Korso na úteku Titan A.E. - Cale a Korso na úteku
Titan A.E. - Zem je zničená Titan A.E. - Zem je zničená
O vizuálnej stránke som už hovoril dosť. Určite chcete vedieť, ako je to s hudbou... Keďže nie som práve milovníkom tvrdého rocku, zdá sa mi dosť šialená. Nádherne ale podfarbuje situácie, akčnosť deja a napätie v ňom. Zvuky a hudba sú naozaj dôležitým prostriedkom výrazu v tomto filme a odporúčal by som vám teda, aby ste si - ak už sa pre toto úžasné dielko rozhodnete - ho pozreli v kine s dobrým zvukovým systémom.
Pravdepodobne ste pochopili, že tento film si z môjho pohľadu zaslúži iba jednu známku - 10/10 - a hrdo sa zaradí vedľa Princa egyptského na výslnie animovaného filmu v ľudskej histórii.

Alexander Schneider

Alexander Schneider
Knižný a filmový recenzent, bývalý porotca súťaže Martinus Cena Fantázie, propagátor a predseda Združenia fanúšikov Babylonu 5 na Slovensku. Scifi, fantasy, horor: Herbert, Holdstock a Lumley.

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB

(2000)

Titan A.E.