Vtáky noci a fantastický prerod jednej Harley Quinn - recenzia

Hviezdne obsadený film, v ktorého centre stojí postava, ktorú si diváci a diváčky zamilovali vo filme Jednotka samovrahov (Suicide Squad). Po rozchode s Jokerom sa Harley Quinn snaží nájsť vo svete svoje nové miesto a spája sa s ďalšími unikátnymi ženami, aby zachránili ohrozené dievča, ale aj mesto Gotham, najznámejšiu metropolu sveta komiksov vydavateľstva DC Comics.

Počuli ste ten vtip o policajtovi, vtáčatku, psychoške a mafiánskej princeznej?

Vo filme Vtáky noci a fantastický prerod jednej Harley Quinn rozpráva hlavná hrdinka svoj prekvapivý príbeh tak, ako to vie len ona. Keď sa v Gothame jeho najnechutnejšie sebestredný zločinec Roman Sionis a jeho horlivá pravá ruka Zsasz zamerajú na dievča menom Cass, mesto počas jej hľadania okamžite prevrátia hore nohami. Cesty štyroch svojských žien - Harley, Huntress, Black Canary a Renee Montoya – sa pretnú a ony nemajú na výber. Musia sa spojiť, aby zločinca porazili.

Hviezdne obsadený film, v ktorého centre stojí postava, ktorú si diváci a diváčky zamilovali vo filme Jednotka samovrahov (Suicide Squad). Po rozchode s Jokerom sa Harley Quinn snaží nájsť vo svete svoje nové miesto a spája sa s ďalšími unikátnymi ženami, aby zachránili ohrozené dievča, ale aj mesto Gotham, najznámejšiu metropolu sveta komiksov vydavateľstva DC Comics.

Birds of Prey - Trailer - Vtáky noci a fantastický prerod jednej Harley Quinn Disclaimer

Rovnako ako minuloročný „Joker“, aj „Vtáky noci a fantastický prerod jednej Harley Quinn” (áno tak sa film v skutočnosti volá) sú úprimné vo svojom príklone k nihilizmu, ale nesúhlasia s dôsledkami z toho vyplývajúcimi. Kým na Oskara nominovaný Joker veľmi dobre fungoval aj bez podrobnej znalosti DC univerza a komixový aspekt bol prakticky zanedbateľný, tak tento film je cvičením v lichôtkach fanúšikom a s hodnotením “nevhodný pre maloletých do 15 rokov” umožňuje publiku pobaviť sa na hlučnej, hektickej a bežným konvenciám sa vymykajúcej zábave založenej na DC komiksoch.

Vtáky noci a fantastický prerod jednej Harley Quinn - Harley a jej miláčik / Zdroj Disclaimer

Harley Quinn hrá, tak isto ako v „Suicide Squad“ Margot Robbie a využíva usilovný prístup a bohatú dôveru vo svoje vlastné kúzlo. Jej bývalý bývalý priateľ Joker, a aj keď je často spomínaný, sa nikdy neukáže, a tak povinnosti zloducha preberá gothamský miliardár Roman Sionis (Ewan McGregor). On a jeho hlavný prisluhovač Zsazs (Chris Messina) sú nebezpeční sadisti, ktorí radi odrežú tvár každému, kto skríži ich cesty. Harley sa nedobrovoľne pripojí k tejto skupinke a keď sa ukáže, že už nemá imunitu, ktorú jej dával jej vzťah s Jokerom, tak sa jej môže Roman podľa vlastnej vôle zbaviť. Samozrejme tak ako by sme mohli očakávať od filmu s názvom „Vtáky noci a fantastický prerod jednej Harley Quinn“ (Čím viac to hovoríte, tým menší zmysel má.) bude to oveľa komplikovanejšie. Dej je poháňaný Harleyiným hyperaktívnym rozprávaním, kľukatými odbočkami v čase a priestore ktoré vypĺňajú aj vedľajšie príbehy jej zatiaľ neznámych dravých teda vlastne nočných vtákov.

Birds of Prey - Vtáky Noci / Zdroj Disclaimer

Medzi ne patrí Cassandra Cain (Ella Jay Basco) mladá vreckárka; Helena Bertinelli (Mary Elizabeth Winstead) ktorá chce byť známa ako Huntress, ale ktorá je obyčajne označovaná ako Vrah s kušou (z pochopiteľných dôvodov) a Dinah Lance (Jurnee Smollett-Bell) speváčka v nočnom klube Sionis. Na druhej strane zákona je Renee Montoya (Rosie Perez), detektívka z Gothamu tvrdá ako skala, znechutená sledovaním ako si jej priemerní mužskí kolegovia privlastňujú jej úspechy a získavajú za ne povýšenia. Keby Renee Montoya mala mať samostatný film v štýle noir detektívky nemuselo by to byť vôbec zlé, ale toto je Harleyina show ktorá funguje na podivnej zmesi spravodlivosti a agresie, ktorá okamžite prijíma a neutralizuje tóny ženského hnevu a semi-feministickej solidarity, ktoré sa rýchlo stali filmovými klišé. Tento pocit potvrdzujú aj hudobné narážky, ako napríklad „Black Betty“ a „Barracuda“. Občas sa však do centra pozornosti dostáva aj zúrivá, štiepená kritika mužských nárokov a čo je ešte horšie, Sionisova krutosť, ktorá aj keď je rozhodne mizogynistická, sa rozplýva do vtipnej bezútešnosti.

Birds of Prey - Harley a Zsazs / Zdroj Disclaimer

Jediná vec, ktorej sa sa Vtáky noci a fantastický prerod jednej Harley Quinn obávajú, je že budú brané vážne, čo z nich robí protiklad oproti „Jokerovi“ a proti vážnej vážnosti iných produktov DC. Nálada hravej nepríjemnosti však pôsobí skôr ako by bola nútená namiesto uvoľnenej a tiež ako výsledok starostlivého zapisovania si poznámok pri opakovanom sledovaní filmu Deadpool.

P.S.: Hyena vyzerá byť veľmi chutný domáci miláčik.

Hodnotenie scifi.sk: 2/5

Originálny názov: Birds of Prey (And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Krajina pôvodu: USA

Rok výroby: 2020

Žáner: akčný, dobrodružný

Dĺžka: 108 min

Odporúčaná prístupnosť: tento film je nevhodný pre maloletých do 15 rokov

Réžia: Cathy Yan

Scenár: Christina Hodson

Kamera: Matthew Libatique

Hrajú: Margot Robbie, Mary Elizabeth Winstead, Jurnee Smollett-Bell, Rosie Perez, Ewan McGregor, Ella Jay Basco, Judy Kain, Chris Messina, Charlene Amoia, Derek Wilson, Steven Williams, Ali Wong, Matthew Willig, Greice Santo, Eddie Alfano


Rasťo L.
Fanúšik scifi, fantasy a dobrej hudby.

Diskusia

jurinko
2/5? Toto bolo podla mna urcite na styri hviezdicky z piatich. [SPOILER ALERT] Vesele, tarantinovske, s prijemnymi popkulturnymi odkazmi (napr. variacia Harley na vystupenie Satine v Moulin Rouge, alebo priam az Samovo Rockwellovsky ton zaporaka Ewana McGregora, pripominajuci Charlieho anjelov), zabavnym nasilim a dobre budovanym dejom, spomalene snad iba Docovou zradou a naslednou depresiou Harley, ci uponahlanou zaverecnou bitkou (ale uz zas zaporakov koniec bol super, granatom vo vacku by sa nejeden nechal riadne "rozhodit" :-) ). [END OF SPOILER]
Oddychovka, ako ma byt, nadupana, akcna, zabavna, a navyse aj vtipna, inteligentna, a dokonca aj v dobrom slova zmysle feministicka. Imho velmi dobre! :-)
11.02.2020

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami