Cau Folks,
Uz je to tu! Najviac ocakavany film roka, s reklamou aku mal snad len Titanic, zasahuje vsetkych americanov na to najcitlivejsie miesto v srdci. Ano su tu X-MEN.
X-men (X-muzi) su adaptaciou komiksov zo 60-tych rokov ktore kreslil Stan Lee pre vydavatelstvo Marvel Comics. Podla mojho nazoru je to politicky velmi citlivo miereny a mimoriadne vhodne navrhnuty film s ktoreho sa moze kludne stat kasovy trhak roka. Urcite sa ma spytate preco? Co je ine na filme Bryana Singera, znameho hlavne ako rezisera oscaroveho filmu Zvycajni podozrivi (Usual Suspect)? Nuz odpoved na tuto otazku je asi taka ze mam pri nom pocit ktory som mal naposledy ked som videl Dunu od Davida Lyncha. Dva svety, ktore su neuveritelne podobne pomerom v USA, a kde slabsia strana bojuje za svoje prava. Stotoznenie sa z hrdinami…. To je to prave slovo na tajomstvo tohto filmu.
Aj ked reklamna kampan bola obrovska, komercny uspech ale nemusi byt tak uplne ista vec. Nie som si isty ci X-men su to co vacsina divakov ocakava - to by bol dokaz ze sa pomery od 60-tych rokov zmenili. Ale k filmu…
V nam nie az tak vzdialenej buducnosti sa svet bude rozdelovat na dve hlavne skupiny. Na ludskych mutantov a na “normalnych” ludi ako napriklad senator Robert Kelly (ten herec sa neuveritelne podoba na jedneho z americkych senatorov – myslim ze sa vola Joe McCarthy) ktori broja proti mutantom lebo sa obavaju ich nadvlady. Myslim ze je nutne dodat ze mutanti su bytosti, ktore vyzeraju ako ludia ale vzdy su obdareni nejakou vynimocnou vlastnostou. Obe tieto skupiny zatial ziju potichu vedla seba ale ludia pouzivaju zakony na potlacenie ich vplyvu. Dvaja najstarsi a najmocnejsi mutanti su Professor Charles Xavier (Patrick Steward – urcite ho poznate zo StarTreku) a Erik Lehnsheer prezyvany Magnetto (Ian McKellen – aj jeho poznate je to znamy muz s cigaretou z X-Files). Stretli sa este ako deti v polskom koncentracnom tabore v roku 1944 a zostali najblizsi priatelia ale aj najvacsi nepriatelia. Xavier chce pomoct ludstvu aby sa naucilo zit s mutantmi, kym Magnetto chce ludstvo znicit a ovladnut zem a s tym aj vsetkych mutantov.
Vo filme su spolu postavy z roznych casti komiksu, Cyclop s laserovymi ocami, jeho pekna partnerka s telepatickymi schopnostami Jean Grey, Storm ktora dokaze kontrolovat pocasie, ci konfliktny Wolverine na ktorom robili geneticke pokusy a dokaze vysunut z ruk ostre noze. Na druhej (negativnej) strane su mutanti Toad – ten dokaze ovladat vsetko svojim jazykom (ako chameleon), podobu meniaca modra Mystique ci povedal by som az bestialny Sabretooth.
Trvalo mi to dlho, kym som prisiel na to ako si vysvetlit preco sa vsetci v 60-tych rokoch tak silno identifikovali s X-muzmi. Bolo to dobou. Bolo to politickymi pohybmi o rasovej znasanlivosti. Mladez si zosobnila Xaviera ktory chce suzitie s ludmi s Martinom Lutherom Kingom (ktory chcel aby cernosi mali uplne rovnake prava prava ako bieli a zili spolu v mieri) a Magnetta si zosobnili ako Malcolma X ktory chcel ist konfliktnou cestou – bojom proti bielym. Myslim ze je dobre ze Singer nevniesol do filmu namet intolerancie skor sa zameral na dej. Vsetky tieto myslienky su ale jasne z dialogov medzi Xavierom a Magnettom (ich dialogy su podla mna mimoriadne dobre zahrate).
Mozeme tak konstatovat, ze to je dalsi aj trochu politicky ladeny film tohto leta (Gladiator). Nie som si ale isty ci uspokoji uplne vsetkych co miluju rychlu akciu vo filme. Zopar veci bolo ukradnutych z inych filmov (napr.vystrelena gulka sa zastavi tesne pred celom obete – nevonia Vam to ako Matrix?) ale dneska je tazko povedat co je povodne a co ukradnute. Je citit ze na scenari pracovalo vela ludi a vo filme ostalo tolko otvorenych veci ze doslova dokopava tvorcov urobit X-Men2.
Trva hodnu chvilu kym divak pochopi o co Magnettovi ide – instalovat na New Yorskom ostrove Ellis, na Soche Slobody (no kde inde?), pristroj pomocou ktoreho by z najmocnejsich tohto sveta urobil mutantov, ktori by mu sluzili a pomohli mu ovladnut svet. Rozpravocka……..
Ale, aj ked to nie dokonaly film, musim povedat ze je unikatny, hlavne Americky a hlavne pre Americkeho divaka. Aj ked sa to nezda, ale myslim si ze komiksovi superhrdinovia taktiez pomohli severoamerickym narodom (alebo narodu?) vytvorit si vztah ku Pravde, Spravodlivosti a Pravu na niekedy trnistej American Way.
65%