Smutné prekvapenie pre fanúšikov komiksu The Walking Dead – je koniec!

Začiatok tohtoročného leta nám s očakávanými horúčavami priniesol aj jeden neočakávaný koniec. Jedna z najveľkolepejších a najúspešnejších komiksových sérií súčasnosti po 15 rokoch definitívne končí.
Filmová história scifi
Prvý júlový týždeň šokoval všetkých fanúšikov komiksovej série The Walking Dead, keď zistili, že 193. číslo tohto komiksu je aj jeho posledné. Tvorca TWD Robert Kirkman sériu po 15 rokoch uzatvoril tučným rozšíreným vydaním a neočakávaným koncom.
Túto správu oznámil sám Robert Kirkman spolu s vydavateľstvom Image Comics v predvečer jeho vydania. Napriek tomu, že mohli z finále The Walking Dead urobiť veľkú mediálnu kampaň, nestalo sa tak. Kirkman, ktorý osobne nakreslil každé jedno číslo, sa rozhodol iba pre rozšírené 71-stranové vydanie s malým upozornením pre čitateľov na začiatku - že toto je koniec. Vo svojom verejnom liste uviedol:
„Aj ja som z toho nešťastný. Bude mi to chýbať rovnako ako tebe, ak nie ešte viac. Láme mi srdce, že som musel sériu ukončiť, ale nastal čas posunúť sa ďalej... tento svet mám príliš rád na to, aby som príbeh naťahoval natoľko, že už to nebude ono. Dúfam, že to chápeš. Dúfam, že ty, drahý čitateľ, vieš ako veľmi si vážim dar, ktorý si mi dal. Mohol som vyrozprávať svoj príbeh presne tak, ako som chcel, v 193 číslach, a skončiť ho podľa vlastného rozhodnutia, bez toho, aby sa mi do toho niekedy niekto miešal. To je veľmi výnimočné a nebolo by to možné bez neutíchajúcej podpory, ktorú táto séria mala u svojich fanúšikov. Ďakujem ti z celého srdca.“
Kráčajúci mŕtvi - Walking Dead končí
Kráčajúci mŕtvi - Walking Dead končí / Zdroj Disclaimer
The Walking Dead vzniklo pred 15 rokmi. Odvtedy sa veľa zmenilo a Robert Kirkman je momentálne zaneprázdnený muž. Má na starosti niekoľko ďalších komiksových sérií, ktoré vychádzajú každý mesiac. Okrem toho je producentom, pravidelne sa objavuje na rôznych conoch a pracuje na množstve iných projektov. Ukončenie The Walking Dead bolo teda pravdepodobne motivované aj tým, že sa chcel trochu odbremeniť od povinností, ktoré musí niesť na svojom chrbte. Koniec série zároveň prichádza aj krátko po tom, ako v komikse zomrel Rick Grimes.
Od svojho prvého vydania v roku 2003 sa komiks stal nielen kultovou záležitosťou, ale aj obrovskou značkou. AMC na motívy komiksu od roku 2010 natáča mega-úspešný seriál (v októbri sa dočkáme jeho desiatej série). Spin-off seriálu s názvom Fear the Walking Dead rovnako ako tretí seriál na motívy tohto komiksového sveta takisto pomáhajú pri rozširovaní jeho popularity.
Vydavateľ Eric Stephenson z Image Comics na margo ukončenia komiksu vo svojom vyhlásení povedal:
„To, že sa by sa komiks, ktorý vychádza každý mesiac, vyvíjal a menil spôsobom ako The Walking Dead, je niečo naozaj výnimočné. Ešte pôsobivejšie je, že jeho príbeh sa vyvíjal celých 193 častí v jednej dejovej línii, bez nového začiatku alebo nejakého príbehového reštartu. Robert Kirkman nám celých 15 rokov rozprával jeden príbeh. A aj keď sú komiksové série stavané na ilúzii zmeny, The Walking Dead sa menil v reálnom čase. Jeho postavy starli, dospievali, strácali končatiny, oči, členov rodiny, priateľov či zomierali. A nezomierali iba takým *žmurk, žmurk* spôsobom ako Superman, Captain America a Wolverine. Zomierali tak definitívne a reálne, ako sa len v komikse dá. Séria sa končí rovnako nezvratne. Aj keď to bude nepochybne pre niektorých sklamaním, ak sa na to pozriete s nadhľadom, je to pre Roberta a jeho spolupracovníkov veľký úspech.“
The Walking Dead a jeho 193. číslo je dostupné online a aj v špecializovaných kamenných predajniach.

Magdaléna Mergová

Magdaléna Mergová
.

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB