Trochu nebezpečná hra? (Vladimír Šlechta – Tajná historie Bornnu)

Po dobrodružstvách pri Keltskej bráne ostáva vyjednávač Gowery v Bornne – v poslednom veľkomeste Európy. Veľa voľného času si ale neužije, pretože postapokalyptická Európa 23. storočia sa problémami len tak hemží. Lenže Oggerd je preč a svet sa zmenil. Čo s týmto všetkým má ale spoločné počítačová hra? Všetko... a možno omnoho viac. Stačí si prečítať našu recenziu a pochopíte. Pozor, v texte sa môžu vyskytnúť aj spoilery, a to v prípade, že sú potrebné na vysvetlenie hodnotenia.
Filmová história scifi
Tajná historie Bornnu - Obálka
Tajná historie Bornnu - Obálka / Zdroj Disclaimer
Vladimíra Šlechtu (dal by som odkaz na jeho osobné stránky) čitateľom sci-fi ani fantasy netreba predstavovať. Často oceňovaný autor nám prináša dielo z tzv. Oggerdovského cyklu. Kniha s názvom Tajná historie Bornnu jednak nadväzuje na udalosti spomenuté v diele Keltská brána, jednak aj začína cyklus s pracovným názvom „Poslední velkoměsto“.
Ako sa už spomenulo, náš hlavný hrdina, celým menom Gouvernet Raymond Fink, alias Pěnkavka Gowery, sa ocitá v Bornne – v poslednom veľkomeste; sídle cisárov ríše Germánia. Jeho pobyt tu nie je tak celkom dobrovoľný, keďže major Oggerd po udalostiach pri Keltskej bráne zmizol.
Práve Gowery s technológom Halgerdom Hargom, ďalším členom tímu, musia vysvetľovať, čo sa stalo. Medzi vypočúvaním ale Gowery veľmi nemá čo robiť, a tak sa celkom nadšene pustí do vyšetrovania záhad okolo hry zvanej Archangelia. Ako sa však neskôr ukáže, nejde o celkom nevinnú zábavku.
Vladimír Šlechta
Vladimír Šlechta / Zdroj Disclaimer
V prvom rade musím čitateľov upozorniť na to, že v tomto prípade nepôjde o tak celkom typické knižné dielko, na aké sme v prípade autora už zvyknutí. Mnohým čitateľom môžu vadiť pasáže, v ktorých opisuje „expenie“ a „kydlenie príšer“. Rovnako prostredie veľkomesta sa líši od divočiny a okrajových pasáží ríše. Takže si užijeme aj cestu mestskou hromadnou dopravou.
Pomedzi to však autor skvelo vkladá prvky detektívky. Postupne dávkuje atmosféru a napätie narastá s každým postupom a stopou, či už v reálnom svete alebo v samotnej hre. Napriek tomu ostáva jazyk ľahký a svieži, text plynie a kniha sa číta jedna radosť.
Postavy sú napísané uveriteľne, nečakajte žiadnych superhrdinov. Tešia sa, keď sa niečo podarí, ale dokážu sa aj nervovo zrútiť, ak sú napätie a stres intenzívne. Počas deja vznikajú a zanikajú krehké spojenectvá, ľudia menia strany podľa toho, kto im koľko zaplatí. Ďalším bodom k dobru je fakt, že Šlechta necháva svoje postavy robiť chyby. Prirodzene, tie sa im potom vypomstia. Dodáva to tak textu na uveriteľnosti.
Čo sa týka postapokalyptického sveta, nejde o typický svet, kde sa hrdinova boria troskami a všade vládne anarchia. Teda, okrem okrajových častí a tzv. Pustín je svet už pomerne zotavený a vládne v ňom organizovaný systém. Technologicky je svet niekde na úrovni súčasnosti, no nájdeme tu aj muškety, ale aj prístroje z tzv. času zázrakov. Mesiac neexistuje, namiesto neho nočnú oblohu skrášľujú orbitálne mestá, najväčším z nich je Coda3.
Mnohí vyčítali Šlechtovi, že cyklus Oggerd je deravý a plný chýb. Autor si ho ale skvelo nastavil, a tak jednotlivé prázdne miesta a chýbajúce súvislosti vysvetľuje novými príbehmi. Necháva nás postupne objavovať tento svet a často s fascinujúcim výsledkom.
Spomínam to najmä preto, že v roku 2013 vydalo nakladateľstvo Brokilon titul Emma z umírajícího města. Príbeh bol zasadený do cyklu Oggerd iba voľne, až v Tajné historii Bornnu došlo k premosteniu a spojeniu aj týchto dejových línií. Archangelia je totiž veľmi úzko spojená s hrou Elfinky & orkové. Aj niektoré postavy dokázali prežiť desiatky rokov, aby sa mihli v najnovšom príbehu.
Príbeh končí otvorene, ale z autorovho oznámenia, že pôjde o cyklus, sa to dalo očakávať. Napriek tomu Šlechta nesiahol po nejakom amatérskom cliffhangeri, ale všetko vyplynie z diania v deji. Práve to čitateľa navnadí na pokračovanie (vyšlo v júni 2019 s názvom Kletba), pretože sa v jednom momente pristihne, že protagonistom príbehu drží palce a chce vedieť viac.
Rád by som pochválil aj obálku Tomáša Flaka. Už som to napísal inde, no spomeniem to aj tu. Keď som sa dozvedel, že Šlechtovi nebude robiť obálky Michal Ivan, bál som sa, či ho niekto dokáže dôstojne nahradiť. No aj pri tejto knihe ukazuje Flak, že je veľmi schopným umelcom a dodal nám ďalší vizuálny skvost.
Pred tým, než prejdem k zhrnutiu, musím zodpovedať jednu dôležitú otázku: „Môže čitateľ začať touto knihou, ak nepozná súvislosti?“ Nuž, aj keď oggerdovské knihy na seba často nadväzujú voľne, v tomto prípade to až tak neplatí. V texte je niekoľko odkazov na Keltskú bránu. Iste, kniha sa dá čítať aj bez nich, ale čitateľovi môžu uniknúť podstatné súvislosti. Napríklad to, kto, dopekla, je ten Oggerd!? 
Záverom môžem povedať iba to, že som mal mierne obavy z toho, ako vypáli príbeh bez majora cisárskej armády Oggerda. Avšak Šlechtov svet je natoľko plastický, že aj absencia jednej z hlavných postáv nevadí, naopak, príbeh plynie ďalej. Číta sa ľahko, svižne a každý, kto kedy mastil nejakú MMORPG, si utrie aspoň jednu nostalgickú slzu. Fanúšikovia série knihu ocenia. Tým, ktorí sa s ňou zoznamujú, odporúčam prečítať si najprv knihu Keltská brána.
Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Brokilon.
Verdikt: 90 %
Vladimír Šlechta – Tajná historie Bornnu (Poslední velkoměsto 1)
Séria: cyklus Oggerd (Všechno na Mars)
Vydavateľstvo: Brokilon
Rok vydania: 2018
Obálka: Tomáš Flak
Počet strán: 303
ISBN: 978-80-7456-430-7

Marek Páperíčko Brenišin

Marek Páperíčko Brenišin
Recenzent filmov a hier, nadšenec do scifi, fantasy, cudzie mu ale nie je ani anime. Ak nepíše recenzie, zastihnete ho pri písaní poviedok, či už pre seba, alebo v rámci súťaží. Pravidelný účastník Poviedok na počkanie.

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB