Podpor tvoj fandom 2 % z dane 2019

Minulý rok sme Vás po prvýkrát požiadali o darovanie 2 % z dane na podporu scifi.sk a tým činom našu spoločnú žánrovú komunitu scifi a fantasy nadšencov! Tých pár eur nám pomohlo tvoriť lepší obsah, sponzorovať poviedku písanú pre náš portál a rozširovať funkcionality nášho webu.
Filmová história scifi
Nasledujúci článok je neplatný, pretože popisuje podanie 2% v roku 2019.
Pre pokyny k 2% za rok 2024 prosím navštívte nasledujúci článok: Podpor scifi.sk 2 % z dane aj v roku 2024.
Tým ale určite nekončíme. Dream big, hovoria amíci a my radi plánujeme na plné gu- ehm... obrátky. Aj preto sme sa rozhodli na prelome roka zapojiť s projektom Genesis do grantu #mamnato od Slovenskej sporiteľne s cieľom vytvoriť online kurz tvorivého písania. Nevyšlo, nič to, určite ho ale neopustíme. Naopak, sme radi, že sme k nemu obdržali spätnú väzbu, ktorú do neho a jeho prípravy zapracujeme, aby sme ho pripravili na realizáciu počas nasledujúceho obdobia.
Na tento a ďalšie projekty (ako napr. odmeňovanie autorov výzvy Fantastická poviedka aj v tomto roku) budeme potrebovať aj finančnú pomoc. Cez reklamy naškrabeme každý rok maximálne na doménu a spol, takže tudy cesta nevede…
Preto sa obraciame na teba, áno Teba, ktorý práve čítaš tieto riadky. Ak si zamestnanec, tak máš do konca apríla možnosť poukázať 2 % z dane občianskemu združeniu alebo iniciatíve, ktorá je blízka tvojmu srdcu. My by sme boli veľmi radi, ak by si tento rok zvážil rozhodnúť sa pre scifi.sk a jeho materské občianske združenie Force Majeure, ktoré tento internetový časopis a portál zastrešuje.
Si pripravný/á?
Tak potom takto na to:
Potrebuješ na to dve tlačivá:
1. Potvrdenie o zaplatení dane (od tvojho zamestnávateľa)
2. Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane (to si stiahneš a vyplníš ty)
Potvrdenie o zaplatení dane:
Do 15. februára ti má zamestnávateľ vystaviť ročné zúčtovanie zaplatených preddavkov na daň. Ak tak urobí, popros ho, aby ti vystavil tlačivo Potvrdenie o zaplatení dane. Z tohto Potvrdenia o zaplatení dane si vieš zistiť dátum zaplatenia dane a vypočítať 2 % z tvojej zaplatenej dane - to je maximálna suma, ktorú môžeš tento rok poukázať. Je možné, že ti tento dokument poskytne automaticky.
Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane:
Do tlačiva, ktoré si môžeš s už predvyplnenými údajmi stiahnuť, vypíš tebou vypočítanú sumu a údaje o sebe a údaje o prijímateľovi nasledovne (tie sme pre teba už vypísali my, ale ak by si mal prázdne tlačivo, tak tu ich ešte raz uvádzame):
II. ODDIEL - ÚDAJE O PRIJÍMATEĽOVI
15 - IČO/SID: IČO: 42383862
16 - Právna forma: občianske združenie
17 - Obchodné meno / Názov: Force Majeure
18 - Sídlo - Ulica: Boženy Němcovej
19 - Súpisné/Orientačné číslo: 5
20 - PSČ: 08005
21 - Obec: Prešov
Nakoniec obe tieto tlačivá (Potvrdenie o zaplatení dane od zamestnávateľa a vyplnené Vyhlásenie) musíš do 30. apríla tohto roku doručiť na Daňový úrad podľa tvojho bydliska.
A to je všetko! ;) Jednoduché, však?
Ešte niečo pre našich spolupracujúcich dobrovoľníkov – Možnosť poukázať 3 % z dane
Pre tých, ktorí u nás publikujú pravidelne alebo robia pre naše združenie inú činnosť (napr. propagáciu na conoch, prednášky, úpravy textov, editáciu poviedok a podobne), majú možnosť poukázať nie 2, ale až 3 percentá z dane. Podmienkou je, že si na dobrovoľnícku činnosť vynaložil/a min. 40 hodín času počas minulého roku.
Ak sa tak stalo, obráť sa na Šaňa (sano@scifi.sk), ktorý to preverí a podľa danej činnosti ti vystaví Potvrdenie o dobrovoľníckej činnosti. S týmto potvrdením budeš mať následne možnosť poukázať až 3 percentá z dane. (Pozor, následne musíš aj správne vypočítanú sumu uviesť vo Vyhlásení o poukázaní podielu zaplatenej dane.) ;)
Tvoje rozhodnutie je anonymné. Nikomu nemusíš hovoriť o tom, komu venuješ svoje 2 alebo 3 %. Na druhej strane, môžeš na Vyhlásení zaznačiť, aby sme sa o tvojom dare dozvedeli my ako prijímateľ, minimálne by sme ti potom radi poďakovali.
Ak ste dočítali až sem, sme radi a veríme, že spolu slovenskú fantastiku a našu komunitu posunieme o niečo ďalej. Podpor tento rok scifi.sk a takto tvoju žánrovú komunitu scifi a fantasy nadšencov! Aj málo nám pomôže tvoriť lepší obsah, poskytovať kvalitným autorom možnosť dostať odmenu za poviedku písanú pre náš portál a rozširovať funkcionality nášho webu.

Alexander Schneider

Alexander Schneider
Knižný a filmový recenzent, bývalý porotca súťaže Martinus Cena Fantázie, propagátor a predseda Združenia fanúšikov Babylonu 5 na Slovensku. Scifi, fantasy, horor: Herbert, Holdstock a Lumley.

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB