Andy Weir Artemis

Po úspešnom Marťanovi k nám prichádza nové dielo. Tentoraz to nebude až tak ďaleko. Vydáme sa na mesiac a novovybudovanú mesačnú kolóniu.
Radian
Podporte scifi.sk
Artemis - Obálka - SK
Artemis - Obálka - SK / Zdroj Disclaimer
Po úspešnom Marťanovi k nám prichádza nové dielo. Tentoraz to nebude až tak ďaleko. Vydáme sa na mesiac a novovybudovanú mesačnú kolóniu.
Autor v minulom diele zaujal predovšetkým veľmi detailnými znalosťami prostredia. V skratke povedané hard sci-fi ako víno. Táto kniha z toho rámca nevybočuje.
Ak je toto váš prvý Weir dovolím si to priblížiť. Funguje približne takto. Najprv sa dozvieme ako to postavili a z čoho to je. Nasleduje dôkladný opis fungovania a praktické aspekty. A nakoniec návod na pokazenie zariadenia s plnými dôsledkami. Elegancia sa skrýva v každom kroku.
Veľmi zaujímavé sú rôznorodé ekonomické implikácie. Tento aspekt často vo sci-fi chýba. Všetci vieme, že peniaze sú základom všetkého. Problémov nevynímajúc.
Hlavnou hrdinkou je Jazmine známa pod menom Jazz. Je dcérou pobožného zvárača hliníka. Ale svoje kultúrne dedičstvo ignoruje. Nakoniec je obyvateľka mesačnej kolóniu. Narodila sa tu a cíti tak.
Osobne som ju extra nemiloval ale sympatickosť sa jej nedá uprieť. Je inteligentná, bystrá, neuveriteľne drzá, pašerák a zúfalo túži po lepšej budúcnosti. Hotový recept na šialené dobrodružstvo. Dielo je príjemne nekorektné, so zdravým kultúrnym rešpektom.
Najväčšou slabinou diela je jeho jednorázovosť. Podobne ako u Marťana je druhé čítanie možné, ale už poznáme všetky finty. Pre mňa to je pozbieranie technických detailov minule prehliadnutých.
Po otočení poslednej stránky knihy som bol spokojný. Vzrušujúci príbeh, premyslená technika a výborne spracované reálie. Napriek tomu som sa nevedel ubrániť nutkaniu knihu okamžite dať antikvariátu. Na budúce to bude asi len e-book
V skratke skvele napísaná, technicky namakaná, s dynamickým dejom a uveriteľnými postavami. Napriek tomu mi prišla len ako jednohubka. Veľmi sa teším na ďalšie knihy ak si udržia hlavne technickú úroveň.
7/10

Radian

Radian
Milovník military sci-fi, výkonný dôstojník prvej slovenskej lode HMS Carronade, obdivovateľ H. Harrigntonovej a nepríčetný technokrat.

Súvisiace objekty SFDB

(2017)

Artemis

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB

(2017)

Artemis