Andy Weir Artemis

Po úspešnom Marťanovi k nám prichádza nové dielo. Tentoraz to nebude až tak ďaleko. Vydáme sa na mesiac a novovybudovanú mesačnú kolóniu.

Artemis - Obálka - SK / Zdroj Disclaimer

Po úspešnom Marťanovi k nám prichádza nové dielo. Tentoraz to nebude až tak ďaleko. Vydáme sa na mesiac a novovybudovanú mesačnú kolóniu.

Autor v minulom diele zaujal predovšetkým veľmi detailnými znalosťami prostredia. V skratke povedané hard sci-fi ako víno. Táto kniha z toho rámca nevybočuje.

Ak je toto váš prvý Weir dovolím si to priblížiť. Funguje približne takto. Najprv sa dozvieme ako to postavili a z čoho to je. Nasleduje dôkladný opis fungovania a praktické aspekty. A nakoniec návod na pokazenie zariadenia s plnými dôsledkami. Elegancia sa skrýva v každom kroku.

Veľmi zaujímavé sú rôznorodé ekonomické implikácie. Tento aspekt často vo sci-fi chýba. Všetci vieme, že peniaze sú základom všetkého. Problémov nevynímajúc.

Hlavnou hrdinkou je Jazmine známa pod menom Jazz. Je dcérou pobožného zvárača hliníka. Ale svoje kultúrne dedičstvo ignoruje. Nakoniec je obyvateľka mesačnej kolóniu. Narodila sa tu a cíti tak.

Osobne som ju extra nemiloval ale sympatickosť sa jej nedá uprieť. Je inteligentná, bystrá, neuveriteľne drzá, pašerák a zúfalo túži po lepšej budúcnosti. Hotový recept na šialené dobrodružstvo. Dielo je príjemne nekorektné, so zdravým kultúrnym rešpektom.

Najväčšou slabinou diela je jeho jednorázovosť. Podobne ako u Marťana je druhé čítanie možné, ale už poznáme všetky finty. Pre mňa to je pozbieranie technických detailov minule prehliadnutých.

Po otočení poslednej stránky knihy som bol spokojný. Vzrušujúci príbeh, premyslená technika a výborne spracované reálie. Napriek tomu som sa nevedel ubrániť nutkaniu knihu okamžite dať antikvariátu. Na budúce to bude asi len e-book

V skratke skvele napísaná, technicky namakaná, s dynamickým dejom a uveriteľnými postavami. Napriek tomu mi prišla len ako jednohubka. Veľmi sa teším na ďalšie knihy ak si udržia hlavne technickú úroveň.

7/10


Radian
Milovník military sci-fi, výkonný dôstojník prvej slovenskej lode HMS Carronade, obdivovateľ H. Harrigntonovej a nepríčetný technokrat.

Diskusia

Stano Lacko
A co je lepsie, precitat si Martana a potom Artemis, alebo naopak?
18.10.2018

Upir
No ja neviem, ci by som Artemis oznacil za Hard SF. Mozno by to chcelo byt, ale je to niekde na urovni pubescentnych scificok, ocividne plny autorovych vlhkych snov:) Weir zial absolutne nevie pisat zo zenskej perspektivy. Hlavna hrdinka posobi ako zensky Mark Wattney z Martana, komplet aj s jeho chlapcenskym humorom. Weirove geograficke a multikulturalne poznatky tiez posobia ako od americana, ktory nikdy nevytiahol paty zo svojho statu a opisal len to co videl na National geographic -aspon ja som mal teda cely cas ten pocit :)
Martan je oproti tomuto skvost a Mark Wattney fungoval spravne. Artemis sa rychlo cita, ma spad, ale je to hlupost zaobalena do pozlatka. Taky akcny hollywood s presne naordinovanymi marketingovymi bodmi, aby to fungovalo v sucasnej spolocnosti. Ja som bol dost sklamany a celkom som sa na knihu tesil.
22.10.2018

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Neregistrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Otravuje ťa neustále vyplňovanie mena, emailu či krkolomné rozpoznávanie textu.
Zaregistruj sa, kde si môžeš vytvoriť svoj profil a po prihlásení je tento formulár pre teba už minulosťou.
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Strana:

|< < (1) > >|

Súvisiace objekty SFDB

}