Britannia - noví Vikingovia alebo GoT?

Svetlo sveta nedávno uzrel prvý diel historicko-fantastickej série Britannia. Poďte s nami na britské ostovy do éry spred času "čaju o piatej"...
B.T. Niromwell
Podporte scifi.sk
Seriál so Spojeného kráľovstva zprodukcie Sky a Amazonu vychádza práve v čase, keď sa akékoľvek spracovania fantasticko-historických príbehov musia popasovať s nebývalou konkurenciou. Otázkou teda je, kam sa zaradí. Ostane na chvoste závistlivo pozerať na Vikingov a Game of Thrones, alebo nás priklincuje na gauč na všetkých desať plánovaných epizód?
Britannia - Plagát - Poster
Britannia - Plagát - Poster Disclaimer
Nuž, poďme na to.
Nebudem skrývať, že som mala od tejto minisérie isté očakávania, téma znie skvelo a je aj pomerne osvedčená – rímske légie idú deväťdesiat rokov po porážke Julia Cézara skúsiť znovu šťastie na britské ostrovy. Teraz ale Rimania prichádzajú obohatení predchádzajúcou skúsenosťou – ostrovy sú prekliate, strážené démonmi a temnými silami, Briti sú divé, ľudožravé beštie, ktoré treba vyhladiť a Britannia bude ich. Na druhej strane stoja druidi a keltské kmene, ktoré majú pre zmenu úplne jasno v tom, že Rímske légie prichádajú z pekla a Rím bol založený na jednej z jeho brán. Takéto pekné náhľady do hláv viacerých postáv dávajú divákovi možnosť vybrať si, komu bude v tomto konflikte fandiť, i keď tento boj nie je celkom vyrovnaný. Je totiž ťažké pozerať sa na pološialeného rímskeho generála ako na kladnú postavu.
Aké sú teda ďalšie možnosti?
Musím povedať, že práve tu naráža kosa na kameň. Už od začiatku sa na nás z Britannie vrhajú mnohé, pravdepodobne hlavné, postavy a zápletky, a to po celú dobu sedemdesiatich minút trvania prvej epizódy. Nuž, chce to celkom dosť pozornosti, aby sa človek nestratil a o daných postavách sa vôbec niečo dozvedel. Len čo sú nám ako tak predstavení druidi, a to z pohľadu blúzniaceho alebo nadrogovaného (či čo to v tej dobe bývalo zvykom) muža, čo vôbec nepridáva na prehľadnosti scény, o chvíľu sme svedkami stretu ďalších dvoch kmeňov, a vzápätí sa nám pred očami odohráva bitka, ktorá je dosť dlhá na to, že človek vôbec netuší, kto sú, prečo bojujú a komu by mal vlastne držať palce.
Kelti
Kelti Disclaimer
Dobrí Kelti...
To všetko však ale môže byť len neduh prvého dielu. Z čoho naopak môže táto epizóda ťažiť a aj ťaží, je čaro nepoznaného – krásne nové scenérie, neošúchané zvyky a legendy, úžasné a dosť desivé vykreslenie druidov, skvelá maskérska práca. Produkcia nie je príliš veľkolepá, ale tvorcovia seriálu tu veľmi pekne maskujú: rímsky tábor sa väčšinou skrýva v tme a lejaku, namiesto stavania nejakých sofistikovaných obydlí behajú hlavné postavy väčšinou po pláži alebo krásnych zelených kopcoch.
V čom to tvorcovia na druhej strane trochu prepískli, je trochu silená dramatickosť seriálu. Hneď prvé hovorená veta je "Oh, shit!" To aby sme náhodou nezabudli, že sa deje niečo strašné a potom jazda pokračuje: druidské blúznenia, spomalené zábery, návštevy záhrobia, z ktorého aj tak nič neuvidíte – a to až dvakrát v priebehujednej hodiny. Oveľa lepší dojem som mala z legiend, ktoré si medzi sebou postavy jednoducho porozprávali. Podobne dobre budovali atmosféru scény zobrazujúce staré keltské kmeňové zvyky, ich autentickosť však neviem posúdiť. Inak tu nájdete všetky povinné prvky seriálov podobnej produkcie – násilie, nahota, nevera, krvavé rituály a áno, aj havran.
Rimania
Rimania Disclaimer
...a zlí Rimania?
Na margo postáv ešte musím uviesť ďalšie plus. Väčšina z nich pôsobí vierohodne a nie sú umelo krásne, i keď na to sme si už v britských seriáloch zvykli. Ku koncu však ešte jeden kozmetický detail Britanni vytknem – titulná pieseň a celkové spracovanie titulkov na mňa pôsobí ako zo sedemdesiatych rokov. Čo je isto škoda.
Po zhliadnutí prvej epizódy sú teda moje pocity v podstate rovnaké, ako boli skôr, než som ju videla. Seriál má potenciál, ťažko povedať viac. Pár kultových hlášok padlo, našlo sa však aj veľa už počutého a už videného. Až sa postavy začnú stretávať, bude veľmi zaujímavé sledovať, ako do seba zapadne ich rôznorodosť. Až dovtedy sa budú medzi sebou fanúšikovia spoznávať podľa nočných môr o čiernookých druidoch...

B.T. Niromwell

B.T. Niromwell
Má rada: dobrú literatúru, dobré béčka, knihy, filmy, rýpanie do začínajúcich autorov. Nemá rada: zlú literatúru, ľudí, čo používajú slovo "moc" ako príslovku

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB