Hľadá sa Klingon

Viete po klingonsky? Ste nezamestnaná/ý? Ak áno, myslím, že budete mať v tomto momente o prácu postarané, pretože okres Multnomah v USA práve hľadá niekoho so znalosťami klingončiny... Teda, neváhajte a prihláste sa!

StarTrek The Next Generation - Worf
Ponúkame prácu, požiadavka: plynulá klingončina.

Možno práve tento riadok zaujal niekoľkých nezamestnaných v USA štáte Oregon, keď zistili, že okres Multnomah hľadá prekladateľov z a do tohto jazyka, ktorý bol vytvorený pre seriál a filmy ságy Star Trek.

"Musíme našim klientom poskytnúť informácie vo všetkých jazykoch, ktorými hovoria," povedal Jerry Julesich, špecialista pre získavanie ľudských zdrojov v príslušnom oddelení okresného Úradu pre sociálne služby.

Aj napriek tomu, že tento jazyk vznikol z čírej fantázie, má klingončina presnú gramatiku, syntax a slovnú zásobu. A prieskum okresu Multnomah pri hľadaní zistil, že mnoho ľudí - a nie iba fanúšikov - ho považuje za právoplatnú reč.

"Máme prípady mentálne chorých pacientov, ktorí odmietajú hovoriť v inom jazyku ako klingončine," zdôvodnila rozhodnutie Franna Hathaway, pracovníčka tohto úradu zodpovedná za financie. Týmto by sa klingončina pána Worfa a ďalších postáv stala jednou z 55 jazykov, v ktorých úrad poskytuje svoju starostlivosť.


Alexander Schneider
Knižný a filmový recenzent, bývalý porotca súťaže Martinus Cena Fantázie, propagátor a predseda Združenia fanúšikov Babylonu 5 na Slovensku. Scifi, fantasy, horor: Herbert, Holdstock a Lumley.

Diskusia

Alexander Schneider
No a predstavte si, že už to pravda nie je... Pretože som práve čítal tlačovú správu Multnomahskeho okresu, ktorého zastupkyňa, Diana Linnová sa vyjadrila, že zaradenie klingončiny do zoznamu 55 jazykov, per ktorých hľadal ústav prekladateľov bola "chyba a výsledok príliš horlivého úsilia zaistiť, aby všetky naše systémy boli pripravené na prijatie pacientov so všetkými požiadavkami". Možno sa pripravovali aj na Klingonov?
14.05.2003

Asto (Anonym)
Vie mi niekto klingoznaly povedat, ci stranka http://www.tejo.org/info/index .php?lingvo=kg je skutocne v klingoncine, alebo si iba niekto vystrelil?
08.09.2003

Tom (Anonym)
Klingónština ako jazyk? Kam aš sme schopný zájsť...
12.10.2003

kAnYs (Anonym)
Hmm... niektory ludia su vazne... divny.
Ja mam rad startrek. A suhlasim s tym ze Klingoncina by sa dala povazovat za pravoplatny jazyk kedze ma gramatiku a vsetko co jazyk potrebuje... ale nech mi nikto nehovori ze existuje clovek (klingon mozno ano... keby nejaky bol (klingoni nech to neberu osobne :)) ktory by rozpraval klingon only...
20.11.2003

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB

(1966)

Star Trek