Deadman Wonderland - recenzia

Spojme si väzenie so zábavným parkom, bojom o život a litrami krvi, ktoré nesmú chýbať v žiadnom akčnom anime. Potom pridajme štipku nadprirodzených schopností a vznikne nám Deadman Wonderland – väzenie, v ktorom to, či spadne mydlo na zem, je ten najmenší problém, ktorý väzňov trápi.
Panteón majstrov hrôzy
Deadman Wonderland - Deadman Wonderland
Deadman Wonderland - Deadman Wonderland Disclaimer
Dej Deadman Wonderland je založený na rovnomennej mange. Igaraši Ganta je bežný študent do dňa, keď muž v červenom zabije všetkých jeho spolužiakov. Ganta ako jediný prežije, je považovaný za vinného, prečo ho následne odsúdia na smrť a zavrú súkromného väzenia. Toto väzenie vzniklo po tom, čo Tokio zničilo silné zemetrasenie a jeho úlohou je získať prostriedky na obnovu metropoly. Pre verejnosť je Deadman Wonderland zábavný park, v ktorom pracujú odsúdení a tým si odpykávajú svoj trest. Pre samotných väzňov je to však miesto, kde smrť číha na každom kroku.
Deadman Wonderland - Muž v červenom
Deadman Wonderland - Muž v červenom Disclaimer
O zvrátenej stránke tohto miesta sa dozvedá Ganta hneď po príchode. Každému väzňovi je okolo krku pripnutý obojok, ktorý do tela vypúšťa jed. Aby väzni nezomreli, musia plniť rôzne úlohy, pracovať na atrakciách, súťažiť a bojovať v gladiátorských súbojoch. Čo sa návštevníkom Deadman Wonderland zdá ako zábavná šou s kopou efektov, sú v skutočnosti kúsky tiel a litre krvi menej šťastných väzňov.
Nášmu hrdinovi, ktorý je psychicky zničený po masakre, ktorý prežil, to rozhodne neprospieva a miestami sa zdá, že nemá chuť o svoj život bojovať. Stretáva však to, čo každý mužský anime hrdina potrebuje - záhadné dievča, Širo. Tá mu chce pomôcť prežiť. Navyše Ganta zisťuje, že Deadman Wonderland skrýva oveľa hrozivejšie tajomstvo, než hry o život. Väznica totiž schováva ľudí so zvláštnymi schopnosťami a kolujú tu chýry o Mužovi v červenom.
Deadman Wonderland - Ganta Igaraši
Deadman Wonderland - Ganta Igaraši Disclaimer
Prostredie väznice a každodenný boj väzňov o život je najsilnejšou stránkou tohto anime. Animácia je na vysokej úrovni. Rýchla akcia a pohyby postáv sú plynulé a spolu s efektami tvoria skvelý vizuálny zážitok. Ten je doplnený kvalitným soundtrackom, ktorý obsahuje ako metalové skladby, tak aj pomalé klavírne tóny, keď si to dej vyžaduje. Vidno, že štúdio Manglobe si dalo záležať na tom, aby ulahodili oku a uchu diváka. Seriál však zaostáva po ostatných stránkach.
Deadman Wonderland - vitajte v pekle
Deadman Wonderland - vitajte v pekle Disclaimer
Hlavným problémom sú postavy a dej. Hlavný hrdina je troska, mentálne na dne. Nemá chuť bojovať o svoj život, chce zomrieť, ale keď sa ocitne v probléme, zistí, že chce žiť. Nájde v sebe chuť bojovať a problém prekoná. To by nebolo až také negatívum, v mnohých anime seriáloch v sebe hrdina nájde silu práve v takýchto situáciách. Ale v Deadman Wonderland sa divákovi zdá, že Ganta je na dne neustále. Položí sa takmer pred každým problémom, potom sa vzchopí a problém prekoná, potom zas padne na kolená a tak to ide stále dookola. V anime je predstavených aj mnoho iných, zaujímavých postáv, avšak málo z nich dostane priestor na rozvoj. Občas divák zistí niečo málo o ich motívoch a minulosti, ale väčšinou je v popredí iba akcia. Tá je kvalitná a dokáže zakryť nedostatky, ale nie úplne. Jedným z dôvodov, prečo dej takto zaostáva, je to, že predloha v čase vysielania anime nebola dokončená a tak môžeme očakávať, že anime sa dočká aj druhej série. Avšak zatiaľ nič nenapovedá tomu, že by mali byť nasledujúce časti po dejovej stránke výrazne kvalitnejšie.
Deadman Wonderland - Širo a Ganta - väzenie dáva priestor na zaujímavé stretnutia
Deadman Wonderland - Širo a Ganta - väzenie dáva priestor na zaujímavé stretnutia Disclaimer
Deadman Wonderland je určený predovšetkým tým, ktorí si chcú užiť pohľad na skvelé akčné scény. Pokiaľ vás nezaujíma nejaký hlboký dej a hĺbkovo prepracované postavy, ale radšej sa pozeráte na litre krvi, súboje o život a radi vidíte občas nejakú postavu zomrieť, tento titul je pre vás. V opačnom prípade môžete byť pri sledovaní sklamaní.
Názov: Deadman Wonderland
Žáner: akčné sci-fi
Réžia: Kóičiró Hacumi
Scenár: Jasujuki Muto
Fakty: Japonko, 2011, 12 dielov, každý cca 24 minút
Výrobca: Manglobe
Hodnotenie: 60%
Deadman Wonderland - Trailer - trailer 2 Disclaimer
Deadman Wonderland - Trailer - trailer Disclaimer

Peter 'BlackAssasin' Bagoňa

Peter 'BlackAssasin' Bagoňa
Fanúšik fantastiky v každej jej podobe. Na scifi.sk sa venuje anime a cosplayu ale občas sa pozrie aj na komiksy, mangu, videohry a stolové hry.

Diskusia

Kr4b
Videl som recenziu, tak som to narýchlo prečítal a pozrel to. Čumím na to, čumím, a rozmýšľam, čo tu ku**a je... Anime vo svojej vlastnej podobe nenadchne každého, no keď je priemerné celé, nesklame tak moc. Lenže v tomto bol prekliaty (a hodne velký) potenciál. Nezačalo to tak zle, aby som to hneď vypol, no je to celé rozporuplné a (ako to býva) perfektné nápady boli zabité naivnými/nerealistickými/pre hnanými scénkami. Netvrdím že by som si to s Gantom chcel vymeniť, ale tam kde je sa chová nadmieru nezrozumiteľne, ak budem mierny. Keď som dorazil prvý diel, začal som si o tom čítať podrobnejšie. Nápady zneli stále skvelo a bol som zvedavý, ale dielo s tak dobrým nápadom by malo mať silnejší dej a aj animácie, aj keď pekné, neboli najkrajšie, aké sa dajú vidieť. Navyše, po tom čo som videl Mononoke a Cestu do fantázie pre mňa anime seriálom obzvlášť chýba zmysel.
07.12.2013

Kr4b
To boli jediné 2 anime filmy, čo som videl a stáli za ten čas. (A mimochodom, ten prvý koment by sa dal chápať aj tak, že kritizujem recenziu - tak to by bol nesprávne pochopený)
07.12.2013

Peter 'BlackAssasin' Bagoňa
No mňa ten Ganta tak strašne štval. Ak si to dropol po prvom diely, tak si sa možno vyhol ďalším sklamaniam. Ono tam je neskôr dosť zaujmavých postáv a nápadov, ale miesto toho divák stále vidí ako ten chalan reve a reve a potom ho zrazu na minútu osvieti a niečo spraví a potom je zas jak... Chvíľami to aj vyzerá, že to už bude lepšie, ale nakoniec nič z toho. Mne sa tam tá animácia celkom pozdávala, neskôr, keď tam boli súboje atď., tak sa na to dobre pozeralo. Ale inak fakt škoda toho potenciálu. Nechápem, keď to pred 1, 2 rokmi velebili skoro do neba, aký na to mali dôvod. Ale mňa sklamalo aj Elfen Lied a iné veci, ktoré väčšina ľudí zbožňuje. Toto aspoň nie je prepchaté eči scénami. :D
07.12.2013

Peter 'BlackAssasin' Bagoňa
No a neviem čo by som ti odporúčil, keď ti v seriáloch po Mononoke a Ceste do fantázie chýba zmysel. Skús Ano Hana, to je anime, ktorému sa dá málo čo vytknúť. Možno len to, že rozplače skoro každého diváka. Má to super príbeh. Ale je to skôr taká slice of life dráma, kde hlavný hrdina vidí ducha, takže to nemusí padnúť každému. Ale zatiaľ som nevidel nikoho hovoriť, že by ho to sklamalo. Alebo že by v oku nemal slzu.
A v poslednej dobe vychádzajú celkom fajn seriály. Teda aspoň podľa toho, aké majú ohlasy, skoro nič som ešte nestihol kvôli škole pozrieť. :/ Sa teším na Persona a Bayonetta anime, ale to sú veci podľa hier, takže to znova nemusí sadnúť každému. Aj keď Persona už hra vyzerá ako anime a je nadupaná príbehom, takže to by pokaziť nemuseli.
07.12.2013

Kr4b
Vďaka za typy. No, s tými seriálmi sa musím trochu poopraviť - chvíľku som pozeral Naruta a hoci epických scén bolo málo, bola to proste sranda. Dvadsať minút z 25 som sa smial. To je proste štýl.
07.12.2013

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB

Ďalšie články a poviedky v téme Anime Jar/Leto 2013

Deadman Wonderland - recenzia

Spojme si väzenie so zábavným parkom, bojom o život a litrami krvi, ktoré nesmú chýbať v žiadnom akčnom anime. Potom pridajme štipku nadprirodzených schopností a vznikne nám Deadman Wonderland – väzenie, v ktorom to, či spadne mydlo na zem, je ten najmenší problém, ktorý väzňov trápi.

Pokémon Origins alebo ako dokázať za hodinu a pol to, čo Ash neurobil za 16 rokov

Už 16 rokov majú diváci možnosť sledovať, ako sa snaží Ash chytiť všetkých pokémonov (ktorých stále pribúda) a stať sa najlepším z najlepších trénerov. Ten, kto si seriál občas pozrie vie, že sa mu to asi nikdy nepodarí. No teraz tu máme príbeh niekoho, kto vie, ako dosiahnuť svoj cieľ a stať sa najlepším.

Anime jar/leto 2013 - Blood Lad (Krvavý chalan)

Upíri sú elegantní, nosia plášť s vysokým golierom, radi si pochutnajú na krvi panien a ich nepriateľom je cesnak a kríž. Sú pánmi noci. Teda, ktorí ako. Nájdu sa aj takí, ktorí by radšej prijali pomenovanie otaku.

Anime jar/leto 2013 - Sujsé no Gargantia (Gargantia na zelenej planéte)

Pokiaľ máte chuť na kúsok mecha akcie, pozrite si príbeh Leda, vojaka Galaktickej Aliancie Ľudstva.

Anime Jar/Leto 2013 - Šingeki no Kjódžin (Útok Titanov)

Pokiaľ vás nudia šťastné konce a lezie vám na nervy, že hlavným postávam sa v seriáloch takmer nikdy nič nestane, Šingeki no Kjódžin by mohlo byť práve pre vás. Anime je plné akcie, krvi a roztrhaných tiel.

Anime Jar/Leto 2013 - Hataraku Maó-sama! (Satan je brigádnik!)

Položili ste si v poslednej dobe otázku, aké anime by stálo za pozretie? Alebo anime nesledujete a chceli by ste si nejaké pozrieť, nech viete, čo to vlastne je? Alebo ste ostrieľaný otaku a hľadáte inšpiráciu na nové veci? Ak ste odpovedali áno, táto séria recenzií je práve pre vás.