Superzbraň

O superzbrani a čo to vlastne je. Dokonalý triumf vo vojne, alebo len drahá hračka?
Podpor scifi.sk 2 % z dane v roku 2023
Admirál-plukovník Ritzgefeld si prezeral výkresy a oproti nemu sa, ako osika, triasol vedúci inžinier-projektant. Oči farby ocele prepaľovali papiere skrz-naskrz a dôstojník si dával s odpoveďou načas. Nakoniec výkresy hodil na stôl, oprel sa oň lakťami, pričom do striešky z prstov si položil bradu.
„To je ten váš výtvor, na ktorom ste toľko pracovali?“ veliteľ podmorských operácií išiel vyskočiť z kože.
„Áno, pane,“ inžinier Klauwski začal zbierať papiere a ukazoval ich plukovníkovi. „Aha, tu vidíte, nové zbraňové systémy. Konečne sme vyriešili, ako namontovať raketomety na takú kostru. Dokonca sem,“ ukázal na miesto na nákrese, „sa zmestí generátor paprskovej zbrane.“
Veliteľ si napravil brigádnu čiapku a pretrel si oči. Tí darmožráči ho raz privedú do hrobu. Najmä tento tu s divným menom ani netuší, ako sa bude hanbiť, až s týmto predstúpi pred schvaľovaciu komisiu.
„Takže im mám povedať, že toto prdítko je našim triumfom vo vojne?“ plukovník sa prestával ovládať, „Osud celého nášho štátu, výsledok viac ako desaťročného konfliktu máme vložiť do...“ Znovu sa neveriacky zapozerá. „Do tohto?“
„Pracovali sme na tom tvrdo deň-noc,“ odvetil Klauwski odhodlane, „komisia bude nadšená!“
Komisia ťa kopne do zadku, alebo to urobím ja skôr, než stihnú oni mňa. Admiralita už tak zhltla obrovské množstvo peňazí v tejto vojne, veď väčšina konfliktov sa odohrávala na mori, pričom v súčte malých víťazstiev a porážok panovala až hrozivá remíza.
„Koľko to stálo, vývoj tohto prototypu?“
Projektant si posunul okuliare, vytiahol akýsi pokrčený papier a zamračil sa: „No, mnohé veci sme museli zmenšovať, pričom mikroskopické súčiastky vyšli poriadne draho, to viete, lacné nie sú. Navyše s nákupmi skúšobných striel a tretinového plánu ostrej munície...“
Ritzgefeld mávol rukou: „Hovadiny preskočte, povedzte mi cenu!“
„Tridsaťdva miliárd ríšskych mariek.“
Admirál-plukovník udrel päsťou do stola, až nadskočilo všetko v miestnosti, vrátane jeho hrnčeku s kávou a nešťastného Klauwskeho. Ritzgefeld sčervenel v tvári od zlosti, až jeho šedé vlasy a fúzy pôsobili, že vyzeral ako Svätý Mikuláš, avšak tento zrejme darčeky rozdávať nebude.
Veliteľ námorníctva sa načiahol po hrnčeku a aj Klauwskemu rýchlo došlo, že sa káva piť nebude. Kým sa stihol napriahnuť, projektant niekoľkými skokmi prekonal vzdialenosť medzi stoličkou a dverami.
„A nech tam tá vaša blbosť bude načas!“ skríkol dôstojník, hodil hrnček po dverách a keď sa rozbil, chytil sa za srdce.
Ako im to do čerta vysvetlí...
***
Hlava celej schvaľovacej rady pozerala na admirála plukovníka a na skafander, ktorý stál vedľa neho. Všetky tie dámy a páni s hodnosťami, ktoré v správe hlásenia zaberali aspoň jeden riadok si ho prezerali a očami striedavo nakukovali do papierov.
„Takže to je ono?“
„Áno,“ Ritzgefeld si prehrabol šedé vlasy a neveriacky pozeral na monštrum vedľa seba, „má to raketomety, paprskové zbrane, znesie to ponor do hĺbky sedemsto metrov, zásoba kyslíka na šesť hodín, pričom recyklátory vedia čas predĺžiť až na tridsaťsedem a pol hodiny. Niečo nie je v poriadku, admirál-lord generál-generalissimus Foechte?“
„Admirál-lord generál-generalissimus Alexander Johan de Maria van-Thoorevett van der Foechte,“ opravil ho oslovený, „nie sme v krčme, takže pri oslovovaní členov komisie používajte celé mená. Späť k veci.“ Náčelník námorníctva na sebe pocítil spaľujúci pohľad. „Uvedomujete si, koľko tá vaša sranda stála?“
„Áno“
„A viete, koľko lodí a ponoriek sme za to mohli mať?
„Asi veľa, admirál-lord generál-generalissimus Alexander Johan de Maria van-Thoorevett van der Foechte.“
„Tak čo poviete na svoju obranu?“
Admirál-plukovník Ritzgefeld si nasadil brigádnu čiapku a pozrel na výtvor svojich inžinierov. Chvíľku okolo neho pochodil, zatváril sa znalecky, ukázal na niektoré časti a potom sa otočil ku komisii, vypäl sa do pozoru a ruky si založil za chrbát.
„Je to dokonalá superzbraň, dámy a páni,“ odvetil s predstieranou hrdosťou.
„A aké meno dáte tej vašej ‚superzbrani‘, admirál-plukovník?“ van der Foechte prižmúril oči.
Musel potlačiť úsmev a s naoko vážnou tvárou hlesol: „Unterwasserman.“

Marek Páperíčko Brenišin

Marek Páperíčko Brenišin
Recenzent filmov a hier, nadšenec do scifi, fantasy, cudzie mu ale nie je ani anime. Ak nepíše recenzie, zastihnete ho pri písaní poviedok, či už pre seba, alebo v rámci súťaží. Pravidelný účastník Poviedok na počkanie.

Diskusia

Dávid Novotný
jooj dobre, dobre:) ten koniec mi pripomenul cisarove nove saty, vtip s oslovovanim pobavil, rychla chutovka s dobrym spadom a dialogmi, ktore vobec neposobia umelo, za mna 10:)
27.04.2014
Marek Páperíčko Brenišin
Som rád, že sa páčilo :-) popravde, rodilo sa to ťažko, ale som spokojný a aspoň že to tu neustalo prázdne :-D
27.04.2014
jurinko
Ked ja neviem, ako sa mam k tymto za hodinu zbuchanym poviedkam postavit. Z kazdej je citit nadsenie a horuckovitost pri pisani a kazda je dobry polotovar. Ale kazda ma zakladne chyby polotovaru - nie je dokoncena. Aj tu boli niektore veci nedotiahnute, nejake opakovanie slov, zbytocnosti (nebude, nebude, Mikulas) a vlastne to ani prilis nemalo logiku (ked ten chlapik poslal projektanta do pecka, preco to potom predstavoval komisii? co to doteraz nevidel, ze im musel nieco predlozit? cenu sa tiez dozvedel az na konci? kde je nejake rozpoctove planovanie, hlavne v case vojny? a tak...). Ale nic z toho by tam urcite nezostalo, keby nechybal zakladny stavebny kamen tvoriveho procesu (odlezanie a opatovna kontrola). A tak je to iba taka anekdota, ktora by mohla byt aj zabavna, len keby bola lepsie napisana. Takto je to prilis surove a rusive, nez aby som sa pri citani mohol uvolnit a
28.04.2014
jurinko
[pokr.] nechal sa vtiahnut. Ale kvitujem, ze mena posobili uveritelne, ja mam s menami asi najvacsi problem vzdy :-)
28.04.2014
mayo
uplne som zabudol ze aka bola tema, tak ma ten koniec o to viac pobavil :) k uveritelnosti mien - neviem ci by sa v jednom mene miesalo holandske van der s francuzskym de... ci ako? este pozor na slovo paprskovy - to je cechizmus
28.04.2014
Marek Páperíčko Brenišin
Ďakujem za odozvu :-) téma bola - podvodník a to klamanie je tam na viacerých úrovniach :-) a mená boli inšpirované nemčinou a holandčinou a francúzske "de" môže byť odkazom nejakého rodového príbuzenstva etc. A áno, k tomu rozpočtu, nestihol som tam za hodinu vložiť naliehavosť potreby takej zbrane a prečo teda vedel cenu až na konci. Je to situácia, kedy chcú vojnu rozhodnúť za každú cenu a ako to býva, projekty sa predražia :-) a áno, odležanie a kontrola by tomu pomohli, to uznávam.
28.04.2014
Nadalan
Mrzí ma, že som zhoršila priemer hodnotenia. Dôvod: Keby som nevedela, na akú tému bol príbeh napísaný, tak by som to nepochopila. A čo je horšie, nepochopila by som vtip na konci poviedky (a ten je fakt dobrý). Ako to viem? Lebo som tému pri čítaní nepoznala a nepochopila som to :) Až z následných komentárov mi došlo, že šlo o hodinovku a "Podvodníka". Možno je to moja chyba a stála som si pri čítaní na vedení. Možno by postačilo zmeniť názov poviedky a bolo by to ok. Lebo inak tomu nemám čo vytknúť.
02.05.2014
Marek Páperíčko Brenišin
V poriadku, na hodinovku som aj za toto veľmi rád :-) Možno ako vravíš, maličkosť by čitateľa viac popchla, takže ďakujem za hodnotnú pripomienku. Btw, aj mne sa stáva, že musím čítať viackrát, aby som pochopil, čo samozrejme nie je obrana mojej "nepochopiteľnosti" pre teba. Takže, áno, prepisovať, dotvárať a tak :-) Ďakujem za spätnú väzbu.
02.05.2014
Zemoneo
mňa veeľmi pobavila, ale zas súhlasím aj s jurinkom :)
30.06.2014
Marek Páperíčko Brenišin
Ďakujem, som rád, že sa páčilo :-)
14.07.2014
Ak sa chcete zapojiť do diskusie, musíte najprv poviedku ohodnotiť.