Návšteva

Mikropoviedka napísaná na tému "Occamova britva" (doslovne) počas Poviedok na počkanie 09.02.2014. Nech sa páči!
Filmová história scifi
Môj príchod do Oxfordu bol vynútený. Ak vás k tomu prinúti nielen sľub, ale aj niekoľko dôkazov o mojich... ehm, povedzme mierne, aktivitách... ktoré by mohli byť použité na veľmi rýchle ukončenie mojej kariéry, tak potom poslúchnete volaniu po vašom mene. Aj keď sa jedná o taký typ práce, ktorý ste si mysleli, že ste nechali už dávno za vami.
„Vitajte, brat Michal, myslel som, že si pred naším stretnutím po svojej ceste ešte odpočiniete, ale vidím, že nezaháľate a prišli ste ma pozrieť čo najskôr.“
Práve som prekročil prah nízkej knižnice, či skôr kabinetu plného kníh, zvitkov bez jediného prachového zrnka – chcel som spoznať miesto činu ešte predtým, než sa odhodlám k jeho uskutočneniu – prítomnosť obete som ale nečakal. Mních oblečený v tradičnej čiernohnedej róbe, cez pás previazanej lanom s niekoľkými uzlami, sedel za stolom chrbtom ku mne. Ako ma zbadal alebo odkiaľ uhádol, kto som, ma prekvapilo ešte viac.
„Otče, ďakujem za privítanie a prepáčte, ak som Vás vyrušil,“ prekvapenie som na sebe nedal znať.
„Nič sa nestalo, očakával som vás,“ položil brko vedľa kalamára. „Ak už človek do sveta volá slová, ktoré majú váhu, musí počítať s tým, že niekomu spadnú na prsty.“
Usmieva sa ten kacír?
„Zdá sa, že viete, prečo ma vyslali,“ skúšal som otestovať situáciu.
„Viem, prečo. No neviem, prečo poslali vás. Nič to ale, ani vy nie ste prekážkou...“
Vie o mne? To by ale znamenalo... Netreba strácať čas!
Trikrát som sa prežehnal, najprv jednou, potom druhou rukou som odokryl rukávy mojej sutany. Na noži, ktorý mi visel zavesený na krku, som si rýchlo prebodol brušká palcov a následne si krvou, ktorá z nich vyrašila, potrel obe tetovania na mojich predlaktiach. Zmenili farbu, ožili... a začali neskutočne páliť! Takže nejaká bariéra? Zaklínadlo?
Teraz som jeho smiech začul už s určitosťou.
„Brat Michael, svoj osud ste spečatili už tým, že ste sem vôbec vkročili,“ pomaly sa obrátil ku mne, jeho tvár s miernym úsmevom bola pokojná. „Nie ste pripravený. Tak ako nie sú pripravení ani tí, ktorí vás vyslali. Nezachránia cirkev, nezachránia vieru, či ma už exkomunikujú alebo nie. Či sa rozhodnú ma zastrašiť alebo zabiť. Moje slová boli vypovedané a svojou váhou zmenili svet.“
Moje ruky! Cítil som, akoby mi ich začal spaľovať oheň... Takže pekelné čary? Predsa len – služobník Luciferov! Rýchlym pohybom som si strhol nôž z krku a súvislou čiarou prerezal tetovania na oboch rukách. Linky vytetovaných znakov vzývajúcich na pomoc archanjelov sa prerušili, pálenie síce rázom ustalo, no krv, ktorá sa vyliala z otvorených rán, mi zobrala ďalšie sily a poslala ma do kolien. Pevne som zovrel nôž v ruke. Ak to nepôjde po novom, tak...
„Stačilo,“ ozvalo sa mi zozadu blízko pravého ucha.
Ako sa mu podarilo tak rýchlo sa premiestniť?
„Viera nie je cestou, iba porozumenie umožní ľudstvu nájsť svoje plnohodnotné uplatnenie. Nebude to vierou, ale bažením po múdrosti. Po ďalších a ďalších jablkách zo stromu poznania. A či tie budem trhať v Oxforde alebo v Pise, je jedno. Zbohom, bratku!“
Nestihol som zareagovať, keď mi jemná čepeľ britvy preletela kožou, šľachami a tepnami v mojom hrdle. Bublajúca krv mi vyrazila z polootvorených úst, miesila sa so vzduchom a vytvárala červenú penu, no to som sa už prepadával do teplej temnoty, ktorá sa predo mnou otvorila...

Alexander Schneider

Alexander Schneider
Knižný a filmový recenzent, bývalý porotca súťaže Martinus Cena Fantázie, propagátor a predseda Združenia fanúšikov Babylonu 5 na Slovensku. Scifi, fantasy, horor: Herbert, Holdstock a Lumley.

Diskusia

Stano Lacko
Co?
09.02.2014
Culter
Super vybudovaná atmosféra, predstavil som si Meno ruže a Seana Conneryho mixnutého s Keanu Reevesom (tie tetovania). Chladné múry, šero, pochodne na stenách, mníšske chorály, tiene, tajomstvá...A práve preto som strhol body, lebo si ma navnadil pekne vystavaným príbehom a dôvod príchodu vyšetrovateľa, aké slová vyslovil mních a ďalšie záhady ostali nevysvetlené, hoci aj takto nevypovedané to má kvalitu, lenže keď ja chcem vedieť a poznať všetko... dobrá práca.
09.02.2014
Alexander Schneider
Súhlasím, je to dosť inťošsky postavené. Stačí si ale prečítať trochu o Viliamovi z Occamu a hneď to bude jasné. ;)
09.02.2014
Dávid Novotný
kde sa hrabe ten patlal brown:) ma to super atmosferu kludne by som si to aj v dlhsej verzii precital, ze si si to odstranenie inkvizitora vychutnal co?:)))
09.02.2014
jurinko
Mne to este pripomenulo aj Hellsinga (anime), toho inkvizitora s tymi mecmi :-) Dobre opisana atmosfera a prostredie. Dejovo trochu plytke, ale za hodinu urcite fajn ;-)
09.02.2014
kAnYs
Velmi dobre :) najviac som asi ocenil tu britvu na konci :)
09.02.2014
kAnYs
Ah, a aby som nezabudol... ten fantasticky prvok tam bol dost taky zbytocny (ja viem akurat som sprdol konkurentku za to ze tam nebol ziadny, tough luck :). Ako, na jednu stranu to pekne korespondovalo s vtedajsim pohladom na myslitelske smery ktore spochybnovali krestansku dogmu, kacirstvo a kaciri ako sluzobnici diabla, na stranu druhu to ale nemalo ziadny vplyv na dej. Cele sa to mohlo odohrat rovnako, aj keby tam ten prvok nebol. Osobne zas nemam nic ani proti tomu, je vela sci-fi a fantasy vonku, ktorych pribeh by nic nestratil keby prisiel o scifi zlozku, ale v tomto pripade mi to akosi udrelo do oka. Mozno je to tym ze je to mikropoviedka a tie su velmi narocne na obsah a kazda zbytocnost navyse ich kazi. Ale to je iba moje obvykle filozofovanie, napriek tomu som dal 10, lebo to vystihlo temu absolutne dokonalo.
09.02.2014
Alexander Schneider
Tým chceš povedať, že si bol rád, že to skončilo? :D Nie, seriózne: vďaka za všetku pochvalu, cením si ju, aj keď v tom vidím mrte miesta na vylepšienie, ale hodinka je hodinka. :D Súhlasím s podobnosťou na Constantine - trochu ma to inšpirovalo. ;) Keď som rozmýšľal, ako na to, tak najprv nahodil web wikipedie, aby som predsa len trochu preveril, čo to tá Occamova britva je, no už predtým som mal v hlave ten moment, keď by Viliam z Occamu proste niekoho odkragľoval - niečo na štýl stredovekého Jacka Rozparovača... a do toho sa potom vsunula postava nikoho, kto ho ohrozuje, keď na neho pápež a spol. prídu. Zasadil som to do Oxfordu, kde Viliam z Occamu učil a následne som sa snažil trochu pretaviť do textu jeho myšlienky, hoci trochu prekrútene, za ktoré bol exkomunikovaný... ale podarilo sa mu utiecť do Pisy. :D To vsjo... človek ani nevie, na čo môže byť taká Wikipedia dobrá.
09.02.2014
Alexander Schneider
Vďaka za spätnú väzbu. Súhlasím, že som to nie celkom umne zakomponoval... Chcel som ale Viliamovi z Occamu dať trochu nadprirodzený rozmer a dá sa trochu čítať medzi riadkami, že jeho inšpirácia následne pochádzala z trochu temného anti-klerikálneho zdroja... :D Ale úplne súhlasím, nebolo to pre dej podstatné.
09.02.2014
Ak sa chcete zapojiť do diskusie, musíte najprv poviedku ohodnotiť.