Marek Páperíčko Brenišin

Recenzent filmov a hier, nadšenec do scifi, fantasy, cudzie mu ale nie je ani anime. Ak nepíše recenzie, zastihnete ho pri písaní poviedok, či už pre seba, alebo v rámci súťaží. Pravidelný účastník Poviedok na počkanie.

Info

Prezývka Papericko
Web:
Členom scifi.sk: 7 rokov
Naposledy online: 13.01.2021
E-mail: marek.brenisin@gmail.com
Skype:
Facebook:
Instagram:
Twitter:
YouTube channel:
LinkedIn:
Snapchat:
Aktivita
Index:
Zbierka: 0
Ponúka / Hľadá: 0 / 0
Komentáre: 471
Články: 94
Poviedky: 20

Zbierka - ponúka

Marek Páperíčko Brenišin ešte nepridal žiadne dielo do zoznamu, ktoré má navyše.

Zbierka - hľadá

Marek Páperíčko Brenišin ešte nepridal žiadne dielo do zoznamu, ktoré hľadá.

Zbierka - najnovšie

Marek Páperíčko Brenišin ešte nepridal žiadne dielo do svojej zbierky.

Diskusia

Washingtonský rozparovač
@Aleš: Bude to síce teraz znieť ako klišé, ale jeden správny spôsob neexistuje. Forma by mala slúžiť obsahu, obsah by mal zasa zdobiť formu. Ty si tu písal o "opisnom spôsobe", lenže v každom príbehu by mali fungovať aj opisy, aj akcia, či už v podobe dynamického opisu alebo dialógov. Je ťažké predať niečo, ak jedna z tých zložiek nefunguje. Opisy tvoria atmosféru. Lenže ako predáš dobrú atmosféru, ak na čitateľa vybalíš bloky textu bez dialógov? A naopak, ako chceš, aby si niekto užil akciu, ak ti chýba pozadie, nálada, či aspoň vysvetlenie pohnútok protagonistov? Musíš v tom nájsť rovnováhu. Nie nadarmo sa hovorí, že v perfektnej poviedke nechýba žiadne slovo, ani nie je žiadne navyše. Nuž a písanie ako mainstream... Námety už boli tisíckrát požuté, takže ak chceš niečím zaujať, je to to, čo do toho môžeš vložiť ty. Osobný pohľad, myšlienky, postoje. Ak chceš písať ako niekto, tak narazíš, lebo napr. ak mám rád Šlechtu, prečo by som čítal niekoho, kto znie ako Šlechta, keď si môžem prečítať priamo jeho knihy? Takže hej, je blbosť opičiť sa, ale zasa vždy môžeš čerpať inšpiráciu. Aj futbalové tímy sledujú záznamy zápasov protivníkov, aby prišli na slabé miesta súperovej hry, prípadne môžu odpozorovať nejaký prvok a zapracovať to do svojej hry. Píš, čo sa ti páči. Dávaj to čítať dobrým betarídrom - nie kamošom, ktorí ťa potľapkajú po pleci aj za recept na slivkové knedlíky. Pouč sa, skúšaj zapracovať ich pripomienky. A veľa čítaj. Všímaj si, čo je v tom texte dobré. Najideálnejšie je samozrejme čítať "dobrých autorov", ale kto je dobrý? Marketing predal aj sračku akou je Eragon. Takže sleduj, čo rezonuje v komunite, pre ktorú chceš písať. Pozoruj, čo je na tých autoroch také skvelé. A hlavne píš. Ináč to nepôjde. Dobrý spisovateľ má vždy 1 % talentu, 1 % šťastia a 98 % je drina, ktorú za teba nikto neodmaká.
05.01.2021 14:39:17

Vitajte v Ateliéri špicatých klobúkov (recenzia)
normálne si ma navnadil :-) Môj dlhočizný wishlist je tak bohatší o ďalší titul.
30.12.2020 23:54:24

Chovateľ kačiek
Kolega predo mnou to zhrnul perfektne. Nápad skvelý, ale z textu cítiť nevypísanosť. Opakujúce sa slová "jeho zvláštny vzťah.... prišiel ľuďom zvláštny a neuveriteľný", hrubice a už spomínaná neuveriteľná priama reč. Takisto formálne by sa dali tie bloky textu rozbiť, vôbec neslúžia totiž svojmu účelu. Takto len tri body.
28.12.2020 10:57:16

PNP 50 - prijaté poviedky!
Tiež čumím... tak, šup, hodnotiť, komentovať a užívať texty :-)
28.12.2020 10:54:21

Hlas
Ja som ostal mierne sklamaný. Nie preto, že by text nemal v sebe náboj, ale zabil si ho nasilu umelými vetami a vtipnými konštruktmi, ktoré tam nemali čo robiť. Ono menej je niekedy viac :-) Dobre, som mildly interested, tak nabudúce dúfam budem viac než to. Za 4 body. PS: "Mŕtvo izby oživil chriacheľ." Skús si tú vetu prečítať po sebe. Pomaly. Nahlas. ;-)
28.12.2020 00:15:21

Minirecenzie

10
Kým niektoré loďky vyslovene nudia, iné sú zasa prudko návykové. Ak si myslíte, že datadisk vám pomôže, tak na to zabudnite - dostanete ešte väčší rekt. Najväčšia sranda je, keď idete s plne vyzbrojenou loďou a chytíte trikrát po sebe krížnik Laniusov, ktorý z vás urobí cedník na čaj. Losing is fun!

Poviedky

Len spomienka...

Gabriel sa riadi celý život tabuľkami. Čo sa stane, ak sa raz rozhodne ich porušiť a ešte k tomu aj niečo získať pre seba?

4 komentárov

Zmena je život

Starý Hans dostane výpoveď z práce. No zároveň dostane šancu, ktorá sa neodmieta.

9 komentárov

Nie až taká nežná revolúcia

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako by vyzeral pád komunizmu, ak by pár ľudí neudržalo nervy na uzde? Aká je tenká hranica medzi Nežnou revolúciou a krvavým masakrom? Pri príležitosti 30. výročia Ne...

6 komentárov

Perina z hviezd

Teraz to bolo ozaj o chlp. Ale je to tu. PNP.

6 komentárov

Prekliati bohovia VI. - Kto seje vietor, žne búrku

Az Lima vedie armádu proti inkvizícii, Cadus si zvyká na existenciu bez tela, cisárovná sa trasie o svoju moc a Otec sa prebúdza... Prečítajte si novú kapitolu románu na pokračovanie.

12 komentárov

Operácia Milosť

Poviedka vydaná v časopise Phantastisch! číslo 57 v roku 2015. Prinášame vám teda, s dovolením autora, ochutnávku fantastiky aj zo zahraničia. O preklad sa postarala nadšenkyňa scifi a fantasy Jana Re...

2 komentárov