Diskusia 1/1: Posledné knieža

Podporte scifi.sk

Diskusia

Terry Chrapúňzel
Super to bolo. Mne by sa páčilo, keby takýchto tradičných fantasy poviedok bolo v zborníku Fantázie viac.
Ale fajnšmekri by tomuto textu mohli vytknúť, že ten úvod je strašné klišé. A naozaj aj je. Taký ten začiatok, keď autor nechá hrdinu vstúpiť do hostinca len preto, aby tam získal nejaké info, ktoré sa musí čitateľ dozvedieť, alebo preto, aby tam hrdina stretol nejakú postavu, s ktorou sa vydá na ďalšiu cestu, je už veľmi obohraný – od Veže slona od Howarda, cez Zaklínača od Sapkowského až po Vládcu vlkov od Červenáka...
Mne sa hrozne páči napríklad poviedka U čierneho draka od Gálika – tá v hostinci nie len začína, ale sa tam aj celá odohráva a ten hostinec a jeho osadenstvo je integrálnou súčasťou celého príbehu, nie len nejakou kulisou, ktorá slúži na navodenie atmosféry.
19.06.2022

Terry Chrapúňzel
Ku klišéovitosti tomu dopomáha ešte aj ten žeravý kotúč zapadajúci za obzor. Začať poviedku opisom východu/západu slnka a poveternostnými podmienkami je tiež trochu ošúchané. Pokiaľ tá horúčava a sucho nie je nejakou čechovovou puškou, čo v neskôr v príbehu zohrá dôležitú úlohu, tak opis počasia možno výrazne zostručniť alebo úplne vyhodiť.
19.06.2022

Terry Chrapúňzel
Rozmýšľam, na čom mohla táto poviedka u poroty ešte tratiť body. Možno tomu chýba hlbší ponor do niektorej z postáv. V priebehu textu vidíme do hlavy viacerým protagonistom – občas Taryse, občas Horenovi, občas Alrikovi. Je to takzvaný „head hopping“ a robí to v texte trochu šarapatu.
Mohlo by byť fajn si vybrať jednu point of view postavu (Tarysu?), ktorej čitateľ môže čítať myšlienky a hlbšie sa do nej ponorí. Ostatným postavám by čitateľ do hlavy nevidel, ale dostal by možnosť si ich vnútorné pochody domyslieť podľa ich správania – predsa len, čitatelia majú radi, keď má o ich intelekte autor vysokú mienku a neservíruje im všetky informácie ako na podnose.
19.06.2022

Terry Chrapúňzel
Po štylistickej stránke sa tam dosť často opakujú slová bol a mal. Za to možno tiež išiel nejaký drahocenný bod dole. Napríklad:
Jeho pohľad NEBOL nepríjemný, ba naopak. V očiach MAL čosi viac, než len pohlavné pudy a násilie. A navyše BOL celkom vzhľadný. Tvár MAL nedávno oholenú, oproti ostatným najmenej dokaličenú. BOL mladý, nanajvýš tak dvadsaťpäť rokov, no urastený ako jedľa. Ostatní žoldnieri BOLI starší, drsnejší, po tele a tvári nespočetné množstvo jaziev a šrámov, zocelení krvou a železom. Tento BOL iný.
19.06.2022

Terry Chrapúňzel
A ešte nejaké čechizmy, preklepy, nespisovné slová:
čiernota (čierňava), zastaralý (asi skôr zastaraný, ale možno môže byť aj zastaralý), vymáchal (vymáčal), kovadlina (nákova), zrovna (práve), na rameni (na ramene), paprsok (lúč), opozdene (oneskorene), vďak (vďaka, s odretými ušami by možno mohlo pri korektúre prejsť aj archaické slovo povďak), titan (titán)
19.06.2022

Olex
Ahoj,
príbeh sa mi páčil. Pointa bola výborná a prekvapila. Viac by som Taryse držala palce, ak by jej motivácia získať trón mala aj iné dôvody, než že má na neho nárok. Napríklad, keby bolo niekde spomenuté, že má mladších bratov rada a chce ich pred Radanom ochrániť, to by bola i záverečná pointa silnejšia. Veľmi sa mi páčilo, ako v priebehu príbehu Tarysa neúspešne hľadá niekoho, kto by za ňu bojoval. Jej postava je správne tragická a vyhliadky na šťastný koniec beznádejné, to umocňovalo moju zvedavosť, ako príbeh skončí.
25.06.2022

Ray Janonoff
Výborné čítanie.
Páčilo sa mi, že Tarysa, hoci je v situácii buď/alebo, vlastne vôbec nerozberá možnosť, že to nevyjde, proste ide ďalej za spôsobom ako vyhrať. Práve tá motivácia, že si nevie predstaviť inú možnosť je podľa mňa dostatočná.
Pointa bola super.
Mimo toho, čo bolo spomenuté vyššie mám jediné drobné výhrady voči jazyku, občas som mal pocit, že je až nasilu archaický - napríklad použiť slovo "komnaty" v hostinci, ktorý je opísaný ako pajzel, mi príde práve nasilu, len aby sa nepoužili hoci obyčajné "izby".
26.06.2022

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami