Diskusia 1/1: Dračie údolie 2/3

Podporte scifi.sk

Diskusia

Goran
Asi sa mi to páčilo o trošku viac, ako prvý diel (ktorý sa mi tiež páčil). Tento je väčšmi statický, nemá napínavú scénu boja, a nie je tu DRAK :), stretnutie s čarodejom, ktorý je tak torchu i duchovný učiteľ, je však zas úplne prototypálnym a archetypálnym prvkom, čo nekritizujem, práve naopak, tu to má možnosť vyniknúť - mágia rozprávania sa krásne vynie celým príbehom - je tu ale ešte viac poetiky. Popolné planiny, Súmračné vrchy, Mesačné hory... z toho až mrazí, tá romantika zo mňa zas robí malého chlapca, ktorý hlce každé slovo dobrodruhovho putovania. Formou to veľmi pripomína báje, opäť odkaz, že fantasy sa (znovu)zrodilo v literatúre ako moderná legenda, aby zaplnilo miesto, čo v ľudskom povedomí ostalo po prežitej a už nežitej mytológii v dobe racionalizmu a materializmu.
Krásne!
Vytkol by som použitie názvu Temný hvozd. Nie je to síce tak, že Tolkien by mal na to copyright, ale nevdojak sa pri spomenutí tohto miesta presunie do Stredozeme snáď každý čitateľ.
Potom vidí čarodejník eventualitu, v ktorej by Erunwir mohol prežiť malý život a bol by mu odopretý hrdinský osud... Áno, môže byť ešte úžasným a väčším bohatierom, lenže on už vtedy hrdinom bol, a nie len nejakým druhoradým - porazil predsa dovtedy neporaziteľného draka.
Pozor na použitie výrazu "predávať meč" - to by ho predávali za peniaze. Je to z češtiny, ale v slovenčine sa vždy v takomto prípade použije len "odovzdávať".
Potom zopár naozaj zbytočných preklepov, chýb z nepozornosti, ktorým sa môžeš ľahko vyhnúť, napríklad: "nezačal chystal obrad." Samozrejme, tam mal byť neurčitok chystať, každému to je jasné, ale ruší to pri čítaní. Toto je už ale hnidpošstvo, ja viem, beriem to aj tak, že každý dobrý text musí mať nejaké tie chybičky, aby bol autentický.
19.10.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami