Diskusia 1/1: Nešťastná shoda náhod

Podpor scifi.sk 2 % z dane v roku 2023

Diskusia

Goran
Naozaj výborná poviedka. Profesionálne napísaná. S prehľadom a ľahkosťou. Ako stvorená na to, aby sa umiestnila, spokojne i vyhrala v súťaži :) A predsa nie prvoplánová, je v nej radosť z príbehu a dobré rozprávačstvo. Milá a svojská, sympatická hrdinka, jej netradičný poslucháč (hoci nemý, zdatne jej sekunduje a pekne ozvláštňuje dej a tlmí napätie z vylíčených udalostí) a rozprávanie koncipované ako rozhovor, vlastne len prehovor jednej osoby...
Aj keď je téma vážna a má čo povedať, je podaná príjemne nadnesene, s funkčným a veľmi vybrúseným humorom. Všetko to je prestúpené vycibreným beletristickým štýlom, žiadne začiatočnícke tápanie sa nekoná. Text nemá hluché miesto, úvod hneď upúta, záver zas pobaví, ulahodí a uspokojí čitateľa. Je tu toľko skvelých momentov a výrokov, že by stálo za to odpísať si ich.
Mne osobne príliš nevonia už nejaký čas módny trend svetáckych, ironizujúcich a drsňáckych hlášok (príde mi to už samoúčelné a mierne povedané vyžité), ale tu sa to stalo snáď len jeden, poťažmo dvakrát, všetko ostatné je na úrovni, veselé a osviežujúce. Možno by som len spomenul, že stredoveký mladý človek by sotva rozprával takto moderne a kultivovane, ale to je jasná daň žánru i štýlu a vlastne s tým problém nemám.
Z mojej strany veľký potlesk!
02.07.2021
Pospíšilová.luca
Děkuji za krásný a motivující komentář. Těší mě, že se vám má prvotina líbí.
03.07.2021
Goran
PRVOTINA???!!!
Wow, niekto tu má talent! - potom je Tvojou povinnosťou písať a písať a písať!!!
Super.
03.07.2021
Smrtislav Pierko
Tak rozhodne si to zaslúži pochvalu. Bol to veľmi pútavý príbeh, ale jednu drobnosť by som tomu predsa vytkol. Miešajú sa ti tam dve rozprávania, čo môže pôsobiť pre niekoho rušivo. Pravdepodobne je to tým, že pri publikovaní sa nezobrazujú medzery medzi odsekmi. Mne sa stalo vlastne to isté pri prvej poviedke. Možno si si už všimla, že to tu riešia pridávaním symbolov. (najčastejšie ***)
Každopádne vynikajúce čítanie a teším sa na tvoje budúce príspevky.
04.07.2021
Zlodejisnov
Ak odhliadnem od toho, že je text v českom jazyku (nemožnosť overiť gramatiku a štylistiku) zostáva tu už len dej a samotná pointa. Už v úvodnom popise si vyzradila, že sa jedná o čarodejnicu. Myslel som, že dej začne tým, ako žije čarodejnica. Preto ma sklamalo, keď sa vlastne 3/4 času nedialo nič fantasy a na konci prišla pointa, že je čarodejnica. Ak by si to začala tým, ako upálila banditov a od toho príbeh nejako rozvinula, pre mňa za mňa by aj čarodejnica upálila nakoniec toho káčera, lebo bola hladná, tak by to bolo oveľa lepšie. Takto mi to pripadalo ako nakuknutie do fantasy sveta a okamžité zabuchnutie dverí. Milovníci histórie by si určite prišli na svoje. Boží súd bol ako vyšitý, a tých neprávostí sa v stredoveku dialo naozaj veľa, len by som chcel vidieť viac práce s fantasy. To prepájanie histórie a fantasy sa mi v tomto prípade zadalo slabo využité. Tiež som trošku nepochopil to konanie dedinčanov... Nie je logické uväzniť človeka, ktorý vie niečo podpáliť do dreveného suda :D Drevo je predsa dokonalý katalyzátor pre podpaľača :D
04.07.2021
Pospíšilová.luca
Děkuji za komentáře a za každý postřeh. Jak se říká, chybami se člověk učí :) a rady zkušenějších autorů jsou vždy cenné
05.07.2021
BocianSara
Ako veľmi som si túto poviedku užila! Veľmi ma v komentároch prekvapilo, že je to tvoja prvá poviedka, pretože pre mňa je určite vynikajúca. Už len to ako si zvládla začať rozprávanie z pohľadu zvieraťa, spôsob akým si to členila ďalej a ako prirodzene to celé plynulo! Takto sviežo podať monológ mladého dievčaťa je extrémne náročné. Bavilo ma to, vôbec mi nevadilo, že čarovania tam bolo minimum :D K tomu drevenému sudu a ohňu - nikde nebolo povedané, že sú dedinčania takí inteligentní alebo skúsení aby im napadlo, že zviazaná čarodejnica môže ďalej čarovať :D
08.07.2021
Tomáš Staviteľ
Úplne súhlasím so Sarou. Skvelá práca talentovanej autorskej ruky. Píšeš veľmi plynulo a hladko, jazyk ovládaš, dobre sa to číta. Našiel som pár preklepov a opakovaní, ako napríklad - Lapkové řvali a zoufale pobíhali po dvoře. Vesničané ječeli a pobíhali po dvoře... - na to pozor. Šikovný betaread by ti s tým určite ľahko pomohol :). Samozrejme sa ale tieto drobnosti stratili vo výborne zvládnutej formálnej stránke celého textu. Tam ti viac menej nemám čo vytknúť.
Čo sa týka príbehu, jeho výstavba sa mi páčila a bol som doň od začiatku vtiahnutý. Ten aspekt, že to vlastne rozpráva kačerovi je podľa mňa veľmi podarený a to striedanie scén späť k jazeru za mňa fungovalo. Netvrdil by som, že pointov tohto príbehu bolo to, že hlavná postava je čarodejka. Dej si vystavala veľmi pekne a tento "fakt" si nijako nepoužila ako nejaké prekvapenie. Bolo to tvoje autorské rozhodnutie a ja ho úplne rešpektujem, pri tejto poviedke by som sa ale fakt zamyslel nad tým, či nezmeniť upútavku v hlavičke a neprepracovať to ako "odhalenie".
Za mňa je najväčším problémom záver. Veta „Ale příště je upálím všechny!“ je silná a určite dobre funguje. Mne osobne to ale nejako nestačilo. Práveže by som povedal, že vrcholom tejto poviedky boli udalosti v hostinci, kde gradácia dosiahla svoj vrchol. Záver ti už upadal a neprišiel už žiaden "vau" moment, emócia, zvrat, vyvrcholenie, čokoľvek. Už sme len čakali, ako sa vráti späť na začiatok (jazero), a bola to skôr taká nudná povinná jazda.
Problematický bol pre mňa aj počet postáv. Polovica z nich mi prišla z funkčného hľadiska zbytočná a vôbec tam nemusela byť. V tak krátkych útvaroch nemá čitateľ priestor postavy spoznať a všetky sú pre neho nové. Ty si ich tam mala fakt hojne a môže byť pre čitateľa problém, aby sa v nich dokázal orientovať, vnímať ich, veriť im, stotožniť sa s nimi atď. Tu by som fakt škrtal.
Celkovo ale výborná práca, ahoj, vitaj, a dúfam že medzi nami ešte zostaneš :). Teším sa na ďalšie tvoje poviedky.
11.07.2021
xius
Jaj, toto sa dobre citalo! Niekedy cestine zavidim tu lahkost prejavu, co moze byt tym, ze nie je moj nativny jazyk? Mas tu obrovsku slovnu zasobu, co odstavec to nejaky pekny napad s prejavom postav ci dialogom. Kacer je bomba! A pritom taky jednoduchy trik! Musim ukradnut!
Ked sa povie "scifi", mame unosy mimozemstanov, vzbury robotov a potom sa hrdina zobudi. Ked sa povie "fantasy", je to niekto vyvoleny medzi obycajnymi, nie velmi chapavymi ludmi. A draky! ...chcem tym povedat, ze pristup 10/10, ale dej samotny je trochu prilis mocne repete. Neviem sa dokonca zbavit dojmu, ze cosi s identickym dejom uz vo FP bolo. Vlastne, keby sa ta mala cast o nej byti carodejnicou nahradila, ze utocnika pohryzla, vsetko ostatne by mohlo zostat ako je.
Pises paradne! Chce to len viac tej fantastiky.
16.07.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.