Diskusia 1/1: V tieni reflektorov

Panteón majstrov hrôzy

Diskusia

Smrtislav Pierko
Relatívne minimalistická poviedka, ale z rozhovorov bola dosť dobre vykreslená situácia. Celkovo to bolo osviežujúce, že tam nebolo veľa zbytočných opisov a malo to dobrý spád. Vyzerá to však ako taká kostra, ktorá by sa dala ešte trošku obaliť. Okolnosti cesty na slobodu mohli byť trošku inak realizované. Možno práve tam mi chýba to rozvinutie/dramatizácia. Takto mi prišlo(ako to bolo v texte spomenuté), že Sun-Hi je ten zloduch čo zabila dvoch nevinných mužov, pretože sa nesprávali príliš profesionálne a pôsobili ako takí dobráci. Rozhodne dobrý základ, na ktorom sa dá aj ďalej stavať.
09.05.2021

Goran
Ále, v dobrom ma to prekvapilo! Nieže by som Ťa podceňoval, to vôbec nie, ale anotácia na mňa zapôsobila trošku rozpačito, to ale preto, lebo som nevedel, čo od toho čakať. Hneď ma to však vtiahlo. Páčil sa mi príbeh, páčilo sa mi situovanie do času i priestoru; pre našinca to je určite príťažlivé a niečo neotrepané. Na môj vkus mi tam ale chýbala zložitejšia zápletka a nejaký zvrat, no pritom prekvapenie sa dostavilo. Naozaj som nečakal, že sa hl. hrdinka takto zachová a ohromne u mňa stúpla :) veľmi som jej fandil a bola mi mimoriadne sympatická... neviem nakoľko realistické to bolo, no na druhej strane išlo práve o toto - človek zahnaný do úzkych vie spraviť skutočne nevídané veci, najmä pre niekoho, koho miluje... to bolo krásne posolstvo. A aj keď to bolo dosť priame, tak spoločenský rozmer a antitotalitný komentár, ktorý bol v texte zakomponovaný, to vyvážili. Je to komorné, a áno, možno minimalistické, ale to nie je na škodu, bolo to naopak kompaktné, pekne ucelené a malo to všetko, čo by mal dobrý príbeh obsahovať. Spracovanie bolo tiež na úrovni. Koniec ma pohladil na duši, za to tiež veľké plus. Ale jedno ma zamrzelo, aspoň mňa osobne - bolo tu príliš málo žánrových prvkov, tie technické "vychytávky" síce potešili, ale to bolo len tak ako rekvizita, nebyť toho, že sa to odohráva v budúcnosti, je to vlastne schopný thriller - síce fiction, to iste, ale príliš málo "science" fiction. Ale dosť už môjho hundrania. Je to dobrá poviedka a spravila mi radosť!
11.05.2021

Amaterius
Kultúru východnej Ázie mám rád a veľmi sa mi páčilo zasadenie príbehu, do budúcnosti, kde komunisti ovládli obe Kórei. Samotná totalita mi, ale neprišla vykreslená veľmi dobre. Je tu priveľa vyhrážok a primálo činov, čo nakoniec zabíja ten pocit strachu, ktorý by to malo vyvolávať. Totality nie sú desivé pretože by sa v nich vládcovia neustále vyhrážali svojim "poddaným", však oficiálne diktátori svoj ľud zachraňujú. To desivé je to, že ak sa stanete nepohodlným môžte zmiznúť, alebo byť potrestaný aj inak než len zabitím (pracovné tábori etc.) Čiže asi jediná vec, čo mi vadila, je to priveľké množstvo vyhrážok a pritom málo činov. Povedal by som, že by to vyzeralo lepšie, keby aj na tých strážcoch bolo badať strach z nadriadených a namiesto vyhrážok, by volili iné donucovacie metódy.
12.05.2021

Tomáš Staviteľ
Musím sa priznať, že na tvoje poviedky mám slabosť :). Výborne sa to čítalo, dialógy sú super a hlavnej hrdinke som celý čas fandil! Do deja som bol od začiatku vtiahnutý, rýchlo to odsýpalo a skvelo fungovalo aj napätie. Celkovo mala poviedka veľmi dobrú atmosféru, ktorá mi nedovolila prestať čítať. V samotnom príbehu by sa samozrejme dalo rýpať, ako to už spravili priatelia vyššie, ale ja túto potrebu vôbec nemám. Tvoja futuristická Kórea mi bola veľmi sympatická a reálii tam bolo na môj vkus tak akurát. Z môjho pohľadu bol v centre pozornosti príbeh hlavnej hrdinky, snažiacej sa dostať z pasce systému, ktorého sa nedobrovoľne stala súčasťou. Systému, ktorý ju potreboval kvôli nejakej propagande/manipulácii a uväznil ju do umelej klietky, ktorá ju zužovala ako klaustrofobika výťah. A to zafungovalo výborne!
Záver bol možno takým "klišé" a dalo by sa vymyslieť aj niečo sviežejšie (to ti ale samozrejme nevytýkam ako chybu), ale znova musím povedať, že sa k poviedke hodil (taká vyváženosť medzi Happyendom a katastrofou, ktorá vzbudí veľmi zaujímavé zmiešané emócie). Pocit možno trošku stereotypnej zápletky ale na plnej čiare porazilo výborne spracovanie a svojský background :).
Súhlasím každopádne s Goranom, že tých fantastických prvkov bolo na hrane. V tomto by si to asi zaslúžilo aspoň trošku pridať.
V tomto kole je V tieni reflektorov asi môj favorit :). Na tvoje poviedky si tu vždy rád zgustnem :).
12.05.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami