Diskusia 1/1: Sedenie

Filmová história scifi

Diskusia

Smrtislav Pierko
Veľmi dobre napísaný filozofický dialóg. Dalo by sa dokonca povedať, že tam nie je žiaden žánrový prvok a úplne kľudne sa také niečo mohlo odohrať v našej realite. Ale toto rozhodnutie je už na každom z nás. Do akej miery veríme slovám tohto psychoterapeuta? :)
Je tam veľa zaujímavých filozofických bodov, s ktorými sa stotožňujem a dajú sa dovedna zhrnúť, že väčšina nášho nešťastia tkvie v negatívnom zmýšľaní. Ľuďom čo vo svojom živote iba plačú s obľubou hovorím: "Každý si je strojcom vlastného nešťastia."
25.05.2021

Goran
Môj názor je dosť v protiklade k Pierkovmu a nebudem si dávať pred ústa rúško, ehm, vreckovu :D, aj keď si mi sympatická ako osoba (hoci som Ťa nestretol, ale usudzujem podľa Tvojich próz). Žiaľ, zdá sa mi, že majú zostupnú tendenciu. Tie prvé dve, tri boli výborné, potom už slabšie a slabšie. Nepíšeš zle, to vôbec nie, problém je, že táto próza nespĺňa kritériá poviedky, dokonca sa sotva dá klasifikovať i ako fantastika. Je to len opis - vylíčenie jedného stretnutia. Vyústenie má byť jasné a jasnozrivé; jednoduchá, no ohromujúca skutočnosť, ktorá by mala meniť ľudské životy, aspoň tak sa to tvári, ale v skutočnosti je to mdlé, banálne "múdro", ktoré je ako vystrihnuté z tej pop ezoteriky, ktorá zapĺňa poličky kníhkupectiev. Prepáč, nechcem uraziť, v skutočnosti mám skôr pre Teba slabosť :), ale je to jednoducho tak, preto to musím uviesť... Komornosť prózy a to, že je postavená celá na dialógu, to nijako nevadí, ale čitateľ sa nedočká ničoho viac ako len akéhosi programového vyhlásenia, pamfletu, či manifestu, ak chceš, v štýle takých tých trendových bestsellerových knižiek pofidérneho obsahu ako Liečebný kód, Sila prítomného okamihu, nebodaj ešte taký Šlabikár šťastia... čiže ľúbivých, predžutých triviálností, ktoré sa snažia tváriť ohromne múdro (ale nejde im to).
"Príbeh" prózy predsa nemôže pozostávať len z oboznamovania čitateľa s pseudovedeckými teóriami, ktoré plávajú na vode.
Ale ja nie som materialista, ateista už vôbec nie, fascinuje ma parapsychológia a to, čo opisuješ, aspoň v prvej časti, nápadne pripomína psychotroniku, ktorá sa na metafyziku a metapsychiku snažila aplikovať vedeckú metodológiu. Potom vznikli pojmy ako bioenergetika či energoinformačný systém a z toho vyplývajúce liečebné prístupy. Žiaľ, teda ani myšlienky v texte mi neprídu nijako objavné, dôverne ich poznám.
Neviem nakoľko sa s nimi ako autorka stotožňuješ, ale tie informácie o víruse sú nielenže zavádzajúce, ale podľa mňa doslova až škodlivé, pozor na to, čo šíriš - apelujem na to, že autor má voči čitateľovi aj istú etickú povinnosť.
Zdesil som sa aj toho, ako morálne relativizuješ a bagatelizuješ kategórie ako dobro a zlo. Ale to na druhej strane nie je nič výnimočné - bežný jav v postmodernistickej progresívnej spoločnosti (lenže som si myslel, že si myšlienkovo niekde trochu inde).
Nebudem tu už však hodnotiť názory a idey, z čisto literárnej stránky je to slabá poviedka, a vlastne to ani nie je poviedka... pritom vieš, ako si tu už ukázala a dokázala, stvoriť naozaj dobrý text!
26.05.2021

Goran
a ešte niečo: spomenul som si, keď som ako 15 ročný s obrovským strachom navštívil jednu milú starú ježibabku, ktorá proklamovala o sebe, že je liečiteľka a má zvláštne schopnosti... bolo to do istej miery podobné ako s Tvojím ujom z prózy:) akurát ona nepoužívala virguľu, ale siderické kyvadielko. Nefungovalo jej :D, ale pani mala jednoznačne parapsychické schopnosti, nepovedal som jej jediné slovko okrem pozdravu a všetky, absolútne všetky veci ohľadom môjho zdravia (a neboli to veci, ktoré by sa dali vydedukovať z pohľadu, ba ani také bežné záležitosti, ktoré každý obkecá a každému napadnú), sedeli!!! Všetko pasovalo a bolo to neuveriteľné. Poriadne ma to vtedy vydesilo.
26.05.2021

Ingrid Zambová
Ďakujem za Vaše podnetné názory. Tie moje je možné spoznať aj live na krste mojej knihy Tajomstvo Degasových Baletiek, ktorý sa uskutoční 11.6. 2021 o 17.00 v Átriu Bábkového divadla v Košiciach. Ste vítaní. Viac o akcii tu: https://www.facebook.com/event s/530838454952201?acontext=%7B %22action_history%22%3A[%7B%22 surface%22%3A%22page%22%2C%22m echanism%22%3A%22page_admin_ba r%22%2C%22extra_data%22%3A%22% 7B%5C%22page_id%5C%22%3A276961 692395610%7D%22%7D%2C%7B%22sur face%22%3A%22events_admin_tool %22%2C%22mechanism%22%3A%22eve nts_admin_tool%22%2C%22extra_d ata%22%3A%22[]%22%7D]%2C%22has _source%22%3Atrue%7D
29.05.2021

Goran
Mám to z ruky, nebude sa mi dať prísť, ale ku knižke veľká gratulácia! Prajem jej pekný rozlet do sveta... !
30.05.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.