Diskusia 1/1: Príčina

Panteón majstrov hrôzy

Diskusia

Goran
Mám viacero výhrad alebo skôr pripomienok, ale hodnotím dosť vysoko, lebo je to čítavé-pútavé, dobre napísané a... hlavne ma to veľmi bavilo :) Konečne text, ktorý je na úrovni, takmer bez chýb a tvorí poviedku, čo rozhodne stojí za prečítanie. Trochu ma spočiatku (potom ma to naozaj chytilo a musím námet odobriť) zamrzela téma - akosi príliš teraz "populárna"? :D - skrátka, bola priam na rane, nič prevratné či vybočujúce, navyše pointa sa dala predpovedať alebo skôr predpokladať prakticky od začiatku, ale rozriešenie, to už bolo o inom. Síce áno, mierne "uletené", ale originálne a zaujímavé celkom iste. Mám rád časovky a táto ma oslovila svojím konceptom uchopenia problematiky, sympatickou hrdinkou, plynulým a hladkým autorkiným (teda Tvojím) slohom, pekným a ozaj "knižným" a úvahovým úvodom i záverom a celkovou atmosférou. Možno by prospelo viac emócií - najmä pri takejto tematike, trošku menej beletristických dialógov - Laura rozpráva i v kritických situáciách ako školený rétor (na druhej strane v trošku staršej literatúre to bolo bežné a nikomu to nevadilo, ostatne, ľudia budúcnosti sú len možno kultivovanejší :) ). A potom už len drobnôstky; napríklad vari sa naozaj v budúcnosti bude používať súčasné "trendy" označenie: fejkový? Možno by i nezaškodilo viac konkrétnosti a viac dejovosti, pretože opisne-úvahový rámec výrazne prevláda. Prakticky jediná dramatická časť textu a jediný prvok v deji, kedy si mohla rozvinúť rozprávačstvo je stretnutie dvoch protagonistov, prípadne ešte test. Ale nebudem zbytočne kritizovať, lebo mám podobne ladenú poviedku a písanú podobným štýlom a je dosť možné, že Ty si tú svoju spracovala a zvládla lepšie. Každopádne, ďakujem za dobré "počteníčko". Máš spokojného čitateľa!
30.03.2021

Ingrid Zambová
Ahoj, ďakujem pekne za reakciu. Poviedka vznikla presne pred jedenástimi mesiacmi, vtedy veľa podobných tématických počinov nebolo. Potom do leta som napísala ďalšie štyri, ktoré zapadajú do konceptu. Som úvahovo-esejistický a filozofický typ autora a vidieť to aj v tejto poviedke. Príčina je môj prvý scifi počin. O to viac ma hreje Tvoja priaznivá kritika.
31.03.2021

Goran
Rado sa stalo - napokon, po zásluhe! Je to dobrá poviedka. A áno, som dosť prísny hodnotiteľ. Vôbec nevadí, že próza je viac o zamýšľaní sa než o akcii. Aj taký druh sci-fi má svoje miesto, ba práve taký! Ale samozrejme, je najlepšie, väčšinový či bežný čitateľ, a teda najväčšia čitateľská vzorka, to určite ocení, keď je pekne v rovnováhe opisná, úvahová i dramatická (dejová) časť. Takže Tvoje prvé science fiction, hovoríš? Neverím! Určite si ale v minulosti písala, hoci i iné žánre či iný druh literatúry. Budem zvedavý na ostatné spomínané poviedky, hádam ich publikuješ aj tu na scifi.sk. Držím palce, nech Ti to píše!
31.03.2021

Ingrid Zambová
V máji uzrie svetlo sveta moja prvá kniha Tajomstvo Degasových Baletiek, historický román, inšpirovaný zážitkami a historkami môjho starého otca, ktorý rád rozprával vnúčatám pri kuchynskom stole o časoch pred a po vojne, i svoje vojnové spomienky.
Poviedky som kompletne zaslala na autorizáciu. Ďalšie dve určite výjdu na scifi.sk, pretože mi prišiel potvrdzujúci e-mail. O zostávajúcich dvoch nemám info zatiaľ.
Ďakujem pekne za prianie.
31.03.2021

Goran
Gratulujem! Predpokladám, že sa jedná len o taký metaforický názov a o balete to nebude :) (škoda, balet mám rád:)).
Budem sa tešiť na poviedky a určite hodím očko aj na román! Pracujem v knižnici, takže navrhnem, aby sme ho zakúpili.
31.03.2021

Ingrid Zambová
O balete nie je a metafóry sú tam hneď dve. Štyri ženy z jedného rodu tancujú svojimi životmi ako vedia, pretože doba i život sám prináša rôzne situácie... Suchý pastel od Degasa, ktorý nakúka do baletného sveta je akoby záštita, sprievodca, pozorovateľ. No a viac nechcem prezradiť :-)
31.03.2021

Amaterius
Všimol som si, že na tejto stránke ľudia preferujú písanie z 1. os. Niekedy sa to hodí, najmä pri príbehoch plných filozofovania hlavnej postavy. Také boli prvé odseky tohto príbehu. Potom prišiel dej. A tam takáto forma zlyháva, 3. os. mohla podať tento príbeh dynamickejšie. Ešte by sa to možno dalo urobiť denníkovou formou a použitím minulého času. Ty si tam zvolila prítomný, budúci aj minulý čas a to ešte viac ubralo dynamike.
Bolo tam aj pár nepremyslených veci, napr. ak je Džibutsko pre ženu také nebezpečné, tak prečo vyspelí vedci v budúcnosti vybrali ženu na takú dôležitú misiu, keď už samotný fakt, že je žena takto znižuje šancu na úspech misie? Tu si v podstate sama poukázala na vlastnú chybu :D
Zápletka bola dobrá, nápad naozaj fajn, taktiež tie úvahy a myšlienky o čase boli zaujímavé. Samotná myšlienka, že sa ľudstvo zničilo pri pokuse o záchranu, je tiež silná. Azda ešte vytknem, že prečo by Reed nepochopil také jednoduché vysvetlenie o obranyschopnosti času, ktoré mu povedala Laura, ktoré pochopil azda aj každý čitateľ? :D na takýchto veciach to občas pohopkáva.
15.04.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami