Diskusia 1/1: Recenzia Stín nad Innsmouthem / Barva z kosmu

Filmová história scifi

Diskusia

BocianSara
Nečítala som Lovecrafta v preklade, možno robím chybu. Už rok sa snažím prečítať zbierku všetkých jeho textov v angličtine a nie je to príjemný zážitok, takže nerozumiem tejto adorácii autora. Väčšina poviedok má naozaj otrasný štýl a sú na jedno kopyto. Námety má zaujímavé, ale kým príde k pointe som znudená a znechutená. Strašidelnú alebo napätú atmosféru som vnímala len v hŕstke poviedok. Takéto knižné výbery jeho najlepších poviedok by som odporúčala tým, ktorí by chceli zistiť kde horor začínal a čím sa veľa autorov neskôr inšpirovalo. Rozhodne ale podľa mňa Lovecraft nepatrí k textom, ktoré fanúšik hororu musí mať načítané pretože nájdeme už oveľa lepšie napísané a zaujímavejšie knihy.
20.01.2021
Veles
Tak v angličtine čítať jeho poviedky by som sa veru neodvážil. Ja som túto zbierku dočítal nedávno a podľa mňa má každá poviedka niečo do seba. A navyše Lovecraft má svojskú atmosféru (tak ako aj Chambers) ktorá ma síce málokedy vystrašila, no neukrátilo to môj pôžitok z jeho poviedok. Navyše horor je tak ako každý iný žáner dosť široký, takže každý si nájde to svoje. Ja som to našiel u H. P. Lovecrafta.
20.01.2021
Goran
Rozumiem Ti a nie si jediná, ktorá má výhrady. Tvoj postoj je oprávnený. Napríklad aj taký Neil Gaiman vo svojich textoch Lovecrafta vtipne rozobral a zhodnotil. Napriek tomu si myslím, že nemá len historickú hodnotu pre vývoj žánru. Nie je to len zásadné meno v dejinách hororu / weird fiction, pionier a už nič viac. Jeho najlepšie texty, ktoré zhŕňa práve táto kniha (vo veľkej miere aj predchádzajúca, čo som recenzoval), sú dodnes živé a majú čo ponúknuť. Aj keď je Lovecraftovi možné všeličo vytknúť z rozprávačského hľadiska a aj z čisto literárneho (s tým sa nedá nesúhlasiť), spôsob, akým vie evokovať prítomnosť zvláštneho, podivného, nezemského, cudzieho a hrozivého, je dodnes neprekonateľný. Atmosféra, ktorú sa mu miestami podarí vykúzliť je neskutočne sugestívna. Fanúšik hororu, ktorý nečítal Lovecrafta je ako fanúšik fantasy, čo nečítal Tolkiena alebo fanúšik science-fiction, čo nemá načítaného Asimova. Dá sa to, ale uberá sa o významnú a zásadnú, určujúcu kapitolu v žánri. Ja osobne Lovecrafta neadorujem (v mojom bud. životopisnom článku o autorovi to je zreteľne vidno), ale uvedomujem si silu jeho silných stránok... isteže, ako spisovateľ mal aj skutočne slabé stránky.
20.01.2021
BocianSara
@Veles Jasné, niektoré poviedky sa aj mne páčili (časť z nich je aj v tomto výbere), ale uvítala by som aspoň snahu o objektívnu recenziu. Takto to vyznieva skôr ako ľúbostný list autorovi, a preto som chcela napísať, že nemusí sadnúť každému :) V polovici zbierky som už dosť unavená z príbehov o mužoch, ktorí sa z niečoho pomiatli a zaujímavej pointy až na posledných stranách poviedky :D Práve preto, že je horor široký žáner sa mi zdá prehnané rozdeľovať čitateľov na "skutočných" fanúšikov a ignorantov. Je jedno o akú knihu alebo žáner by išlo. To či sa nám knihy páčia je častokrát veľmi subjektívne a najlepšia kniha na svete je pre každého iná :) Sú dôležití autori, ktorí formovali žánre ako také. To ale neznamená, že sú povinným čítaním :)
20.01.2021
BocianSara
@Goran Presne spomenuté negatíva mi v recenzii chýbali. Preto vyznieva celá ako adorovanie a ľuďom, ktorí Lovecrafta ešte nečítali veľmi nepomôže rozhodnúť sa, či je to čítanie pre nich. Tieto zbierky by mali byť výberom toho najlepšieho takže možno pre slovenského čitateľa v tom preklade môžu byť skvelým základom. No nemyslím si, že niekto nie je fanúšikom žánru ak nečítal všetky klasiky a aj v horore má každý trochu iný vkus :)
20.01.2021
Goran
Nuž áno, ja autora ľúbim - v dobrom aj v zlom až do konca :D, vediac ale, že každý má iný vkus, to je normálne, sa nebojím spomenúť aj negatíva jeho štýlu: "... ktoré vie Lovecraftov popisný štýl plný nadsadených a emočne vybičovaných adjektív bez akéhokoľvek dialógu podať tak sugestívne, je veľkým autorovým tromfom. Alebo prehrou... Nie vždy je totiž rovnako obratne použitý, nie vždy sa naň vie čitateľ dostatočne jemne vyladiť, ale ak sa podarí vystihnúť tú správnu konšteláciu, zničujúci účinok je zaručený!"
Ide o to, že tento výber je naozaj "best of Lovecraft", tu sú jeho negatíva minimálne, ak vôbec, naopak, v týchto poviedkach najsilnejšie vyniknú autorove klady. Naviac si skutočne myslím, ale nielen pre to, že motivicky a tematicky sú pre formovanie hororu tieto prózy veľmi prínosné, že ide o jednu z najlepších zbierok, čo celkovo žáner ponúka. Myslím si to objektívne. To, že to nemusí sadnúť každému je prirodzené... paralelne k tomu poznám skutočne veľa ľudí, ktorým vôbec neulahodil Pán prsteňov... našťastie ich je aj tak len hŕstka, kvapka v mori milovníkov :D A stojím si za tým, čo som napísal - ten kto nečítal aspoň čo-to z Lovecrafta (nikoho predsa nebudeme nútiť mať zmapované celé jeho dielo, ak sa mu nepáči) a považuje sa za fanúšika horroru, tak by si mal dobrať základy. Je to podobné, ako keby nečítal Draculu, Poea alebo trebárs aj Kinga. Skrátka mu chýba základné vzdelanie. To, aký má na to on osobne názor, to je vec druhá. To je už záležitosť pre literárnu štúdiu alebo aj obyčajný "potlach" pri pivku :) Nepatrím k Lovecraftovým uctievačom, ale jeho prózy na mňa vedia mimoriadne silno zapôsobiť, preto ho mám rád, nie preto, že je okolo neho vystavaný kult.
20.01.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.