Diskusia 1/1: K∪k0

Podpor scifi.sk 2% dane

Diskusia

Kristína Leonhard
Ahoj, píšem hneď po prečítaní svoje dojmy. Ber prosím ťa ale do úvahy, že čítam aj píšem príbehy z úplne iného súdka, než je tvoja poviedka. Čiže sa mi to aj ťažko hodnotí a moje hodnotenie je veeľmi subjektívne :).
Napísané je to veľmi dobre, páčili sa mi aj krátke vety, viem, prečo tam boli, škoda ale, že tak "nepremýšľala/nedostávala príkazy/whatever" hlavná postava celú poviedku. Vidno, že sa vyznáš do technických vecí, to si ja netrúfnem ani hodnotiť. Čo ma trochu mrzelo, je opäť záver. Pointa, odkaz, všetko fajn, a ja viem, že tie myšlienky si potreboval do textu dať, ale aby otec tesne pred zničením seba aj celého sveta mal x-riadkový monológ, to ten koniec trochu brzdí, miesto toho, aby sa záver rútil vpred. Originalitu hodnotiť až tak neviem, lebo hard sci-fi ma míňa, čiže v tomto máš u mňa výhodu, že som takto koncipovaný text ešte nečítala. Občas nejaká chybička, ale v mori dobrej štylistiky aj gramatiky sa stratila a nerušila. Celkový dojem je dobrý a teším sa aj na ďalšie texty, za iných okolností by som nič takéto nečítala, takže vďaka :)
02.11.2020

Magda Medvecká
Hneď na začiatok musím veľmi pochváliť tvoj štýl. Určite to nebolo ľahké na písanie a bolo tam pár viet, ktoré mi do toho nesedeli, ale povedzme, že to sa prejavovala jeho ľudskosť. :D Ale hlavne – bolo to konzistentné, od začiatku po koniec si si ten zvolený štýl udržal. A to nie je ľahké, občas sa to vie po čase rozpadnúť alebo je začiatok horší ako koniec, keď na ten štýl prídeš počas písania. Takže klobúk dole! Hoci sa musím priznať, že zo začiatku som bola trochu zmätená a aj ma to nebavilo, lebo všetky vety bolia viac-menej rovnako dlhé, viac vecí sa tam opakovalo a asi aj kvôli tomu mi to prišlo trochu dlhé. Ale keď som si uvedomila, prečo je to tak, zvyšok poviedky už išiel plynule.
Monológ na konci mi neprišiel rušivý. Práveže to bolo tak dobre kontrastné oproti zvyšku – začiatok bol veľmi zmätený, keďže nevedel nič, videl iba následky a potom prišla tá „vysvetľujúca“ pasáž, kde sme sa konečne dočkali všetkých informácií a aj sa zmenil štýl rozprávania, čo pekne narušilo tú jednotvárnosť príkazovosti zo začiatku.
A ten citát na začiatku bol pekný ;)
04.11.2020

Tomáš Staviteľ
Veľká vďaka za spätnú väzbu, veľmi mi to pomáha :)
Tie krátke vety boli samozrejme zámer, úplne chápem, že zo začiatku môže byť problém si na to zvyknúť. Chcel som, aby si čitateľ uvedomil až po čase, prečo je to napísané tak, ako to je. Som rád že to zafungovalo. Obe spomínate ale vety, ktoré do toho nepasujú. Ja som to aj tak presne zamýšľal, dať Kukovi občas trochu ľudskosti, občas som si zas myslel, že to takto bude viac fungovať, aby celý text nebol číra strojarina, ale s odstupom času to asi vnímam ako slabinu.
Ten záver... Kristína, dala si mi riadneho chrobáka do hlavy. Pôvodne som práve chcel vytvoriť ten kontrast v rozprávaní, aby bol koniec viac "vševediaci" rozprávač, tiež ako píšeš, tie myšlienky som tam proste chcel mať. Ale niečo vo mne ti teraz dáva za pravdu, že to uberá na dynamike.
Btw. len také doplňujúce info behind the scenes, ak by vás to zaujímalo - keď som dopísal nečistopis, mal 47000 znakov (možno raz dám extended version :D) a mal som čo robiť, aby som to zostrihal na požadovaných 25 :D pôvodne tam bolo viac scén z postapo sveta, viac deja, viac Kukovej ľudskosti a samoty... veľa vecí som vynechal a všetko som skrátil, až na ten záver, ktorý som tvrdohlavo chcel nechať. Čiže celý ten pocit nekonzistentnosti a narušenej dynamiky možno vznikol práve týmto, avšak mne sa zdalo, že by to mohlo takto fungovať :) Neberte ale nič z toho ako obhajobu, skôr som sa len chcel podeliť o svoj pohľad :)
Aaaaaaa Magda - "ten citát na začiatku" myslíš tú moju malú binárnu hádanku v popise? Celkom som sa bál, či si ľudia dajú námahu, aby to vylúštili :D Máš u mňa veľké plus, ak si to teda spravila :) je to taký malý easter egg, keďže si to pomenovala ako "citát" predpokladám, že si si ho dohľadala celý, schválne som ho nechal dosť dlhý nato, aby vám to našlo :) Super!
05.11.2020

HB
Čaau, naozaj celkom zaujímavý príbeh. Už si ťa tak trošku začínam škatuľkovať, že aké témy ťa bavia a aké rád rozoberáš :) Vidno na tebe, že ťa technika ako taká veľmi baví a ako absolvent niečoho podobného to dosť kvitujem. Celkovo poviedku hodnotím určite dobre, vytknem ale to, čo vytýkam poviedkám na našej stránke azda najčastejšie - priame reči. Asi to sa riešilo vyššie s tými monológmi. Tie dlhé priame reči pôsobia dosť neuveriteľne, neprirodzene, je v nich priveľa pátosu a slúžia tebe ako pomocné barličky pri rozprávaní príbehu. Takéto veci zbytočne trochu zrážajú dojem, ale robí to azda každý z nás, postupne sa to odnaučíme O:) Drž sa a veľa šťastia!
05.11.2020

Tomáš Staviteľ
HB - pri tomto ma hneď napadlo, že mám momentálne rozpracovanú dlhšiu poviedku, ktorá je v podstate skoro celá vyrozprávaná priamou rečou. Fakt by ma zaujímalo, ako veľmi by si toto kritizoval pri nej :D Ak tu na ňu náhodou potom narazíš (určite by som ju tu rád hodil, keď dokončím), určite si na tieto riadky spomieneš :D čiže vopred varujem, lebo tento svoj problém si uvedomujem a snažím sa na ňom aj takto pracovať :) Diky za podnet ;)
05.11.2020

xius
Hard scifi tu nebyva velmi casto. Mam rad desivo velke skoky v case, ine perspektivy na svet, umelu inteligenciu a to vsetko tu bolo! Tech veci som ti veril, hoci mi chybalo nieco hlbsie okolo fungovania Kuka a jeho sestry. (mozno to padlo za obet skrtom?) Ak si si ale vravel, ze mozno by ludi nebavilo citat tvoj lore, tak si na omyle! :) Pekne sa v tom stratit a po docitani premyslat o moznostiach, je jeden z dovodov, preco mam hard scifi rad.
Stylistike a forme nemam, co vytknut. S textom si sa hral a mas nad tym kontrolu. Zamrzel ma len akysi pocit, ze som to cele uz niekde videl. Jednak je samotny technobabble same old stuff, jednak pribeh ako taky. Je to bezpecne a dej sa okolo toho buduje lahsie, ale je to tu od snad 70. rokov? (hologramy a tak) Je skoda nehladat nejaku viac svoju-svoju cestu. Poviedka ma Asimovsky feel, co je asi vzhladom na temu, namieste, ale chcelo by to viac Tomasa Stavitela. :)
12.11.2020

Dzany
Ahoj, klobúk dole za tému aj spracovanie. :) Ja sa medzi ortodoxných scifi fanúšikov vôbec nemôžem radiť, takže odo mňa to bude čisto technický komentár k textu ako od laika. :D Páčilo sa mi, ako som si na začiatku myslela, že viem presne, o čom to bude - jednoduchý príbeh o tom, ako na konci zistíme, že nám to rozpráva stroj - a mýlila som sa. Napokon si ma poriadne prekvapil prepracovanosťou a viacerými rozmermi, ktoré tvoj príbeh mal. Až bolo z neho cítiť, že sa to tam jednoducho všetko nezmestí, čo si napokon aj priznal. :) Ja sama mám problém s obmedzeným počtom znakov, ale skracovať vec zo 47000 znakov na 25000 je podľa mňa totálna nočná mora, ani by som neverila, že sa niečo také dá. :D Trochu sa mi to zdalo príliš hutné, ale to možno aj preto, lebo nie som zvyknutá čítať tento (hard scifi) štýl textov. Úsečný robotický štýl sa mi spočiatku veľmi páčil, no potom ma aj dosť unavoval. Ak by si mal priestor, mohol by si ho poprekladať možno iným pohľadom, ktorý by komerčnejšiemu čitateľovi, akým som ja, trochu dal oddýchnuť. A v rámci neho by sa ti možno do textu podarilo dostať prirodzenejšie aj to vysvetlenie, ktoré si musel takto na konci hodiť do tých vytýkaných záverečných monológov a ktoré nám z rýchlika povedia všetko dôležité a pôsobia nastrojene. Určite by si tvoj text zaslúžil širšie rozpracovanie, takže ak sa ti chce, smelo do toho! :)
15.11.2020

HB
Ahoj! Z diskusií pod ostatnými poviedkami si na mne zanechal veľmi príjemný dojem, pôsobis ako wholesome osôbka a mám dojem, že si fajn zapadol do kolektívu miestnych geekov a amatérskych autorov. Drž sa a tiež neklesni na duchu že to hodnotenie nebolo hneď perfektné. Do skorého videnia na Poviedkách na počkanie! 😇
16.11.2020

Tomáš Staviteľ
Tak len v skratke, nedá mi neodpovedať.
Xius - Asimov je jedna z mojich srdcoviek, ale je pre mňa zvláštne, že si ho tam "cítil". Ono asi to už tak bude, že si tak trochu to, čo čítaš :D Hologramy, robotov, jadrovú energiu a podobne, dokonca beriem ako také "retro" a rád s nimi pracujem (viem, že pojem retro tu môže pôsobiť zvláštne, ale ako aj ty spomínaš, sú to také "oldschool scifi" záležitosti). Každopádne tvoju výzvu k originalite s radosťou prijímam :) (aj keď by som radšej neviedol diskusiu na tému, čo to tá originalita vlastne je :D)
Dzany - ďakujem za komentár. Ver, že sa mi chce, určite to tu jedného dňa pristane :)
HB - Milé od teba ;) ak to mám brať ako privítanie, tak ďakujem :). Čo sa týka toho ducha a hodnotenia... neviem o čom rozprávaš, ja som predsa VY-HRAL! Ale nie, po prvé miesto som si tu neprišiel, to čo som hľadal, som tu aj našiel. Spätná väzba, komentáre, kritika, názory, dojmy, to je pre mňa cennejšie než všetko zlato sveta. Skôr začnem opäť chodiť na nočník, ako by som mal prestať písať. Musím priznať, že hodnotenie trošku zabolelo dušičku, keď už na portáli scifi.sk dostaneš priemerné hodnotenie za hard-scifi, tak asi niečo nerobíš dobre :D ale o tom to presne je, dostať facku a robiť to lepšie :) Dali ste mi tu dosť podnetov na to, aby som mal lepšiu predstavu na čom pracovať - A to je moja VÝ-HRA! :D
gg wp, see you next round
16.11.2020

HB
That''s the spirit man! :D
17.11.2020

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami