Diskusia 1/1: Krv elementála

Filmová história sci-fi časť 9. (2010-2020)

Diskusia

Kei
Vílie zuby na neduhy :D Ten úvod bol pre mňa trochu ťažšie stráviteľný, lebo osobnosť hlavnej postavy mi tak celkom nesadla, ale potom už dej odsýpal a aj záver sa mi páčil. Ešte to chce vypilovať štylistiku, lebo má prvky začínajúcich autorov a vychytať muchy ako:
ochotný podrezať jej krv. (to chcem vidieť :D )
Srdce mi bilo ako o závod. (závod -> fabrika)
Čo ma zarazilo bolo označenie bytostí - fae je prevzaté z angličtiny, ale fér? Nejako mi to nesedí, ešte som sa s takýmto označením nestretla.
24.02.2020

Simčila
Kei, ďakujem veľmi pekne za komentár! :) Potešil. Mala by som si nájsť betareadera, pretože očividne pre oči nevidím :D Ten závod - to je čechizmus, ktorý som úplne prehliadla, že som použila. Takže ďakujem, určite sa nato mrknem opäť s trochu iným pohľadom a odstupom. :) Fér... viem, že niektoré knihy z vydavateľstva Slovart začali používať aj slovo fér, aby to v slovenčine bolo príjemnejšie. :) Nie som si úplne istá, v ktorej sérii s tým začali, takže nechcem klamať. Rada ho používam, keď by som radšej použila slovo, ktoré sa dá sa skloňovať - fae ostáva fae a nakoľko slovenské "víly" nepokrývajú to široké spektrum bytostí, ktoré anglické slovo, tak volím radšej túto kombináciu.
P.S.: Bohužiaľ, nie som začínajúca autorka. Píšem dlhé roky. :D Ale ako som nastúpila na vysokú školu, tak som s tým prestala a cítiť to. Veľmi ťažko sa mi rozpisovalo opäť a toto je taká prvá vec, ktorú som aj "spokojne" dokončila a nebola z nej úplne na nervy. A človek potrebuje aj nejakú spätnú väzbu, tak som sa rozhodla, že prišiel opäť ten čas, niečo publikovať aj na internete a začať skúšať súťaže, nech ma to posunie ďalej :)
24.02.2020

Kei
Prepáč za tú začínajúcu autorku, ale mala som taký kostrbatý dojem z textu :D
Co sa týka problému fae a víly v slovenčine, veľmi dobre chápem na čo myslíš tým spektrom :D Tiež soms a s tým stretla. Ale mne nevyskloňované meno sedí viacej ako fér, z jediného dôvodu, lebo u nás slovo fér značí čosi iné. Ja som sa stretla s iným - fey alebo fei už neviem s akým i to bolo a "sadlo" mi to viacej a tiež sa to dá pohodlnejšie skloňovať. Aj ked v anglictine to má trochu posunutý význam, ak sa nemýlim. Možno by to chcelo vymyslieť nejaký novotvar :D
25.02.2020

B.T. Niromwell
Mne sa to veľmi páčilo, malo to taký dobrý šmrnc, ktorý čakám od dobrodružnej poviedky s ženskou hrdinkou. Je prevda, že tento text stavil určité klišé, ktoré fungujú, ako charakter hlavnej hrdinky, dokazujúcej si vlastnú hodnotu tvárou v tvár silnejším chlapom a odvrhnutá spoločnosťou; mužsko-ženské doťahovanie; pôvod hrdinky... Ale keď ono to naozaj funguje. Spočiatku mi to veľmi pripomínalo zaklínačskú poviedku Posledné prianie, ale potom sa to zlomilo a šlo svojou cestou. Je to určite čítavé, aj keď by sa našli určite „hriechy“ textu. Občas sa objavia trochu zvláštne kolokácie ako „Pritisla som si dlane k hlave“. Trochu mi vadilo, keď elementálka hovorila a sem-tam tam vyskočila archaickosť: „Veď tá ani len netuší, čoho je schopná. Načo ti bude pohár krvi nerozvinutej?“ Zbytočne to rušilo, ak by tak mala rozprávať, tak nech má tento typ reči stále. Ešte som rozmýšľala, že dej by bol napínavejší, ak by sme vedeli o matke hrdinky a o dýke skôr, aby sme mali na čo vyčkávať a v čo dúfať. Takto, keď sa niečo stane a potom sa vysvetlí, vyznieva to ako jeden nekonečný úvod bez zápletky a na koniec sa nedostaví až také zadosťučinenie, ako by mohlo. Rozhodne sa teším na ďalší text.
28.02.2020

Simčila
Veľmi pekne ďakujem za komentár! :) Aj za všetky rady - určite sa nato mrknem a pokúsim sa vylepšiť aj tento text, pretože čo sa editovania týka, veľmi s ním bojujem, nakoľko už tie chyby ja sama ani nevidím, keď text prečítam XY-krát. Musím si nájsť nejakého dobrovoľníka, čo ma bude cepovať. :D Ďakujem ešte raz :)
29.02.2020

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami