Diskusia 1/1: Legendárna Duna v slovenskom preklade

Filmová história sci-fi časť 9. (2010-2020)

Diskusia

jurinko
Dunu som nikdy necital, odradzalo ma, ze jej je tak vela knih. Ako je to s nutnostou precitat ich vsetky? Bude mi stacit Duna samotna, ci ee? A kolko ich vlastne je?
12.04.2019

Ash
Jurinko, 25 rokov som prežil bez toho, aby som si po Dune musel prečítať jej pokračovania. Potom som si kúpil aj nasledujúce štyri knnihy napísané Frankom Herbertom a musím konštatovať ich postupne klesajúcu úroveň.
Takže v pohode sa dá vyžiť z prvej knihy, tá je sama osebe výživným a zasycujúcim sústom.
12.04.2019

jurinko
Dakujem, Ash, v nieco taketo som (ani ne-) dufal ;-)
Idem do toho :-)
19.04.2019

Filip
ze
29.05.2020

Filip
Ak chceš poznať hlavný príbeh, tak postači si prečitat prve dve knihy. Ale určite by som nepovedal, že dalšími knihami klesa úroveň. To su veľmi sillné slová.
Ach zrejme nepochopil myšlienky autora. Ani by som sa nečudoval. Čitateľ musi prečitáť celú knihu, aby pochopil všetko to, čo pribeh skrýva a aby si pospajal všetky súvislosti. Za mňa isto ano.
29.05.2020

Stano Lacko
No, dolezite je rozdelovat Dunu od Franka Herberta (prvych 6 knih) a rozsirenu Dunu (House of Atreides, ..., Duna 7, Duna 8) za ktorou stoji jeho syn Brian Herbert.
Co sa tyka prvych 6 knih, dolezite je, co ocakava citatel. Kazda z knih, je o niecom inom. Kazda z knih rozobera inu problematiku v inom akpekte. Pre citatela, ktory ocakava dynamiku prvej casti, mozu byt niektore z pokracovani sklamanim. Pre citatela, ktory vsak ocakava nieco nove, iny pohlad na rovnaky svet vsak prinasa novy zazitok a tak z "kopie" prveho dielu prichadza nieco uplne nove.
Ak ta zaujima akcia (niektore casti z prvej 6-ky by som vynechal), ak ta zaujima psychologia postva, politika v Dune, historia jednotlivych linii Dune, urcite treba precitat Duna 1-6.
No a ak ide o pokracovania, ktore nenapisal Frank Herbert. No Dune 7-8 pre mna uplne sklamanie. Pri 1-6 sa vesmir a prostredie rozsiruje, rozvetvuje, a 7-8 to cele smeruje k jedinemu bodu. Vsetko ostatne sa osekava a straca na vyzname a prestava "existovat".
Co sa tyka Brian Herbertovych pokracovani. Ak ta zaujima akcia asi by sa ti to pacilo, mozno by to chcelo pozriet nejaky ranking, ale ja som to uplne vynechal, lebo odporucanie od kamaratov bolo, je kopec lepsich knih. Zbytocne tym stracat cas.
30.05.2020

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami