Diskusia 1/1: Pevný bod

Podporte scifi.sk

Diskusia

YaYa
Napísať poviedku, ktorou človek ukáže stredný prst kritikom? Cool. Been there, done that. Prirovnať kritikov k orwellovsko-burgessovskému totalitnému režimu? Sorry but not so cool. Ako mi vždy, keď sa naštvem na nejakého kritika, hovorí jedna múdra osoba: nie si predsa pizza, nemôže ťa mať rád každý. Nepochopený umelec bojujúci sám proti celému svetu je romantický námet, ale ako mnohé ďalšie klišé nie celkom presný - prečo by potom spisovatelia do svojich kníh dávali strany a strany venovaní a poďakovaní. A tak ako zložité dielo nie je automatický na prd (taký Faulkner...), ak je niečo napísané jednoducho a jasne, nemusí to byť hneď jednovrstvové - tá druhá/tretia/štvrtá vrstva môže niekedy dokonca, podobne ako obraz, v jednoduchom drevenom ráme lepšie vyniknúť. Poviedka, či skôr lyrizovaná úvaha, je až na nejaké drobnosti napísaná celkom dobre. Ale ideovo mi je proti srsti.
31.10.2018

Marek Páperíčko Brenišin
Poviedku nehodnotím.
Nejde o to, že by mi vyslovene vadili protestné diela. Viacerým autorom sa podarilo napísať dielo, ktorým, ako spomenula Yaya "ukázali prostredník kritikom". Lenže ono to aj musí mať myšlienku a obvykle je najlepším prostredníkom práve dobre napísaný text. "Vy ste povedali, že píšem ako babrák? Čítajte toto. Dobre, že?"
Tu mi to pripomínalo nariekanie nad tým, že si niekto dovolil kritizovať. Iste, aj mňa sa kritika dotkne, na adresu istých ľudí som nejaký čas nevedel nájsť slušné slovo. Ale potom som sa vzchopil, zobral z ich kritiky to dobré a skúšal ďalej.
Jeden kamarát, úspešný český autor, uviedol v jednej zo svojich kníh, ako došiel za matkou s poviedkou a tá mu ju otrieskala o hlavu, prečo to napísal tak blbo?
...
31.10.2018

Marek Páperíčko Brenišin
<pokr.>
Ak by sa vtedy urazil, nevydá už cez desiatku kníh a pozvania do antológií si môže vyberať.
Radím ti to, čo som písal pri inej poviedke. Skús písať spontánne, tak ako to cítiš. Potom sa to bude aj lepšie čítať.
Čo sa týka idey, balansoval som, či nenavrhnem vyradenie. Ale nech rozhodne plebs.
31.10.2018

Mikulas Lipovsky
Ano, papericko ma pravdu. Tento masterstuck zial potvrdil svoj format a odmietol drezuru minimalneho poctu znakov, cim nesplna podmienky na poviedku mesiaca (nejako to tam vklzlo samo, ja som to zaradil do kategorie pevny bod, ktory sa zial ukazal nedostatocne pevnym). Preto prosim vylucit z hlasovania, ale pre jej kontroverznomravoucny prinos poprosim ponechat na stranke, nech, - az sa zmenia tieto totalitaristicke podmienky diskriminujuce kratsie veldiela - moze sa uchadzat o poviedku roka.
Vdaka za pripomenutie : )
S pozdravom
S
31.10.2018

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami