Diskusia 3/3: Cena Fantázie 2013: Recenzia finálovej pätice

Filmová história scifi

Diskusia

Culter
Konečne to mám za sebou a spadlo zo mňa bremeno, lebo tento rok som sa zaprisahal, že to dočítam. Poviem pravdu, že celé to čítanie ma do budúcnosti skôr odrádzalo, ako motivovalo. Toľko depresie, melanchólie... Z tohoto titulu vychádza ako víťaz AI. Panáčika z plexiskla som si hneď zamiloval. Páčilo sa mi tempo, nápaditosť aj originalita. Vôbec mi nevadilo, že som tým burzovým pojmom nerozumel. Poviedka ma okamžite zaujala a každý ďalší riadok som hltal. Podobne na tom bola aj Otázka porozumenia. Rozbeh bol pomalší a chvíľu trvalo, kým som sa zorientoval, ale potom dej odsýpal... sklamal ma záver, ale len preto, že som očakával niečo pozitívne.
08.10.2013
Culter
pokr. Kosovski božur ma pekne navnadil, tešil som sa na krvavú režbu, ktorá aj keď neprichádzala nevadilo i to, poviedka bola napísaná pútavo, plasticky a príbeh som si dokázal živo predstaviť. Hranica fantasy je pekne hrubá... Zabiť za kus plastu som dočítal z donútenia. Vadili mi nekonečné opisy štýlom, ktorý mi vôbec nesadol. Podobný som zažil v Meste a Meste, ktorá dostala ako jediná prívlastok ´kniha, ktorú som nedočítal.´ Nudil som. A z Letca do večnosti si budem museť dať večer poldeci a pripojím aj želania, aby som sa s niečím podobným už nemusel trápiť. Depku stretávam každý deň v médiách, v práci, nemusím ju ešte aj čítať.
08.10.2013
Culter
pokr. toľko pocity a očakávania. Na druhej strane je ale remeslo. Tu zvádza ťažký boj Letec s Otázkou. Skvele napísané, tak tuho som držal ľuďom palce, aby prežili súboj s mimozemským telepatom... aj tú depku u mňa vyvolať nie je jednosuché, takže uznávam, tieto dve diela sú napísané výborne. Skvelé, pre mňa neotrepané nápady, veľmi dobre vytvoren svety. Platí to aj o AI a Božure, ktoré ale jasne zaostávajú. Plasty ma nejako zvlášť nezaujali ani originalitou (živočícha žijceho v rope popísal Sverák ml. vo svojom absolventskom filme Ropáci, haldy smetí som videl v Wall-e...) ani dynamikou...
08.10.2013
Culter
koho ale zvoliť za víťaza? Absoltne netuším. Skôr sa prikláňam ku komerčnému hľadisku. Po kom by som siahol v obchode? Tu je poradie jasné. Kravčík, Slabej, Hric, Stožická, Javorka lenže... Ak by som si kúpil Kravčíka, nepridalo by mu to na neželanej publicite?... Asi ho budem rešpektovať a odsuniem ho z tohoto poradia...
08.10.2013
jurinko
Kedy nam povies, co znamena to "Cult" v tom tvojom mene? :-)
08.10.2013
mayo
osobne si myslim, ze v sutazi hodnotime diela a nie osobu autora. sice pan Kravcik je v tomto extremista, ale ked si myslis ze jeho poviedka bola best tak by si mu mal svoj hlas dat aj napriek tomu ze sa preukazal ako maximalny [sem doplnte pejorativum podla svojho zelania].
08.10.2013
mayo
naproti tomu, ked prihliadneme k jeho vlastnemu vyjadreniu ohladne toho ze o cenu nestoji, vyska odmeny je dehonestujuca a nevyrovna sa minimalnej mzde, je aj jeho odsunutie z vyberu moznym riesenim :)
08.10.2013

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.