Diskusia 4/6: Asimovova Nadácia ako film

Filmová história scifi

Diskusia

cyberstorm (Anonym)
Hm, a ako rozoznas napr. kvalitny SF alebo F roman od nekvalitneho? Podla obalky? Tazko-Duna vydavana v Baronete ma mizerne obalky, ale ako vsetci (teda dufam ze aspon vacsina) viem, je to jedno z najlepsich knih. Naopak, Classic vydal mnohe perfektne priserne diela s uzasnou obalkou. Takze tadial cesta nevedie. Podla obsahu a doporuceni uvedenych vzadu? Obsahy su kratke a strucne a vobec nevystihuju schopnost autora nieco dobre popisat, opisat alebo napisat. Je to len zhruba nacrtnuty dej, bez akejkolvek psychologie postav, ktora moze byt v knihe priserna. A doporucenia, no cital som par diel, ktore mali doporucenia od Clarka, Dicka, Leibera, vsetkych moznych novin v USA a tiez boli nominovane na mnohe SF a F ceny, ale nejak nic moc. A naopoak, nietore nemaju ziadne odporucania a su super. Podla autora? Precitajte si napr. od Heinleina Dvere do leta alebo Vladci loutek (super) a hned po tom od toho isteho autora napr. Obcan galaxie. Alebo od Zahna jeho SW triligiu (Dedic imperia, Temna sila na vzestupu a Posledny povel)a potom jeho Kobru. Takze podla autora tiez nic. Alebo podla recenzii v casakoch? Napriek tomu ze vzdy ide o subjektivny nazor recenzentov (rovnako ako moj) to bude asi najlepsi zdroj toho co citat a co nie. Alebo len pokrcit ramenami, kupovat a citat to, co sa zda byt naj a vymedzit a separovat vo svojej kniznici super knihy od horsich.
19.02.2006
SARS
cyberstorm: Uz Feynman (jeden z najoriginalnejsich teoretickych fyzikov na svete) hovoril, ze knihy neposudzuj podla obalky. Chcel som povedat, ze tie vseobecne povazovane ako "klasika" by sa mala zaradit do ucebnych osnov. Ved posud sam: Je Heckove Cervene vino, ci Hugov Zvonar, kvalitna literatura? To je vec nazoru a fkusu (btw obe som necital ;), ale vseobecne sa povazuje za klasiku-kvalitu. Brachovi prednasali (na prednaskach z fyziky) o tom, aky je slavne Mor-ho zvast. To je zakladny problem, ze ty co vyberaju diela osnovy povazuju scifi za menej hodnotnu literaturu, a preto nevedia co je kvalita. Tak tam nedaju nic. A so sa tyka obalky vacsinov (podla mna) ma najkrajsiu obalku menej kvalitna literatura (marketingovy tah).
19.02.2006
cyberstorm (Anonym)
SARS> He, s tou obalkou suhlsim. Co sa tyka klasickej literatury, dajme tomu na Slovensku, tak to treba brat trochu s respektom. Vtedy, ked bolo napr. napisane Mor Ho! bol malokto kto vedel pisat a citet a nie to este pisat a citat po slovensky(resp. nejakym jej zakladom). Z toho hladiska Uznavam klasicku literaturu. Ale so zvyskom suhlasim. Mozno by sa malobjavit nejaky kvalitny Slovensky autor, ktory by riesil socialne problemy na Slovensku v sucasnosti nejakym tam maksim SF. Mozno by ho potom uznali. Priklad-nieco ako Crichton alebo Banks(ten najskor pisal Main Stream a az potom presiel k fantastike)
21.02.2006
Aldeberan
mno, podla mna je Mor ho naozaj kvalitna literatura, cita sa to dobre a ma to co povedať. Rovnako knihy od ruských realistov su dobre citatelne a a vedia oslovit aj dnes. Pácia sa mi básne od Hviezdoslava a a poviedky od Kukučína. Lenže moja slovenčinárka mi odpustí - do rovnakej miery ako moju osobnost a vkus formovali Kukučín a Hviezdoslav ma formovlai aj Herbert a Heinlein, do určitej miery aj Clark, Asimov ma naopak nikdy moc nebral, až na pár poviedok, úripadá mi komerčný. A sci-fi je čistá sub-kultúra, zatial čo spominane diela boli v svojich časoch Main-Strem, ktorý sa však osvedčil časom ... jednoducho prežil. Keď nejaké SF prežije 150 rokov dočká sa uznania, ako napr. Verne, Wells ...
21.02.2006
Aldeberan
Jednoducho nemožete porovnávať klasikov s modernou SF literaturou ... viem, že o SF sa učí v deviatom ročníku na základnej škole, jedna kapitola, 5 ukážok. PResne tolko, kolko si zaslúži, pretože SF vytvárala historiu tohto národa ovela menej (skor vobec) ako romantizmus, realizmus, symbolizmus ... Na strednej škole už sa SF preberá podrobnejšie a na vysokej som ešte nebol :) takže tak. SF zas nieje tak doležité aby sa o nom aj učilo :)
21.02.2006
cyberstorm (Anonym)
Vpodstate, to co som chcel povedet aj ja, az na to, ze za mojich cias sa na strednej skole (gympel) SF nejek vaznejsie nepreberala. Vlastne okrem spominaneho Orwella ci Verneho tam nic nebolo. Zato tam bola uzasna basen -pokazeny pisaci stroj od slovenskeho autora, o ktorom som v zivote nic nepocula (ani si nespominam na jeho meno, taky bol pre mna vyznamny). Toto dielko myslim, pochadzalo mozno niekedy zo sedemdesiatych rokov. Mozno bolo este mladsie (ked beriem efakt, ze ucebnica bola prekticky zostavovana po rozpade CSFR, tj niekedy v 93. a tiez fakt, ze tam boli vacsinou slovenske diela, ktore nechceli mat a nechcu mat nic spolocne so socializmom a oslavou proletarietu, tak by som osobne tipoval rok, kedy sa tato "uchvatne basen" zrodila na nejaky koniec 80 rokov). A co sa tyka toho subzanru. No, vies ale aj romantizmus a realizmus, kubizmus, dadaizmus a rozne typy postmodernyzh a modernych a avantgarndnych smerov su tiez len subzanre. A ked sme pri tom Nevesta hol, Tisicrocna vcela a aj Zakliata panna vo Vahu a divny Janko obsahuju prvky fantasticna, takze by sme ich mohli, s trochou nadsadzky, zaradit medzi fantasticku literaturu. Ja si nemyslim, ze je mainstream o nicom. A rozhodne nie diela takych velikanov ako su sturovci a romantici a Hviezdoslav, Tajovsky, kukucian a spol. Ja chcem iba povedat, ze by sa mali k nim priradit aj autori fantastickej literatury. Nielen zahranicny (minimalne taky Herbert, Clarke ci Asimov by si to podla mna zasluzili), ale aj domaci. Pravdou ale je ze domacich je ako safranu (vlastne este menej). Takze treba tvorit, deti moje. Treba tvorit.
22.02.2006
SARS
Nechcel som porovnavat modernu scifi so starou klasikou, ale nepaci sa mi, ze nie je zaradena klasicka scifi (Wells, Asimov etc) bok po boku s autormi s rovnakeho obdobia (Remark, Hemingway etc) a nesmieme zabudat, ze sa prebera aj "sucasna" literatura a tam je miesta dost. Scifi je tez literatura!
22.02.2006
cyberstorm (Anonym)
Suhlas. Vcera som pozeral hokej. To co nasi hrali bolo tiez scifi. Alebo skor horor. Len tak na spestrenie.
A co satyka SF zanru. No ber to tak, ze je to okrajova literatura mnohymi povazovana za brak. Verim, ze podobne nazory maju aj zastankyne telenoviel. Preco sa taka Esmeralda nepovazuje za klasiku? Alebo aj westernove romany. Neviem vobec, ci sa v knihach uci o K. Mayovi alebo Z. Grey. Je to to iste.
23.02.2006
SARS
...lebo je to banda zakomlexovanych kraktozrakych tupcov, co povazuje za jedinu hodnotnu literaturu mainstream a ostatne subzanre povazuju za brak, pretoze im to ich "inteligenica" nedovoli!
23.02.2006
cyberstorm (Anonym)
Take prudke slova by som az nepouzila, ale v podstate ano. Ale chcel som tym tiez poukazat, ze tak ako tu my diskutujeme o tom, preco je Sf povazovane ostatnymi za odpad, takisto sa mozu rozculovat zastankyne telenoviel a westernov, rozpravok a ja este neviem coho vsetkeho. Ale ked priemerny obyvatel si pod SF predtavi iba..... To je myslim ze aj jeden z dovodov. Kvantum ludi ked vidi v Star Treku (teraz mi vsetci trekkies dufam prepacia, Star Trek mam rad) rozne tie ksichty, tak sa im v podstate ani moc nedivim.Alebo aj tie zbytocne mnozstva krvy, atd... Nie ze by tej krvy bolo v akcnych filmov menej, ale...
(tento oj prispevok ma nejak oc otvorenych koncov, hehe)
23.02.2006

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.