Diskusia 1/1: Najväčší poklad v galaxii

Podporte scifi.sk

Diskusia

Filip Puski
Dobrý plot twist na konci :-)
06.07.2026
amarilla
Mňa asi najviac potešilo, že sa jedná o postavu z tvojej predošlej poviedky. Mám z toho dojem, že máš vymyslený celé príbehy o týchto postavách. Ale je škoda, že si tu v tomto konkrétnom nepriniesla aj trošku viac vysvetlenia toho, čo sa vlastne deje. Ako sa tie decká dostali vôbec k nejakej lodí? Odkiaľ sa poznajú? Aurora mala žiť v strachu a izolovane od ostatných, tak odkiaľ má týchto kamošov? Zápletka s VEGA - to by som vyhodila, je to zbytočná info a nedozvieme sa vlastne žiadne rozuzlenie. Skôr by som šla po tej línii otec - dcéra, tá ni je viac sympatická. Je to pekný nápad banda deciek na výprave vesmírom, len je tam toho priveľa v takom rozsahu. Ostalo mi veľa otáznikov. Bola to náhoda, že kapitán našiel Auroru? Prečo ju opustil, keď bola bábätko? Prečo práve oni dvaja majú vlasy, ktoré nesvietia? :)
06.07.2026
yerry
Tento text má veľmi dobrú atmosféru a svojím nastavením mi veľmi pripomína Chanurinu pýchu od C. J. Cherryh – najmä vďaka motívu ošumelého, reálne používaného vesmíru, pestrej viacdruhovej posádky na jednej lodi a stretu nezávislých vesmírnych tulákov s bezcitnou korporáciou.
Nápad s vlasmi (Filium) ako technológiou pre medzihviezdny pohon v kombinácii so smrteľnou zraniteľnosťou vodou je originálny a prirodzene generuje konflikt. Kontrast medzi drzou, naivnou mládežou a autoritatívnym kapitánom má dynamiku.
Záverečné odhalenie, že kapitán je jej otec, je síce emocionálne pekné a skvele štartuje ďalší dej, no to sa dá tušiť už v momente, keď kapitán zamrzne pri prvej zmienke o jej rodine. Ak by si jeho vtedajšiu reakciu trochu viac zamaskovala napríklad predstieraným nezáujmom alebo prerušením rozhovoru, záverečná pointa s fotkou by mala oveľa väčší úder.
Celkovo však ide o veľmi chytľavý, dobre napísaný úvod do dobrodružného YA sci-fi sveta!
06.07.2026
MečeARytieri
Fajn čítanie, koniec ma veľmi prekvapil
07.07.2026
Vivid
Ďakujem za komentáre a spätnú väzbu. Áno, mám vytvorených viac príbehov o každej postave z predošlej poviedky. No v tom mám často problém, do rozsahu poviedky zmestiť všetko čo mám v hlave a potom tam vždy niečo chýba. Amarila, to sú správne otázky a som rada, že ťa práve tieto napadli. Dúfam, že to znamená, že ťa to zaujalo. Rada by som napísala aj ďalšie poviedky s touto postavou, kde budú niektoré z otázok zodpovedané. (Ale ak by si sa chcela o tom porozprávať hneď, kľudne mi napíš správu.)
07.07.2026
Drea
Na to, že nie som fanúšičkou scifi, táto poviedka sa mi veľmi páčila a úprimne by som chcela vedieť, ako bude ich príbeh pokračovať. Ako Amarilla spomenula, aj mne zostali rovnaké otázky, na ktoré by som chcela vedieť odpoveď. Teším sa až budeš v tomto príbehu pokračovať a kto vie, možno jedného dňa z toho urobíš celú knihu.
08.07.2026
Nefrit
Poviedka ma zaujala. A tiež som toho názoru, že treba spomenúť v texte aj viac z toho zátišia. Aby sme lepšie chápali konanie postáv a tak...
09.07.2026
Poviedku musíš najprv ohodnotiť aby si ju mohol komentovať.