amarilla
Veľmi sa mi páči nápad stretnutia posádky a objektom/ entitou z iného vesmíru a snaha autora opísať niečo ťažko predstaviteľné, neznáme, čo sa správa podľa úplne iných fyzikálnych pravidiel, aké poznáme. Zanecháva to znepokojivý dojem, hoci posádka zažila niečo desivé, nemáme tu klasické "zlo", alebo nepriateľa. Za túto atmosféru a znepokojivo mrazivý pocit palec hore, to sa podľa mňa podarilo dobre.
Čo mne ale vadilo je, že sa nemôžem zbaviť dojmu, že vedecký jazyk je v niektorých miestach použitý skôr na taký efekt - aha aj takéto pojmy poznám, dám ich aj tu :D áno, chápem, že opísať niečo ťažko opísateľné je problém. Ale minimálne v dialógoch je to zvláštne. Sú to vedci, zrejme špičkoví, keď idú na takúto misiu. Nemyslím, že spolu potrebujú komunikovať štýlom, kde preukazujú svoje vedomosti (pretože predpokladám, že ak idú na takúto misiu, sú pre nich tie vedomosti asi normálny základ výbavy) - napr. „To porušuje zákony termodynamiky. Vákuum okolo toho má teplotu aspoň 2,7 Kelvina zo žiarenia kozmického pozadia. Ten objekt by sa mal zohrievať.“ - To je asi info pre čitateľa, ale prečo by sa oni takto bavili, ja predpokladám, že to sú veci pre nich známe. Alebo tiež podobná pasáž o euklidovskom priestore a následnom vysvetlení, že uhly nebudú mať v trojuholníku 180°...
Alebo komunikácia v kríze:
„Ak tu zostaneš, nebudeš ani živá, ani mŕtva! Budeš rovnica, ktorá sa nedá vyriešiť! Urob to!“
To je pre mňa extrémne neuveriteľné, že v stave paniky a krízy povie niekto - budeš rovnica atď.... :D
Kognitivna disonancia napr tiež nie je úplne dobre použitá, je to nesúlad medzi presvedčeniami, nie senzorickými vstupmi.
Postavy sú také dosť ploché, ale tak k tomu tu už bolo povedané.
Ale rada by som si prečítala, či sa entita ešte objaví, alebo ako bude vyzerať život postáv po takomto desivom kontakte. Takže zaujalo určite.
24.06.2026