Dandadan – nový hit na poli mangy a anime (recenzia)

Pár rokov dozadu časopis Shonen Jump znovu odmenil svojich čitateľov novou sériou menom Dandadan. Napriek fantastickému artu a nezvyčajného príbehu túto mangu pozná realtívne málo ľudí. To je však škoda, lebo s prichádzajúcou adaptáciou v októbri tohoto roka očakávam, že Dandadan zažije boom roka.
Krivko
Filmová história scifi
Dandadan sa z vonka môže zdať ako priemerný šónen. Hlavní hrdinovia sú Okarun, chalan, ktorý je blázon do všetkého mimozemského, a Ajase, ktorá zase verí v mystiku a kúzla. Keďže ale ani jeden z nich neverí v to druhé, tak sa po dohode pokúsia zistiť kto ma pravdu. Okarun dostane od Ajase za úlohu prejsť cez tunel, v ktorom ževraj straší, a Ajase sa zase musela prejsť po opustenej nemocnici, o ktorej ľudia hovoria, že vás odtiaľ unesú mimozemšťania. Okarun
rýchlo zistí, že niečo na tých duchoch a mystike bude, keď pred sebou zrazu uvidel starú babku, ktorá mu ponúkla ponuku, ktorá sa neodmieta:
Dandadan 1 Dandadan 1
Dandadan 1 Disclaimer
Táto babka, neskôr známa ako Turbo Granny, preklína každého kto od nej uteká a tieto preteky prehrá. V tom istom momente Ajase stretne mimozemskú rasu Serporianov, ktorá hľadá to, čo solídna polovica ľudí na Zemi - ženu. Dozvedáme sa, že keďže Serporiani sa rozmnožujú klonovaním, tak sa nevyvíjajú. Toto zhodnotili ako neefektívne, takže potrebujú ženu, ktorá im bude rodiť nové generácie. Nasleduje pasáž únosu Ajase, ktora je síce určená aj pre fanservice (materiál pridaný do príbehu len nato, aby sa páčil cieľovke, v anime štandardne erotickej povahy), ale napriek tomu vyvoláva hlboký nepokoj v čitateľovi.
Dandadan 2 Dandadan 2
Dandadan 2 Disclaimer
Bude sa diať veľmi veľa v pomerne krátkom čase, preto aspoň krátke zhrnutie:
- Okarun, ktorého telo ovládla Turbo Granny, sa cez telefón dostal na
vesmírnu loď nad nemocnicou, kde Serporiani zobrali Ajase
- Okarun/Turbo Granny hybrid odhryzne Serporianom ich "banánový orgán"
- Momo (Ajase) počas toho v sebe prebudí jej psychické schopnosti, ktoré nevedomo od malička trénovala vďaka jej babke
- Momo a Okarun so schopnosťami Turbo Granny úspešne odoženú Serporianov
- Momo vďaka jej novým schopnostiam dokáže redukovať účinok Turbo
Granny v Okarunovom tele
Po celom tomto dobrodružstve, po pokusoch o znásilnenie mimozemšťanmi a ovládnutí tela duchom starej babky si ako čitatelia myslíme, že s týmto prekvapenia končia. Avšak najväčšie prekvapenie je v nezvyčajnom zvrate reálne meno Okaruna - Ken Takakura. Toto meno Momo hneď spoznáva, lebo rovnaké meno má jej celebritná láska. Momo, spájajúca si udalosti posledných hodín, a jej pocity k hercovi Kenovi Takakurovi sa rýchlo snaží zahovoriť Okarunove skutočné meno tým, že odteraz bude iba Okarun a jeho reálne meno je zakázané vysloviť nahlas.
Dandadan 3 Dandadan 3
Dandadan 3 Disclaimer
Týmto pohľadom končí iba prvá (!) kapitola a z môjho pohľadu je to perfektný úvod. Fantasticky je v nej vidno silné stránky, ktorých sa Dandadan od tohto momentu drží. Hovorím o veľmi vážnych častiach (únos Momo), vážnych častiach do ktorých nečakane dostaneme komické prvky (úvod Turbo Granny), prevraty očakávania čitateľa (najviac šokujúca scénka je Okarunové meno) a všetko toto sprevádzané dychberúcou kresbou (prvá ukážka Serporianov alebo Turbo Granny).
Neodpustil by som si, keby nespomeniem aspoň trochu autora, Jukinobua Tacua, a jeho minulosť s teraz už veľmi známymi autormi. Robil asistenta pre autora sérií Chainsaw Man a Fire Punch, Tacukiho Fudžimota, a asistoval aj pri Hell's Paradise od Júdžiho Kakua. Myslím, že pre fanúšikov obidvoch autorov je jasné, od koho sa nechal inšpirovať v ktorých častiach série Dandadan. Kombinuje bláznivé nápady Fudžimota a krásnu kresbu Kakua, do ktorej pridáva vlastné prvky.
Doteraz ma fascinuje, ako Tacu dokáže vydávať každý týždeň novú kapitolu, pri ktorej si drží nielen štandard kresby, ale aj príbehu. Postupne nám predstavuje nové postavy, ktoré nám zo začiatku prídu nezmyselné, ale dokáže im dať najkrutejšie príbehy, po ktorých nechápeme ako sa môžu stále usmievať. Pribehovo dokáže vložiť do arcu (uzatvorenej menšej časti rámcového príbehu) flashback, ktorý sa ťahá aj pár týždňov a kvôli nemu sa čitateľovi môže zmeniť celý pohľad na situáciu, ktorá prebieha v hlavnej časti príbehu.
Poslednú vlastnosť série, ktorú chcem vyzdvihnúť, je kresba, ktorá je asi najviac konzistentne nádhernou kresbou v týždenne vychádzajúcej mange, akú som kedy videl. Tacu dokáže za týždeň zo seba dostať panely, celé strany alebo niekedy aj dvojstránky s obrovskou mierou detailov. Okrem detailov, ktoré dáva do každého panelu, autor sa taktiež vyžíva v množstve referencií na populárnu kultúru, či už východnú alebo západnú. Ako vidíme aj v obrázku dole, bystré oko dokáže rozpoznať vesmírne lode napríklad zo Star Wars.
Dandadan 4 Dandadan 4
Dandadan 4 Disclaimer
Manga iba rastie v popularite, vďaka čomu dostane konečne zaslúženú anime adaptáciu v októbri tohoto roku. Adaptáciu bude mať na starosti štúdio Science Saru, ktoré určite poznáte vďaka Devilman: Crybaby a The Night is Short, Walk on Girl, čo mne signalizuje, že adaptácia je v dobrých rukách a osobne sa neviem dočkať momentu, kedy si vychutnám svoje obľúbené scénky (to sú všetky) zanimované.

Dandadan
Žáner: akčné, scifi, urban fantasy, nadprirodzený triler, romantická komédia
Autor: Jukinobu Tacu
Doba vychádzania: 6. apríl 2021 – súčasnosť
Počet zväzkov: doposiaľ 14

Krivko

Krivko
Martin je cool chill typek, s ktorým sa dá pokecat na každú tému, najmä o Jojo, hudbe a Pokemon - Kasame Katiak

Súvisiace objekty SFDB

(2024)

DAN DA DAN

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB

(2024)

DAN DA DAN