Hraný Cowboy Bebop: úspech alebo prepadák? (recenzia)

Hrané verzie anime sa zväčša u západného diváka nestretávajú s vrúcnym prijatím. Ak si navyše tvorcovia naložia na plecia pokus sfilmovať jedno z najpopulárnejších anime histórie, ich úloha sa stáva automaticky ešte nevďačnejšia. Netflix sa však na to podujal a na naše obrazovky sa dostala hraná verzia kultového Cowboya Bebop. Ako to dopadlo?
8HitBoy
Podporte scifi.sk
Och, kde vlastne začať? Začnime tým, že Cowboy Bebop je kult. Myslím tým naozaj kult v pravom význame slova. Hoci tento seriál vyšiel pred vyše dvadsiatimi rokmi a dočkal sa len jedinej série, jeho odkaz je stále živý. Seriál sa pravidelne umiestňuje v rebríčkoch najlepších anime všetkých čias a aj po všetkých tých rokoch funguje rovnako dobre, ak nie ešte lepšie. Keď bolo oznámené, že streamovacia služba Netflix sa púšťa do neľahkej úlohy priniesť novej generácii fanúšikov hranú adaptáciu tohto legendárneho anime, u väčšiny fanúšikov sa nestretli s pochopením. Sám som sa stal účastníkom nejednej internetovej hádky, pretože som sa na seriál pomerne tešil a neodsudzoval ho ešte pred uvedením na obrazovky, čím som úplne nezapadal do väčšinového názoru online komunít fanúšikov Bebopa. S jedným som však súhlasil. Od začiatku bolo jasné, že akýkoľvek pokus sfilmovať príbeh, ktorý je pre otakus tak posvätný ako Cowboy Bebop, nemohol dopadnúť inak, než väčšinovým odmietnutím. Netflix však do toho aj napriek tomu išiel. Prečo vlastne?
Cowboy Bebop live action Cowboy Bebop live action
Cowboy Bebop live action Disclaimer
Napriek tomu, že Bebop je taká populárna klasika, jeho sláva nikdy neprekročila hranice anime komunity. Práve preto bol tento seriál aj napriek svojej nespornej kvalite a nadčasovému odkazu odsúdený na to, byť súčasťou undergroundu, menšinovej subkultúry. Práve v tomto spočíva zrejme najväčšia príležitosť, ktorú so sebou hraný Cowboy Bebop prináša. Podáva geniálny príbeh aj publiku, ktoré by si nikdy nepustilo dvadsaťročné anime. Umožňuje im prežiť rovnaké hlboké emotívne zážitky, aké sme preciťovali my všetci pred veľa rokmi, keď sme objavili naše milované anime. Je to azda zlý účel a zlá snaha? Od začiatku som sa snažil pozerať na pripravované hrané spracovanie Bebopa presne takto a s veľkým sebazaprením som v sebe potláčal anime elitára. Celý tento vnútorný konflikt predsa len spočíva v jedinom – je potrebné si uvedomiť, že každý jeden príbeh na tejto planéte sa nemôže páčiť všetkým a ani jeden nevznikol na to, aby sa páčil výsostne a konkrétne len a len mne alebo tebe. To nám však neznemožňuje užiť si ich naplno. Hraný Cowboy Bebop je pre mňa presne príkladom takéhoto príbehu.
Dosť ale bolo opúšťania sa. Ako teda vyzerá hraná verzia zrejme najlepšieho anime všetkých čias? Úprimne, zrejme najlepšie, ako to vôbec bolo možné, doslova prekonala všetky moje očakávania. Seriál logicky nemohol kopírovať anime jedna k jednej, pretože v takom prípade by bola na mieste otázka, či vôbec bolo hrané spracovanie potrebné. Zároveň sa nemohol príliš od predlohy odlišovať, lebo potom by fanúšikovia oprávnene mohli tvrdiť, že sa jedná len o seriál, vezúci sa na známom mene, ktorý nemá nič spoločné s animovanou predlohou. Zároveň, čo je u hraných spracovaní anime pre západného diváka často problémom, seriál nemohol dokonale verne kopírovať niektoré klišé, ktoré síce fungujú výborne v anime, ale s reálnymi hercami pôsobia bezmála trápne. Tvorcovia sa však s tým všetkým popasovali náramne dobre a ponúkajú nám desaťdielnu vesmírnu kovbojku, ktorá na jednej strane poteší diváka koherentným dejom, uveriteľnými postavami a dobrou akciou, ale skúseného bebopistu prekvapí tým, ako verne sa drží zdrojového materiálu, aj keď ho poňala po svojom.
Cowboy Bebop live action Cowboy Bebop live action
Cowboy Bebop live action Disclaimer
Hlavnými postavami príbehu sú nonštalantný lovec odmien Spike Spiegel (John Cho) a jeho parťák, bývalý policajt Jet Black (Mustafa Shakir). Do ich rušných životov vesmírnych kovbojov vstupujú papuľnatá gamblerka Faye Valentine (Daniella Pineda) a dátový psík Ein, hrdiaci sa intelektom na úrovni ľudskej bytosti. Fanúšikom do oka hneď udrelo, že hoci súčasťou posádky vesmírnej lode Bebop je aj excentrická hackerka Ed, táto postava nebola súčasťou promo fotiek, ani sa neobjavila v traileri. Práve preto sa stala terčom špekulácií, či sa vôbec v prvej sérii hraného Bebopa objaví.
Príbeh sa točí okolo Spikea a jeho snahy uniknúť pred vlastnou minulosťou. Kedysi totižto nevystupoval pod týmto menom, ale bol známy ako Fearless a bol azda tým najlepším nájomným vrahom zlovoľného Red Dragon syndikátu. Spolu so svojim parťákom Viciousom (Alex Hassell) boli ako bratia a nebolo úlohy, ktorú by nedokázali splniť. Cowboy Bebop však je okrem vesmírnej kovbojky aj výborným filmom noir. A ako tomu býva v každej dobrej noirovke, na scénu prichádza femme fatale. Jej meno v Bebopovi je Julia (Elena Satine) a práve ona je tým pomyselným klinom, ktorý navždy zničí priateľstvo na život a na smrť dvoch zabijakov.
Po následných udalostiach, ktoré sa už nedajú vrátiť späť, sa Fearless rozhodne nafingovať vlastnú smrť a začať kdesi inde nanovo. To sa mu aj darí, keďže prijíma identitu Spikea Spiegela a o jeho minulosti vie len Ana (Tamara Tunie), majiteľka baru, v ktorom jeho milovaná Julia vystupovala ako speváčka. Ana je pre Spikea čímsi ako adoptívnou mamou a dohliada na každý jeho krok. Spike teda začína nový život, nachádza blízkeho priateľa v expolicajtovi Jetovi a spolu sa vydávajú na vzrušujúcu cestu potulných lovcov odmien. Ani to však Spikeovi nevracia pokoj na duši a minulosť ho skôr či neskôr tak či tak dobieha a následky majú byť fatálne.
Cowboy Bebop live action Cowboy Bebop live action
Cowboy Bebop live action Disclaimer
Je naozaj prekvapivé, ako veľa zo zdrojového materiálu dokázal hraný seriál poňať, bez toho, aby skĺzol do jednoduchého adaptovania scéna po scéne. Dočkávame sa teda viacerých ikonických nepriateľov ako sú šialený Teddy Bomber, drogovo závislý Asimov so svojou drahou Katerinou, ekoteroristka Maria Murdock alebo takmer nezraniteľný supervojak Mad Pierrot, avšak ku všetkým udalostiam sa seriál prepracuje trochu inak, než anime. Hoci u anime sme boli zvyknutí na epizodický systém tzv. sessions, seriál udalosti jednotlivých sessions prepája do komplexného a uceleného príbehu, čo sa zdalo predtým bezmála nemožné.
Príjemne prekvapí aj atmosféra seriálu. Je to tam, všetko je tam. Tmavá depresívna noirovosť, ale aj nádherná bláznivosť a dobre fungujúce vtípky, ktorých zdrojom je najmä večne ukecaná Faye. Emočná hĺbka? Máte ju mať. Či sa jedná o Spikea a jeho snahu zabudnúť na ženu svojho života, Jetovo vyrovnávanie sa s faktom, že už možno nie je tým najlepším chlapom v živote svojej malej dcérky, alebo pokusy Faye, trpiacej totálnou amnéziou, zistiť, kým vlastne je.
V seriáli sa stretávame s viacerými snahami príbeh zmodernizovať, resp. lepšie prispôsobiť súčasnej dobe. S veľkou nevôľou fanúšikov sa stretla najmä zmena postavy Aninej pravej ruky Grena ktorého hrá nebinárna osoba Mason Alexander Park. Opäť však možno argumentovať rovnako ako u Lieta Kynesa z hranej Duny, ktorého pohlavie aj farba plati boli zmenené z bieleho muža na černošskú ženu. Gren rovnako ako Kynes si svoju úlohu v príbehu plní výborne a obaja sú zahratí skvele, preto by ich gender rozhodne nemal byť hodnotiacim kritériom stvárnenia ich postáv.
Cowboy Bebop live action Cowboy Bebop live action
Cowboy Bebop live action Disclaimer
Seriál si domýšľa niekoľko dejových línií nad rámec anime. Zrejme najviac z nich škrípe krátka anabáza, počas ktorej Faye objavuje svoju dávno zabudnutú sexualitu. Aj keď táto epizóda s prižmúrením očí môže k charakteru našej hrdinky sedieť, neprináša to nič do deja a pôsobí trochu samoúčelne, aj napriek veľkej zábavnosti.
Osobne ma veľmi bavilo sledovať najmä predposledný diel, ktorý slúži ako drobný throwback na objasnenie. Už roky som dumal nad tým, aké to asi muselo byť, keď boli Spike a Vicious ešte priatelia a spoločne de facto vládli uliciam. Hoci je táto časť seriálu naozaj zábavná, niektoré súvislosti úplne logicky nesedia. Náhle zaľúbenie sa Fearlessa/Spikea a Julie si taktiež zaslúžilo lepší buildup, ak tvorcovia chceli, aby im všetci diváci uverili osudovosť ich lásky. Rovnako môže mierne pozdvihnutie obočia vyvolať (pokúsim sa úplne vyhnúť spoilerom) náhly charakterový obrat jednej z kľúčových postáv ku koncu deja. Áno, tento moment šokuje a vyvoláva veľa otázok pre prípadnú druhú sériu, avšak vôbec nesedí k povahe anime verzie tejto postavy.
V konečnom účtovaní, Cowboy Bebop nie je dokonalý seriál. Nie, ani nie je lepší ako anime predloha. To by však nemalo byť kritériom, keďže natočiť rovnako dobrý seriál nebolo nikdy možné. Hoci niektoré časti seriálu trošku škrípu a niekedy pôsobí konanie postáv uponáhľane alebo až nerealisticky, dočkali sme sa sakra zábavnej adaptácie. Hraný Bebop ponúka novej generácii fanúšikov klasický príbeh zaodetý do nového kabáta. Vizuály a akcia v seriáli sú na vysokej úrovni, rovnako ako herecké výkony hlavných postáv. Skúseného fanúšika poteší veľké množstvo drobných easter eggs (postrehli ste ten obrovský easter egg na Cowboy Bebop film v úplnom závere seriálu?), rovnako ako fakt, že seriál úspešne adaptoval naozaj obrovské množstvo anime predlohy len s drobnými zmenami.
Ak toto všetko vezmem do úvahy, musím byť spokojný. Cowboy Bebop je napriek drobným problémom naozaj dobrým seriálom, ktorý môže byť pre množstvo nových fanúšikov vstupnou bránou k azda najlepšiemu anime všetkých čias. Dobrá úroveň seriálu môže anime nadšencom trošku zlepšiť očakávania ohľadom ďalších pripravovaných hraných adaptácii legendárnych anime, medzi ktorými vytŕča najmä populárne One Piece.


Hodnotenie: 70%

Cowboy Bebop
Žáner: vesmírny western, neo-noir
Streamovacia služba: Netflix
Jazyk: anglický
Rok: 2021
Hrajú: John Cho, Mustafa Shakir, Daniella Pineda, Alex Hassell, Elena Satine a ďalší

8HitBoy

8HitBoy
私の最大の趣味はアジアのポップカルチャーとチェスです。

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

Monika Kandriková
Mne spočiatku nesedel Cho, prišiel mi starší ako by bolo treba a smutnejší ako by bolo treba, potom prišla tuším deviata časť a bol rehabilitovaný a prijatý v plnom rozsahu. :D :D Vizuál je brutálny, na hraný seriál fakt výnimočný. Všetci hrajú ako o život, dúfam, že druhá sezóna bude, bola by škoda, keby nebola - lebo Ed. :D :D
29.11.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB